reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Przysposobienie dziecka

Przysposobienie dziecka

Pracownik razem z żoną przyjęli na wychowanie, a następnie wystąpili do sądu o przysposobienie 4-letniego dziecka. Pracownik zwrócił się do nas o udzielenie urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w wymiarze 18 tygodni. Z urlopu tego nie będzie korzystała małżonka pracownika, która nigdzie nie pracuje. Czy pracownikowi przysługuje pełny wymiar tego urlopu, czy mogłaby z niego skorzystać tylko jego żona, gdyby była zatrudniona na umowę o pracę? Czy na wymiar urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego wpływa wcześniejsze wykorzystanie urlopu macierzyńskiego przez matkę dziecka?


RADA

Państwa pracownik, który przyjął 4-letnie dziecko na wychowanie i wystąpił o jego przysposobienie do sądu, ma prawo do pełnych 18 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Takiego prawa nie ma obecnie jego żona, ponieważ nie jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Nawet gdyby była zatrudniona, to pracownik - mężczyzna może wykorzystać 18 tygodni tego urlopu. Na wymiar urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego nie ma żadnego wpływu urlop macierzyński, który wcześniej wykorzystała matka dziecka.

UZASADNIENIE

Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego może wykorzystywać od pierwszego dnia zarówno pracownik - mężczyzna, jak i kobieta. W omawianej sytuacji urlop ten może zacząć wykorzystywać tylko Państwa pracownik - ojciec przysposobionego dziecka. Jego żona nie ma takiego prawa, ponieważ nigdzie nie pracuje. Jeżeli w czasie korzystania z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego przez Państwa pracownika jego żona podjęłaby pracę, mogłaby wykorzystać pozostałą część tego urlopu dopiero po upływie 14 tygodni wykorzystanych przez Państwa pracownika. Pracownik bowiem po wykorzystaniu 14 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego może zrezygnować z pozostałej jego części (4 tygodni), jeżeli resztę tego urlopu chce wykorzystać jego żona.

WAŻNE!

Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze może wykorzystać zarówno pracownik, jak i pracownica.

Na wymiar urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego nie wpływa urlop macierzyński wykorzystany wcześniej przez matkę dziecka. Bez względu na to, czy matka dziecka korzystała z urlopu macierzyńskiego czy nie, to wymiar urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego Państwa pracownika wynosi 18 tygodni.

Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego należy odróżnić od zwykłego urlopu macierzyńskiego. Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego przysługuje tylko w przypadku, gdy pracownik:

• przyjął na wychowanie dziecko i wystąpił do sądu o jego przysposobienie,

• przyjął na wychowanie dziecko jako rodzina zastępcza (nie dotyczy to rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem).

Dodatkowym warunkiem przyznania pracownikowi urlopu w takich przypadkach jest to, że przysposobione dziecko nie może mieć więcej niż 7 lat, a gdy wobec dziecka przesunięto obowiązek szkolny, dziecko nie może mieć ukończonych 10 lat.

Wymiar urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego wynosi 18 tygodni. Może być jednak krótszy ze względu na wcześniejsze ukończenie przez dziecko 7 lat lub 10 lat w przypadku dziecka, wobec którego przesunięto obowiązek szkolny. Jednak urlop ten musi trwać zawsze minimum 8 tygodni (art. 183 § 2 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

Pracownik przyjął na wychowanie i wystąpił o przysposobienie dziecka, które ma 6 lat i 11 miesięcy. W takim przypadku pracownikowi przysługuje 8 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Dziecko ukończy 7 lat po wykorzystaniu przez pracownika tylko 4 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Jednak mimo ukończenia przez dziecko 7. roku życia w trakcie trwania tego urlopu przepisy w takiej sytuacji gwarantują pracownikowi 8 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

• art. 180 § 5-7, art. 183 Kodeksu pracy.

Marek Skałkowski

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Jak sporządzić zeznanie roczne PIT za 2020 r. po zmianach (PDF)11.92 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Renata Urowska i Wspólnicy sp.k.

Obsługa podmiotów gospodarczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama