REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Przysposobienie dziecka

Marek Skałkowski
prawnik, ekspert z zakresu prawa pracy, redaktor naczelny MONITORA prawa pracy i ubezpieczeń, były pracownik działu porad prawnych Państwowej Inspekcji Pracy

REKLAMA

Pracownik razem z żoną przyjęli na wychowanie, a następnie wystąpili do sądu o przysposobienie 4-letniego dziecka. Pracownik zwrócił się do nas o udzielenie urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w wymiarze 18 tygodni. Z urlopu tego nie będzie korzystała małżonka pracownika, która nigdzie nie pracuje. Czy pracownikowi przysługuje pełny wymiar tego urlopu, czy mogłaby z niego skorzystać tylko jego żona, gdyby była zatrudniona na umowę o pracę? Czy na wymiar urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego wpływa wcześniejsze wykorzystanie urlopu macierzyńskiego przez matkę dziecka?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

Państwa pracownik, który przyjął 4-letnie dziecko na wychowanie i wystąpił o jego przysposobienie do sądu, ma prawo do pełnych 18 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Takiego prawa nie ma obecnie jego żona, ponieważ nie jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Nawet gdyby była zatrudniona, to pracownik - mężczyzna może wykorzystać 18 tygodni tego urlopu. Na wymiar urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego nie ma żadnego wpływu urlop macierzyński, który wcześniej wykorzystała matka dziecka.

UZASADNIENIE

Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego może wykorzystywać od pierwszego dnia zarówno pracownik - mężczyzna, jak i kobieta. W omawianej sytuacji urlop ten może zacząć wykorzystywać tylko Państwa pracownik - ojciec przysposobionego dziecka. Jego żona nie ma takiego prawa, ponieważ nigdzie nie pracuje. Jeżeli w czasie korzystania z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego przez Państwa pracownika jego żona podjęłaby pracę, mogłaby wykorzystać pozostałą część tego urlopu dopiero po upływie 14 tygodni wykorzystanych przez Państwa pracownika. Pracownik bowiem po wykorzystaniu 14 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego może zrezygnować z pozostałej jego części (4 tygodni), jeżeli resztę tego urlopu chce wykorzystać jego żona.

WAŻNE!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze może wykorzystać zarówno pracownik, jak i pracownica.

Na wymiar urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego nie wpływa urlop macierzyński wykorzystany wcześniej przez matkę dziecka. Bez względu na to, czy matka dziecka korzystała z urlopu macierzyńskiego czy nie, to wymiar urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego Państwa pracownika wynosi 18 tygodni.

Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego należy odróżnić od zwykłego urlopu macierzyńskiego. Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego przysługuje tylko w przypadku, gdy pracownik:

• przyjął na wychowanie dziecko i wystąpił do sądu o jego przysposobienie,

• przyjął na wychowanie dziecko jako rodzina zastępcza (nie dotyczy to rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem).

Dodatkowym warunkiem przyznania pracownikowi urlopu w takich przypadkach jest to, że przysposobione dziecko nie może mieć więcej niż 7 lat, a gdy wobec dziecka przesunięto obowiązek szkolny, dziecko nie może mieć ukończonych 10 lat.

Wymiar urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego wynosi 18 tygodni. Może być jednak krótszy ze względu na wcześniejsze ukończenie przez dziecko 7 lat lub 10 lat w przypadku dziecka, wobec którego przesunięto obowiązek szkolny. Jednak urlop ten musi trwać zawsze minimum 8 tygodni (art. 183 § 2 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

Pracownik przyjął na wychowanie i wystąpił o przysposobienie dziecka, które ma 6 lat i 11 miesięcy. W takim przypadku pracownikowi przysługuje 8 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Dziecko ukończy 7 lat po wykorzystaniu przez pracownika tylko 4 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Jednak mimo ukończenia przez dziecko 7. roku życia w trakcie trwania tego urlopu przepisy w takiej sytuacji gwarantują pracownikowi 8 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

• art. 180 § 5-7, art. 183 Kodeksu pracy.

Marek Skałkowski

specjalista w zakresie prawa pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA