Kategorie

Czy rozliczać składki za pracownicę na urlopie wychowawczym

Andrzej Okułowicz
Pracownica naszej firmy przebywa na urlopie wychowawczym. Nie rozliczaliśmy za nią składek, bo jednocześnie pracowała w innej firmie na 1/2 etatu. Umowa o pracę z tą drugą firmą została rozwiązana 10 września br. Po ustaniu tego zatrudnienia pracownica pobiera zasiłek chorobowy. Czy powinniśmy zgłosić pracownicę do ubezpieczeń społecznych z tytułu urlopu wychowawczego od razu po rozwiązaniu umowy o pracę? Czy przyjąć, że zasiłek chorobowy wypłacany po ustaniu zatrudnienia jest innym tytułem do ubezpieczeń?
RADA

Powinni Państwo rozliczać za tę osobę składki na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym od następnego dnia po ustaniu umowy o pracę zawartej z drugą firmą, tj. od 11 września br. Zasiłek chorobowy pobierany po ustaniu zatrudnienia nie jest tytułem do ubezpieczeń.

UZASADNIENIE

Reklama

Przebywanie na urlopie wychowawczym jest tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych oraz do ubezpieczenia zdrowotnego. Jeżeli jednak osoba ma dodatkowy tytuł do ubezpieczeń poza przebywaniem na urlopie wychowawczym, podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym wyłącznie z tego dodatkowego tytułu. Ubezpieczenia z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym wyklucza również posiadanie prawa do emerytury lub renty.

Za dodatkowy tytuł do ubezpieczeń nie uważa się umowy o pracę, z której pracownik przeszedł na urlop wychowawczy. Jednocześnie tytuł do ubezpieczeń, którym jest stosunek pracy, ulega zawieszeniu na okres przebywania na urlopie wychowawczym.

W opisanej sytuacji pracownica miała dodatkowy tytuł do ubezpieczeń - drugą umowę o pracę zawartą na 1/2 etatu. W okresie trwania tej umowy pracownica podlegała obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu wyłącznie z tytułu tej drugiej umowy. Państwa firma nie powinna wówczas rozliczać za nią składek na ubezpieczenia w związku z urlopem wychowawczym.

Tytuły do ubezpieczeń zostały wymienione w art. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Poza umową o pracę tytułem do ubezpieczeń są m.in. umowa zlecenia, umowa o pracę nakładczą czy prowadzenie pozarolniczej działalności. Nie jest odrębnym tytułem do ubezpieczeń pobieranie zasiłku chorobowego niezależnie od tego, czy zasiłek przysługuje w okresie ubezpieczenia, czy po ustaniu ubezpieczenia.

WAŻNE!

Zasiłek chorobowy pobierany po ustaniu zatrudnienia nie jest tytułem do ubezpieczeń społecznych ani do ubezpieczenia zdrowotnego.

Oznacza to, że od 11 września br. pracownica ma tylko jeden tytuł do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i zdrowotnego - urlop wychowawczy. Zatem za wrzesień br. powinni Państwo rozliczyć za nią składki na te ubezpieczenia w raporcie ZUS RCA z kodem tytułu 12 11 xx. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za osobę przebywającą na urlopie wychowawczym przez cały miesiąc jest kwota świadczenia pielęgnacyjnego - 420 zł. Kwotę tę należy proporcjonalnie zmniejszyć do okresu podlegania ubezpieczeniom z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym we wrześniu br.:

420 zł : 30 dni = 14 zł,

14 zł × 20 dni (liczba dni ubezpieczenia) = 280 zł.

Należne składki:

• składka na ubezpieczenie emerytalne: 280 zł × 19,52% = 54,66 zł,

• składka na ubezpieczenia rentowe:

280 zł × 6% = 16,80 zł.

Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 420 zł. Jest ona miesięczna i niepodzielna. W związku z tym składkę na to ubezpieczenie za wrzesień br. należy naliczyć w wysokości 37,80 zł (420 zł × 9%).

Podstawa prawna:

• art. 6 ust. 1 pkt 19 w związku z art. 9 ust. 6, art. 18 ust. 5a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

• art. 81 ust. 8 pkt 10 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU nr 210, poz. 2135 ze zm.).

Andrzej Okułowicz

ekspert w zakresie ubezpieczeń społecznych

Więcej na ten temat przeczytasz w naszej publikacji
Komplet: Kodeks pracy 2021 + Dokumentacja kadrowa 2021
Komplet: Kodeks pracy 2021 + Dokumentacja kadrowa 2021
Tylko teraz
169,00 zł
228,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?