Dostanę wynagrodzenie czy zasiłek?
REKLAMA
REKLAMA
Za czas choroby otrzyma Pan wynagrodzenie. Pracownicy zachowują prawo do wynagrodzenia za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy w ciągu roku kalendarzowego. Dopiero od 34 dnia niezdolności do pracy pracownikom przysługuje prawo do zasiłku chorobowego.
REKLAMA
Zobacz: Forma wypłaty wynagrodzenia pracowniczego
Wynagrodzenie przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Wypłacane jest w wymiarze 80% wynagrodzenia, obliczanego na zasadach stosowanych przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Nie stosuje się do tego wynagrodzenia ograniczeń podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.
W przypadku, kiedy nieprzerwana niezdolność do pracy powstałaby na przełomie roku kalendarzowego, a 31 grudnia pracownik ma jeszcze prawo do wynagrodzenia, to od 1 stycznia zachowuję nadal do niego prawo, ale okres 33 dni jest od nowa liczony, od 1 stycznia.
Zobacz serwis: Wynagrodzenie
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. 2005 r. Nr 31 poz. 267, późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat