Kategorie

Przysposobienie dziecka

Marek Skałkowski
prawnik, ekspert z zakresu prawa pracy, redaktor naczelny MONITORA prawa pracy i ubezpieczeń, były pracownik działu porad prawnych Państwowej Inspekcji Pracy
Pracownik razem z żoną przyjęli na wychowanie, a następnie wystąpili do sądu o przysposobienie 4-letniego dziecka. Pracownik zwrócił się do nas o udzielenie urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w wymiarze 18 tygodni. Z urlopu tego nie będzie korzystała małżonka pracownika, która nigdzie nie pracuje. Czy pracownikowi przysługuje pełny wymiar tego urlopu, czy mogłaby z niego skorzystać tylko jego żona, gdyby była zatrudniona na umowę o pracę? Czy na wymiar urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego wpływa wcześniejsze wykorzystanie urlopu macierzyńskiego przez matkę dziecka?

RADA

Państwa pracownik, który przyjął 4-letnie dziecko na wychowanie i wystąpił o jego przysposobienie do sądu, ma prawo do pełnych 18 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Takiego prawa nie ma obecnie jego żona, ponieważ nie jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Nawet gdyby była zatrudniona, to pracownik - mężczyzna może wykorzystać 18 tygodni tego urlopu. Na wymiar urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego nie ma żadnego wpływu urlop macierzyński, który wcześniej wykorzystała matka dziecka.

UZASADNIENIE

Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego może wykorzystywać od pierwszego dnia zarówno pracownik - mężczyzna, jak i kobieta. W omawianej sytuacji urlop ten może zacząć wykorzystywać tylko Państwa pracownik - ojciec przysposobionego dziecka. Jego żona nie ma takiego prawa, ponieważ nigdzie nie pracuje. Jeżeli w czasie korzystania z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego przez Państwa pracownika jego żona podjęłaby pracę, mogłaby wykorzystać pozostałą część tego urlopu dopiero po upływie 14 tygodni wykorzystanych przez Państwa pracownika. Pracownik bowiem po wykorzystaniu 14 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego może zrezygnować z pozostałej jego części (4 tygodni), jeżeli resztę tego urlopu chce wykorzystać jego żona.

WAŻNE!

Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze może wykorzystać zarówno pracownik, jak i pracownica.

Na wymiar urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego nie wpływa urlop macierzyński wykorzystany wcześniej przez matkę dziecka. Bez względu na to, czy matka dziecka korzystała z urlopu macierzyńskiego czy nie, to wymiar urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego Państwa pracownika wynosi 18 tygodni.

Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego należy odróżnić od zwykłego urlopu macierzyńskiego. Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego przysługuje tylko w przypadku, gdy pracownik:

• przyjął na wychowanie dziecko i wystąpił do sądu o jego przysposobienie,

• przyjął na wychowanie dziecko jako rodzina zastępcza (nie dotyczy to rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem).

Dodatkowym warunkiem przyznania pracownikowi urlopu w takich przypadkach jest to, że przysposobione dziecko nie może mieć więcej niż 7 lat, a gdy wobec dziecka przesunięto obowiązek szkolny, dziecko nie może mieć ukończonych 10 lat.

Wymiar urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego wynosi 18 tygodni. Może być jednak krótszy ze względu na wcześniejsze ukończenie przez dziecko 7 lat lub 10 lat w przypadku dziecka, wobec którego przesunięto obowiązek szkolny. Jednak urlop ten musi trwać zawsze minimum 8 tygodni (art. 183 § 2 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

Pracownik przyjął na wychowanie i wystąpił o przysposobienie dziecka, które ma 6 lat i 11 miesięcy. W takim przypadku pracownikowi przysługuje 8 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Dziecko ukończy 7 lat po wykorzystaniu przez pracownika tylko 4 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Jednak mimo ukończenia przez dziecko 7. roku życia w trakcie trwania tego urlopu przepisy w takiej sytuacji gwarantują pracownikowi 8 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

• art. 180 § 5-7, art. 183 Kodeksu pracy.

Marek Skałkowski

specjalista w zakresie prawa pracy

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Potrącenie zaległości ZUS z emerytury od 2022 r.

  Potrącenie zaległości składkowych z emerytury, renty i zasiłku będzie możliwe od 2022 r. ZUS odliczy składkę zdrowotną, podatek i należności składkowe nieopłacone w terminie. Do jakiej wysokości?

  Niemcy: niezaszczepieni bez rekompensaty za czas kwarantanny

  Niezaszczepieni nie otrzymają rekompensaty za czas kwarantanny. Nowe przepisy w Niemczech zaczną obowiązywać od 1 listopada 2021 r.

  Praca zdalna a work-life balance

  Praca zdalna a work-life balance - za dużo work i za mało life? Z badania "Candidate Pulse" wynika, ze praca zdalna zachwiała balansem między życiem prywatnym i zawodowym. Pracownicy odczuwają również więcej presji ze strony pracodawców.

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid [VIDEO]

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid? Najpewniej tak, ale na zasadzie dobrowolności. Co to oznacza? Na to i inne pytania odpowiada Stanisław Szwed, wiceminister pracy, polityki społecznej i rodziny.

  Obniżenie wieku emerytalnego jako fatalna decyzja [VIDEO]

  Obniżenie wieku emerytalnego było fatalną decyzją. Ekonomiści negatywnie oceniają niższy i zróżnicowany dla kobiet i mężczyzn wiek emerytalny w Polsce.

  Co pandemia uświadomiła menadżerom? [VIDEO]

  Pandemia a zarządzanie - co kryzys wywołany pandemią uświadomił menadżerom? Okazało się, że kapitał ludzki jest niezwykle ważny. Duże znaczenie ma także zdolność do szybkich zmian.

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.