reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy rozliczać składki za pracownicę na urlopie wychowawczym

Czy rozliczać składki za pracownicę na urlopie wychowawczym

Pracownica naszej firmy przebywa na urlopie wychowawczym. Nie rozliczaliśmy za nią składek, bo jednocześnie pracowała w innej firmie na 1/2 etatu. Umowa o pracę z tą drugą firmą została rozwiązana 10 września br. Po ustaniu tego zatrudnienia pracownica pobiera zasiłek chorobowy. Czy powinniśmy zgłosić pracownicę do ubezpieczeń społecznych z tytułu urlopu wychowawczego od razu po rozwiązaniu umowy o pracę? Czy przyjąć, że zasiłek chorobowy wypłacany po ustaniu zatrudnienia jest innym tytułem do ubezpieczeń?

RADA

Powinni Państwo rozliczać za tę osobę składki na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym od następnego dnia po ustaniu umowy o pracę zawartej z drugą firmą, tj. od 11 września br. Zasiłek chorobowy pobierany po ustaniu zatrudnienia nie jest tytułem do ubezpieczeń.

UZASADNIENIE

Przebywanie na urlopie wychowawczym jest tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych oraz do ubezpieczenia zdrowotnego. Jeżeli jednak osoba ma dodatkowy tytuł do ubezpieczeń poza przebywaniem na urlopie wychowawczym, podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym wyłącznie z tego dodatkowego tytułu. Ubezpieczenia z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym wyklucza również posiadanie prawa do emerytury lub renty.

Za dodatkowy tytuł do ubezpieczeń nie uważa się umowy o pracę, z której pracownik przeszedł na urlop wychowawczy. Jednocześnie tytuł do ubezpieczeń, którym jest stosunek pracy, ulega zawieszeniu na okres przebywania na urlopie wychowawczym.

W opisanej sytuacji pracownica miała dodatkowy tytuł do ubezpieczeń - drugą umowę o pracę zawartą na 1/2 etatu. W okresie trwania tej umowy pracownica podlegała obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu wyłącznie z tytułu tej drugiej umowy. Państwa firma nie powinna wówczas rozliczać za nią składek na ubezpieczenia w związku z urlopem wychowawczym.

Tytuły do ubezpieczeń zostały wymienione w art. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Poza umową o pracę tytułem do ubezpieczeń są m.in. umowa zlecenia, umowa o pracę nakładczą czy prowadzenie pozarolniczej działalności. Nie jest odrębnym tytułem do ubezpieczeń pobieranie zasiłku chorobowego niezależnie od tego, czy zasiłek przysługuje w okresie ubezpieczenia, czy po ustaniu ubezpieczenia.

WAŻNE!

Zasiłek chorobowy pobierany po ustaniu zatrudnienia nie jest tytułem do ubezpieczeń społecznych ani do ubezpieczenia zdrowotnego.

Oznacza to, że od 11 września br. pracownica ma tylko jeden tytuł do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i zdrowotnego - urlop wychowawczy. Zatem za wrzesień br. powinni Państwo rozliczyć za nią składki na te ubezpieczenia w raporcie ZUS RCA z kodem tytułu 12 11 xx. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za osobę przebywającą na urlopie wychowawczym przez cały miesiąc jest kwota świadczenia pielęgnacyjnego - 420 zł. Kwotę tę należy proporcjonalnie zmniejszyć do okresu podlegania ubezpieczeniom z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym we wrześniu br.:

420 zł : 30 dni = 14 zł,

14 zł × 20 dni (liczba dni ubezpieczenia) = 280 zł.

Należne składki:

• składka na ubezpieczenie emerytalne: 280 zł × 19,52% = 54,66 zł,

• składka na ubezpieczenia rentowe:

280 zł × 6% = 16,80 zł.

Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 420 zł. Jest ona miesięczna i niepodzielna. W związku z tym składkę na to ubezpieczenie za wrzesień br. należy naliczyć w wysokości 37,80 zł (420 zł × 9%).

Podstawa prawna:

• art. 6 ust. 1 pkt 19 w związku z art. 9 ust. 6, art. 18 ust. 5a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

• art. 81 ust. 8 pkt 10 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU nr 210, poz. 2135 ze zm.).

Andrzej Okułowicz

ekspert w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Szczerbowski

Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama