reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Czy pracownica może przerwać urlop macierzyński w razie zachorowania jednego z bliźniąt

Czy pracownica może przerwać urlop macierzyński w razie zachorowania jednego z bliźniąt

Nasza pracownica urodziła bliźnięta. Okazało się, że jedno z bliźniąt wymaga dłuższej hospitalizacji. Drugie dziecko przebywa z pracownicą w domu. Po wykorzystaniu 8 tygodni urlopu macierzyńskiego po porodzie pracownica przedłożyła mi zaświadczenie, że jedno z dzieci w dalszym ciągu przebywa w szpitalu i złożyła wniosek o przerwanie urlopu macierzyńskiego z tego powodu. Czy w tej sytuacji muszę zgodzić się na wniosek pracownicy? Czy dopuszczalne będzie w takim przypadku przerwanie urlopu macierzyńskiego?


RADA

Gdy tylko jedno z dzieci wymaga hospitalizacji, a drugie przebywa w domu z pracownicą, nie ma powodów do przerwania urlopu macierzyńskiego. Przerwanie urlopu macierzyńskiego po wykorzystaniu go przez pracownicę w wymiarze 8 tygodni po porodzie byłoby możliwe jedynie w sytuacji, gdyby dwoje dzieci w tym samym czasie wymagało hospitalizacji, a pracownica złożyłaby Państwu odpowiedni wniosek w tej sprawie.

UZASADNIENIE

 Państwa pracownicy, która urodziła bliźnięta, przysługuje 28 tygodni urlopu macierzyńskiego. Taka sama liczba urlopu macierzyńskiego przysługuje pracownicy w przypadku urodzenia większej liczby dzieci przy jednym porodzie.

Pracownica, która:

• urodziła dziecko wymagające opieki szpitalnej oraz

• wykorzystała po porodzie co najmniej 8 tygodni urlopu macierzyńskiego,

może przerwać urlop macierzyński i jego pozostałą część wykorzystać w terminie późniejszym, po wyjściu dziecka ze szpitala. W tym celu pracownica powinna złożyć pracodawcy stosowny wniosek oraz udokumentować fakt hospitalizacji dziecka. Pracodawca zaś w tym przypadku nie może odmówić pracownicy.

WAŻNE!

Przerwa w korzystaniu z urlopu macierzyńskiego nie może trwać dłużej niż okres pobytu dziecka w szpitalu.

Urlop macierzyński udzielany na bliźnięta jest jeden i jest niepodzielny. Oznacza to, że nie może zostać rozdzielony między poszczególne dzieci w taki sposób, że jedna jego część zostanie wykorzystana odrębnie na każde dziecko, np. pierwsze 8 tygodni urlopu macierzyńskiego po porodzie na jedno z bliźniąt, a pozostała część na drugie dziecko. W konsekwencji niedopuszczalna jest sytuacja, w której pracownica na czas hospitalizacji tylko jednego dziecka przerwie urlop macierzyński. Przebywające w tym czasie w domu wraz z pracownicą drugie dziecko również wymaga jej osobistej opieki. Natomiast podstawowymi celami urlopu macierzyńskiego są regeneracja sił pracownicy po porodzie oraz konieczność zapewnienia osobistej opieki dziecku w pierwszych miesiącach jego życia. Stąd sytuacje, w których jest dopuszczalne przerwanie lub skrócenie urlopu macierzyńskiego są wskazane w Kodeksie pracy wprost, jako wyjątek od zasady. Dlatego przepisów tych nie należy interpretować rozszerząjąco, a za taką można uznać interpretację zmierzającą do przyznania możliwości przerwania urlopu w sytuacji, gdy tylko jedno z dzieci pozostaje w szpitalu, a drugie zostało wypisane do domu.

Zatem jedynie hospitalizacja dwójki dzieci w tym samym czasie daje podstawę do przerwania urlopu macierzyńskiego po wykorzystaniu 8 tygodni tego urlopu po porodzie. Żadne z dzieci nie wymaga bowiem w tym okresie osobistej opieki pracownicy.

• art. 180 § 1 pkt 3, art. 181 Kodeksu pracy.

Cecylia Bodek

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Comperia.pl

Porównywarka finansowa nr 1

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama