reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > W jakiej wysokości przysługuje zasiłek chorobowy za okres pobytu w hospicjum

W jakiej wysokości przysługuje zasiłek chorobowy za okres pobytu w hospicjum

Pracownik miał 30 grudnia 2008 r. wypadek samochodowy niezwiązany z pracą. Dostarczył nam zwolnienia lekarskie na okres od 30 grudnia 2008 r. do 15 lutego 2009 r. Zwolnienie wystawił szpital. Obejmuje ono 40 dni pobytu w szpitalu i 8 dni zwolnienia poszpitalnego. Kolejne zwolnienie, na okres od 16 do 28 lutego 2009 r., zostało wystawione przez hospicjum. W 2008 r. otrzymał już wynagrodzenie chorobowe za 33 dni. W jakiej wysokości powinniśmy wypłacić zasiłek chorobowy?

RADA

Zasiłek chorobowy przypadający na okres pobytu w szpitalu, tj. od 30 grudnia 2008 r. do 7 lutego 2009 r. powinni Państwo wypłacić w wysokości 70% podstawy wymiaru. Zasiłek chorobowy za okres poszpitalny od 8 do 15 lutego oraz za okres pobytu pracownika w hospicjum, czyli od 16 do 28 lutego 2009 r., przysługuje pracownikowi w wysokości 80% podstawy wymiaru.

UZASADNIENIE

Zasiłek chorobowy z ogólnego stanu zdrowia przysługuje w wysokości 80% podstawy wymiaru (art. 11 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Jeśli jednak w okresie choroby pracownik przebywa w szpitalu, zasiłek chorobowy za dni pobytu w szpitalu przysługuje w wysokości 70% podstawy wymiaru (art. 11 ust. 1a ustawy zasiłkowej).

Gdy w okresie swojej choroby pracownik przebywa w innym miejscu niż szpital, to zasiłek chorobowy, z ogólnego stanu zdrowia, przysługuje w wysokości 80% podstawy wymiaru. Zatem jeśli w okresie choroby pracownik jest w hospicjum, domu opieki społecznej, gdzie również ma zapewnioną całodobową opiekę, zasiłek chorobowy za okres jego pobytu w tych ośrodkach przysługuje w wysokości 80%. W wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłek przysługuje również za okres choroby, w którym pracownik jest w sanatorium.

WAŻNE!

Za okres pobytu pracownika w hospicjum, domu opieki społecznej czy sanatorium przysługuje mu zasiłek chorobowy w wysokości 80% podstawy wymiaru.

Jeżeli zachodzą okoliczności uzasadniające wypłatę zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku, tj. choroba jest następstwem wypadku w pracy, w drodze do/z pracy, ma związek z chorobą zawodową lub przypada na okres ciąży, zasiłek chorobowy przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru bez względu na to, czy pracownik w tym czasie przebywa w domu, szpitalu, hospicjum (art. 11 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Podstawa prawna:

  • art. 11 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • art. 9 ust. 1 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU nr 199, poz. 1673 ze zm.).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adam Szkurłat

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama