reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Jaki wpływ na wypłatę świadczeń chorobowych ma wypadek pracownika, który wydarzył się w Belgii

Jaki wpływ na wypłatę świadczeń chorobowych ma wypadek pracownika, który wydarzył się w Belgii

Pracownik jest kierowcą TIR. W styczniu został wysłany z towarem do Hiszpanii. W drodze miał wypadek na autostradzie w Belgii. Pracownik trafił na 7 dni do szpitala w Belgii. Teraz jest na zwolnieniu lekarskim w Polsce. Ciągle trwa dochodzenie prowadzone przez policję belgijską. Nie wiadomo, kiedy otrzymamy informację z policji, dlatego nie wiadomo, kiedy i czy wypadek zostanie uznany za wypadek przy pracy. Przeprowadziliśmy we własnym zakresie postępowanie powypadkowe. Raczej uznamy zdarzenie za wypadek, ale ostateczna decyzja zostanie podjęta na podstawie dokumentacji, którą otrzymamy z policji. Jakie świadczenia możemy wypłacić pracownikowi? Czy do wypłaty świadczeń ma znaczenie, że wypadek miał miejsce w Belgii?

RADA

Do czasu sporządzenia protokołu powypadkowego mogą Państwo wypłacić pracownikowi wynagrodzenie chorobowe, a następnie zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego. Jeżeli zdarzenie zostanie uznane za wypadek przy pracy, pracownikowi będzie przysługiwał zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego. Na wypłatę świadczeń nie ma wpływu to, że do wypadku doszło w Belgii.

UZASADNIENIE

Uznanie zdarzenia za wypadek przy pracy wymaga postępowania wyjaśniającego i dlatego przeciąga się w czasie. W związku z tym, aby nie pozostawić pracownika bez środków do życia, powinni Państwo ustalić mu prawo do wynagrodzenia chorobowego, a następnie zasiłku chorobowego z ogólnego stanu zdrowia. Dopiero po zakończeniu postępowania wyjaśniającego i uznaniu zdarzenia za wypadek przy pracy powinni Państwo wyrównać kwotę wypłaconych pracownikowi świadczeń.

PRZYKŁAD

Zatrudniony od 15 listopada 2009 r. kierowca prowadząc samochód służbowy miał wypadek 25 listopada 2008 r. Z tego powodu był na zwolnieniu lekarskim od 25 listopada 2008 r. do 13 lutego 2009 r. Ponieważ świadkowie wypadku składali sprzeczne zeznania, do prawidłowego uznania zdarzenia za wypadek przy pracy konieczne było zakończenie dochodzenia w tej sprawie przez policję. Aby pracownik w tym czasie nie pozostawał bez środków do życia, pracodawca ustalił prawo do wynagrodzenia chorobowego, a następnie zasiłku chorobowego z ogólnego stanu zdrowia. Za okres od 25 listopada do 14 grudnia 2008 r. pracownik nie otrzymał żadnych świadczeń, ponieważ nie miał 30 dni ubezpieczenia chorobowego. Za okres od 15 grudnia 2008 r. do 2 lutego 2009 r. pracownik otrzymał wynagrodzenie chorobowe. Od 2 do 13 lutego 2009 r. otrzymał zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego. Jeżeli wypadek zostanie uznany za wypadek przy pracy, to pracodawca będzie miał obowiązek skorygować wypłacone wcześniej świadczenia. Pracownikowi będzie przysługiwał zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego za okres od 25 listopada 2008 r. do 13 lutego 2009 r. Dodatkowo pracodawca będzie miał obowiązek dopłacić pracownikowi do wypłaconego świadczenia za okres od 15 grudnia 2008 r. do 13 lutego 2009 r. świadczenie do wysokości 100% podstawy wymiaru oraz skorygować przekazane za listopad i grudzień 2008 r. oraz styczeń i luty 2009 r. raporty rozliczeniowe za pracownika.

Wypadek przydarzył się pracownikowi w Belgii i prawo do wynagrodzenia, a następnie zasiłku chorobowego mogą Państwo wypłacić pracownikowi na podstawie zwolnienia lekarskiego wystawionego przez szpital, w którym przebywał. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej, dlatego pracownik nie musi tłumaczyć zwolnienia lekarskiego na język polski (§ 5a rozporządzenia dowodowego). Wystarczy, że dostarczy Państwu oryginał zwolnienia lekarskiego.

Jeżeli pracownik nie dostarczy zwolnienia lekarskiego za okres pobytu w szpitalu, to nie mogą Państwo wypłacić pracownikowi za ten okres żadnych świadczeń, ani wynagrodzenia chorobowego, ani zasiłku chorobowego z ubezpieczenia chorobowego oraz wypadkowego.

Podstawa prawna:

  • art. 3 ust. 2 pkt 1 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU nr 99, poz. 1673 ze zm.),
  • art. 11 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • art. 92 Kodeksu pracy,
  • § 5a rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę wypłaty przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 65, poz. 742 ze zm.).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Klimkiewicz-Deplano

Partner Zarządzający Advicero Nexia, Doradca Podatkowy nr wpisu 09935

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama