Kategorie

Czy pracownica ma prawo do zasiłku macierzyńskiego, jeżeli umowa o pracę została przedłużona do dnia porodu

Bogusław Nowakowski
Pracownica była zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony do 31 grudnia 2008 r. Od 12 lutego do 31 grudnia 2008 r. przebywała na urlopie wychowawczym. 31 grudnia 2008 r. wystawiliśmy i wysłaliśmy pracownicy świadectwo pracy. Pracownica dostarczyła nam 12 stycznia br. zwolnienie lekarskie na okres od 31 grudnia 2008 r. do 25 stycznia 2009 r. z kodem „B”, z czego 11 dni przypada na pobyt w szpitalu. Dodatkowo pracownica dołączyła zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że jest w 6. miesiącu ciąży. Co zrobić ze zwolnieniem lekarskim? Czy pracownica ma prawo do zasiłku chorobowego i macierzyńskiego?

RADA

Zawarta z pracownicą umowa o pracę na czas określony rozwiązałaby się po upływie trzeciego miesiąca ciąży. Dlatego mają Państwo obowiązek przedłużyć umowę do dnia porodu. W tym przypadku pracownicy przysługuje zasiłek chorobowy, a następnie będzie jej przysługiwać zasiłek macierzyński po ustaniu stosunku pracy.

UZASADNIENIE

Reklama

Prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje pracownicy, która była zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony, na czas wykonywania określonej pracy lub na umowę na okres próbny przekraczający 1 miesiąc, z którą umowa o pracę została przedłużona do dnia porodu.

Gdyby umowa o pracę zawarta na czas określony, na czas wykonywania określonej pracy lub na okres próbny przekraczający jeden miesiąc miała rozwiązać się z upływem terminu po zakończeniu trzeciego miesiąca ciąży, pracodawca powinien przedłużyć ją do dnia porodu (art. 177 § 3 Kodeksu pracy). W tym przypadku pracownicy przysługuje zasiłek macierzyński po ustaniu stosunku pracy.

Reklama

Zatrudniona u Państwa pracownica dostarczyła zwolnienie lekarskie na okres od 31 grudnia 2008 r. do 25 stycznia br. Prawo do wynagrodzenia za czas choroby przysługuje pracownicy od pierwszego dnia po zakończeniu urlopu wychowawczego, ponieważ niezdolność do pracy powstała w okresie tego urlopu. Pracownica korzystała z urlopu wychowawczego do 31 grudnia 2008 r. Przysługuje jej więc prawo do wynagrodzenia chorobowego od 1 stycznia 2009 r. przez 33 dni, a od 34. dnia zwolnienia lekarskiego w 2009 r. prawo do zasiłku chorobowego.

Pracownicy od 1 stycznia br. przysługuje również prawo do nowego, dłuższego okresu zasiłkowego, tj. 270-dniowego, ponieważ niezdolność do pracy przypada na okres ciąży (art. 5 pkt 2 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw). Co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu. Jest to uprawnienie, a nie obowiązek pracownicy. Natomiast po porodzie przysługuje urlop macierzyński niewykorzystany przed porodem, aż do wykorzystania przysługującego pełnego wymiaru urlopu.


Po wejściu w życie zmian w przepisach Kodeksu pracy wymiar urlopu macierzyńskiego jest uzależniony wyłącznie od liczby dzieci urodzonych podczas jednego porodu i wynosi odpowiednio:

 • 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
 • 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
 • 33 tygodnie w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
 • 34 tygodnie w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
 • 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Po rozwiązaniu umowy o pracę dokumentację, na podstawie której ZUS wypłaci zasiłek macierzyński za okres po rozwiązaniu umowy o pracę, powinni Państwo przekazać do ZUS właściwego ze względu na miejsce zamieszkania pracownicy. Dowodami, na podstawie których ZUS przyzna prawo i będzie wypłacał zasiłek macierzyńskiego, są:

 • zaświadczenie o przewidywanej dacie porodu - jeżeli pracownica korzystała z zasiłku macierzyńskiego przed porodem,
 • skrócony odpis aktu urodzenia - jeżeli pracownica korzysta z zasiłku za okres od dnia porodu,
 • oświadczenie pracownicy o liczbie dzieci urodzonych przy jednym porodzie,
 • zaświadczenie pracodawcy o okresie udzielonego urlopu macierzyńskiego oraz informacja o tym, czy pracodawca wypłacił pracownicy zasiłek macierzyński za dzień porodu,
 • świadectwo pracy lub inny dokument stwierdzający rodzaj zawartej umowy o pracę i datę rozwiązania stosunku pracy,
 • zaświadczenie płatnika składek - ZUS Z-3.

Jeżeli pracownica nie wystąpi o wypłatę zasiłku macierzyńskiego przed porodem, będą Państwo zobowiązani do wypłaty zasiłku macierzyńskiego tylko za jeden dzień. W tym przypadku zasiłek za cały okres może wypłacić ZUS. Powinni Państwo złożyć wszystkie dokumenty w ZUS i dołączyć informacje, że nie wypłacili Państwo zasiłku macierzyńskiego za dzień porodu.

Wystawili Państwo świadectwo pracy 31 grudnia 2009 r., ponieważ umowa zawarta na czas określony rozwiązała się z tym dniem. Jednak w związku z tym, że mają Państwo obowiązek przedłużyć umowę do dnia porodu pracownicy, to równocześnie powinni Państwo anulować wydane świadectwo pracy oraz poinformować o przedłużeniu umowy do dnia porodu. Natomiast po rozwiązaniu umowy o pracę z dniem porodu powinni Państwo wydać pracownicy nowe świadectwo pracy.

Podstawa prawna:

 • art. 8, art. 12 ust. 2, art. 30, ust. 4, art. 61 ust. 2 pkt d ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
 • § 1, § 12, § 15 rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznawania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 65, poz. 742 ze zm.),
 • art. 97 § 1, art. 177 § 3, art. 180 § 1 Kodeksu pracy,
 • ustawa z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 237, poz. 1654).
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?