REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlop macierzyński, Urlop ojcowski 2017

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Prawa pracownika-ojca po urodzeniu dziecka 2017/2018

Pracownikowi-ojcu przysługuje szereg uprawnień związanych z rodzicielstwem, między innymi: urlop ojcowski, urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia się dziecka czy urlop rodzicielski. Z jakich innych uprawnień może skorzystać ojciec dziecka?

Rezygnacja matki z urlopu macierzyńskiego

Ustawodawca w Kodeksie pracy wyczerpująco określił zasady, według których powinna nastąpić rezygnacja z urlopu macierzyńskiego lub pobierania zasiłku macierzyńskiego. Pracownica rezygnująca z urlopu macierzyńskiego obowiązana jest złożyć pracodawcy pisemny wniosek w odpowiednim terminie.

Urlop rodzicielski w liczbach 2017 r.

Z danych resortu pracy wynika, że od stycznia do maja 2017 roku z urlopu rodzicielskiego skorzystało 252,1 tys. osób. Po narodzinach dziecka rodzice mogą skorzystać z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i ojcowskiego.

Urlop ojcowski w przypadku urodzenia bliźniaków

Urlop ojcowski jest przywilejem pracownika – ojca, któremu podczas trwającego stosunku pracy urodziło się dziecko. Urlop ojcowski przysługuje zarówno ojcu biologicznemu jak i również, temu który dziecko adoptował. Czy wymiar urlopu ojcowskiego wydłuży się w przypadku urodzenia bliźniaków?

Nowy Kodeks pracy w 2018 r. - jakie zmiany?

Prezydencki projekt nowelizacji Kodeksu pracy przewiduje zwiększenie ochrony stosunku pracy pracowników oraz ich rodzin, którzy będą korzystali z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy ma czas do końca marca 2018 r. opracować nowy Kodeks pracy.

Urlop macierzyński 2017 - wniosek, dokumenty

Urlop macierzyński jest obowiązkowym uprawnieniem przysługującym po urodzeniu dziecka. Czas jego trwania zależy od ilości urodzonych dzieci. Jakie wnioski należy złożyć, aby otrzymać urlop macierzyński?

Ochrona pracownika po złożeniu wniosku o urlop rodzicielski lub urlop ojcowski

Czy pracownik-rodzic, który złoży wniosek o urlop rodzicielski lub urlop ojcowski jest chroniony przed wypowiedzeniem umowy o pracę od momentu złożenia wniosku o ten urlop? W przepisach istnieje luka w tym zakresie.

Zasiłek chorobowy w trakcie urlopu ojcowskiego

Zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego może zostać przerwany na okres pobytu dziecka w szpitalu lub choroby pracownika ojca. Czy w trakcie urlopu ojcowskiego pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego?

Zmiany w prawie dla pracujących rodziców

Nowy projektu dyrektywy unijnej w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów zakłada zmiany w uprawnieniach rodzicielskich, wprowadzając m.in. urlop opiekuńczy. Jak propozycje zmian oceniają Pracodawcy RP?

Praca na urlopie macierzyńskim 2017

Czy kobieta przebywająca na urlopie macierzyńskim może podjąć zatrudnienie? Czy w przypadku podjęcia pracy podczas urlopu macierzyńskiego traci prawo do zasiłku macierzyńskiego?

Urlop macierzyński w 2017 r.

Urlop macierzyński to obowiązkowy urlop związany z narodzinami dziecka. Jego wymiar oraz zasady na jakich jest udzielany reguluje kodeks pracy.

Wymiar urlopu rodzicielskiego w 2017 r.

Urlop rodzicielski jest po urlopie macierzyńskim kolejnym okresem przeznaczonym na opiekę nad dzieckiem. Zmiany z 2 stycznia 2016 r. włączyły do okresu urlopu rodzicielskiego, istniejący wcześniej dodatkowy urlop macierzyński wydłużając tym samym jego wymiar.

Praca podczas urlopu macierzyńskiego a prawo do zasiłku

Podjęcie pracy podczas urlopu macierzyńskiego jest możliwe w formie umowy o pracę, umów cywilnoprawnych (np. umowy zlecenia, umowy o dzieło) lub w ramach prowadzenia działalności gospodarczej. Czy podjęcie pracy w tym czasie pozbawia prawa do zasiłku macierzyńskiego?

Urlop ojcowski i urlop tacierzyński 2017

Urlop ojcowski i urlop tacierzyński są ze sobą często utożsamiane. Tymczasem to dwa różne uprawnienia ojca dziecka. Czym się różnią?

Wymiar urlopu ojcowskiego w 2017 r.

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy pracownikowi, któremu urodziło się dziecko przysługuje urlop ojcowski w określonym wymiarze. Czy wymiar urlopu ulega zmianie w przypadku pracy u kilku pracodawców? Co z pracownikami zatrudnionymi na pół etatu?

Urlop ojcowski – termin na złożenie wniosku w 2017 r.

Urlop ojcowski udzielany jest pracownikowi – ojcu w wymiarze 14 dni kalendarzowych i może być podzielony na części. Warunkiem udzielenia urlopu jest prawidłowe złożenie przez pracownika wniosku. W jakim terminie należy złożyć wniosek?

Urlop ojcowski 2017 – wniosek

Aby uzyskać urlop ojcowski pracownik musi złożyć pisemny wniosek. Co powinno znaleźć się w treści takiego wniosku oraz jakie dokumenty należy do niego załączyć?

Urlop ojcowski – ochrona przed zwolnieniem

Kodeks pracy gwarantuje pracownikowi – ojcu szczególną ochronę trwałości stosunku pracy w okresie korzystania z urlopu ojcowskiego. Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę po złożeniu przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu ojcowskiego a przed jego rozpoczęciem?

Wynagrodzenie na urlopie ojcowskim w 2017 r.

Za okres urlopu ojcowskiego pracownik nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego. Pracownik-ojciec, który przebywa na urlopie otrzyma wynagrodzenie w takiej samej wysokości tak jakby był obecny w pracy. W 2017 r. z urlopu ojcowskiego można skorzystać w wymiarze 2 tygodni.

Świadczenia dla młodych matek w państwach europejskich

Polska znajduje się w pierwszej czwórce państw z najlepszymi świadczeniami dla matek. Najlepsze warunki młodym matkom zapewnia Chorwacja.

Urlop tacierzyński i urlop ojcowski w 2017 r. - wymiar, zasady przyznawania

Ojciec dziecka może korzystać z różnego rodzaju płatnych urlopów służących opiece nad dziećmi, m.in. z urlopu ojcowskiego i tzw. tacierzyńskiego. Jaki jest ich wymiar i zasady przyznawania w 2017 roku? Czym różni się urlop tacierzyński od urlopu ojcowskiego?

Urlop rodzicielski w 2017 r. - zasady udzielania, wzór wniosku

Obecnie obowiązują dwa rodzaje urlopów związane z narodzinami dziecka: urlop macierzyński (20 tygodni) oraz urlop rodzicielski (32 tygodnie). W sumie to 52 tygodnie. Jakie są zasady udzielania urlopu rodzicielskiego? Przedstawiamy wzór wniosku o jego udzielenie.

Urlop tacierzyński i urlop ojcowski 2017

W dniu 2 stycznia 2016 roku weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która wprowadziła nowe warunki korzystania z urlopu ojcowskiego. Jakie są zasady udzielania urlopu ojcowskiego i tacierzyńskiego w 2017 roku? Czym się różni urlop ojcowski od urlopu tacierzyńskiego?

Urlopy dla rodziców 2016/2017 - jak i kiedy z nich skorzystać?

Przepisy Kodeksu pracy regulują szereg uprawnień związanych z rodzicielstwem, m.in. urlopy dla rodziców. Urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski, wychowawczy - na czym polegają i jak z nich skorzystać?

Wniosek o roczny urlop macierzyński 2016 - wzór

W nomenklaturze prawnej nie występuje pojęcie „rocznego urlopu macierzyńskiego”. Począwszy od 2 stycznia 2016 r. występują dwa rodzaje urlopów – urlop macierzyński i urlop rodzicielski. Dopiero te dwa rodzaje urlopów po zsumowaniu wynoszą prawie rok. Przedstawiamy wzór wniosku o „roczny urlop macierzyński”.

Praca na urlopie rodzicielskim 2016

Od 2 stycznia 2016 r. istnieje możliwość łączenia urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy na maksymalnie pół etatu. Pracownik, który chce połączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy powinien złożyć pisemny wniosek w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy.

Urlop ojcowski 2017

W 2017 roku nie zmieniają się zasady, na jakich przyznaje się urlop ojcowski. Z urlopu ojcowskiego może skorzystać ojciec w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia. Ile wynosi wynagrodzenie na urlopie ojcowskim?

Wniosek o urlop ojcowski - wzór 2016

Od 2 stycznia 2016 r. z urlopu ojcowskiego można skorzystać przez 24 miesiące od narodzin dziecka. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek. Przedstawiamy wzór wniosku o udzielenie urlopu ojcowskiego.

Prawa ojca w Kodeksie pracy

Pracujący ojciec może skorzystać z wielu uprawnień związanych z narodzinami dziecka. Kodeks pracy przewiduje dla ojców, m.in. urlop ojcowski, tzw. tacierzyński, rodzicielski czy wychowawczy. Jakie inne przywileje przysługują ojcom?

Urlop wychowawczy 2016 - ile trwa i komu przysługuje

Od 2 stycznia 2016 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące urlopu wychowawczego. Co się zmieniło, ile trwa i komu przysługuje urlop wychowawczy?

Jak wypełnić wniosek o urlop rodzicielski 2016 – wzór

Od 2 stycznia 2016 r. obowiązują dwa rodzaje urlopów związanych z narodzinami dziecka, tj. urlop macierzyński (20 tygodni) oraz urlop rodzicielski (32 tygodnie). W celu skorzystania z urlopu rodzicielskiego należy złożyć odpowiedni wniosek wraz z dokumentami. Poniżej wzór takiego wniosku.

Prawa i przywileje matek w prawie pracy

Wśród przysługujących praw i przywilejów dla mam, Kodeks pracy wymienia m.in. urlop macierzyński, wychowawczy, dni lub godziny wolne na opiekę nad dzieckiem oraz daje szczególną ochronę ze względu na spodziewane macierzyństwo.

Zasady wydłużania urlopu rodzicielskiego

Pracownik może połączyć urlop rodzicielski z pracą na część etatu. Wymiar urlopu rodzicielskiego ulegnie wydłużeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z tego urlopu lub jego części.

Urlop macierzyński po urodzeniu martwego dziecka

Obecnie nie każde urodzenie martwego dziecka upoważnia pracownicę do nabycia prawa do urlopu macierzyńskiego. Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do resortu pracy o ujednolicenie przepisów w tym zakresie poprzez umożliwienie rodzicom dzieci martwo urodzonym skorzystania ze świadczeń, które im się należą.

Przejęcie urlopu macierzyńskiego przez ojca

Od 2 stycznia 2016 r. zaczęła obowiązywać nowelizacja Kodeksu pracy, która rozszerzyła uprawnienia urlopowe w przypadku prawa do urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego dla pracowników – ojców wychowujących dziecko. Jak przekazać urlop macierzyński ojcu dziecka?

Łączenie pracy z urlopem rodzicielskim 2016

Od 2 stycznia 2016 roku jeśli rodzic zdecyduje się łączyć urlop rodzicielski z pracą na część etatu, proporcjonalnie wydłuży się czas pobierania zasiłku macierzyńskiego. Oznacza to, że można łączyć pracę z urlopem macierzyńskim maksymalnie przez 64 lub 68 tygodni.

Wymiar urlopu rodzicielskiego - zmiany 2016

Od dnia 2 stycznia 2016 roku wymiar urlopu rodzicielskiego został wydłużony. Jego długość jest uzależniona od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie.

Uprawnienia kobiet w prawie pracy

Kobietom przysługuje szereg uprawnień wynikających z Kodeksu pracy, m.in. zakaz dyskryminacji, urlopy rodzicielskie, przerwy na karmienie piersią czy dni wolne na opiekę nad dziećmi.

Ochrona przed zwolnieniem po urlopie macierzyńskim – zmiany w 2016 roku

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że narusza ona postanowienia umowy o pracę. Jak kształtuje się ochrona przed zwolnieniem po powrocie pracownicy z urlopu macierzyńskiego?

Urlop macierzyński 2016

Dnia 2 stycznia 2016 roku weszła w życie nowelizacja przepisów dotyczących urlopu macierzyńskiego. Jak zmieniły się dotychczasowe regulacje?

Wypowiedzenie umowy o pracę bezpośrednio po urlopie macierzyńskim

Ochrona pracownicy przed zwolnieniem trwa tylko w okresie korzystania przez nią z urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego. Nie oznacza to jednak, że pracownica w ogóle nie jest objęta ochroną po powrocie do pracy z tych urlopów, bowiem przed natychmiastowym zwolnieniem chroni ją Kodeks pracy oraz sądy.

Urlop rodzicielski przy niepełnym wymiarze czasu pracy

Od 2 stycznia 2016 r. nowelizacja Kodeksu pracy wprowadziła nowe, korzystniejsze dla zatrudnionych zasady łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą zawodową. Trudności jednak może przysporzyć urlop rodzicielski przy niepełnym wymiarze czasy pracy. Jak obliczyć wynagrodzenie?

Uprawnienia dla pracownika-ojca

Ojciec dziecka niezależnie od tego czy jest pracownikiem w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy, czy też ubezpieczonym w myśl Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa może skorzystać z wielu uprawnień związanych z narodzinami dziecka.

Wniosek o urlop rodzicielski 2016

Od 2 stycznia 2016 r. dodatkowy urlop macierzyński został połączony z urlopem rodzicielskim w jeden urlop rodzicielski. Urlopu udziela się na pisemny wniosek pracownika-rodzica. Jak prawidłowo napisać i złożyć wniosek o urlop rodzicielski?

Urlop rodzicielski w grudniu 2015 r.

Urlopy rodzicielskie cieszą się dużą popularnością. W grudniu 2015 r. skorzystało z nich ponad 135 tys. rodziców. Z urlopu rodzicielskiego można skorzystać bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, jednorazowo lub w maksymalnie 4 częściach.

Urlop rodzicielski - zmiany od 2 stycznia 2016

Od 2 stycznia 2016 roku z urlopu rodzicielskiego można skorzystać bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, jednorazowo lub w maksymalnie 4 częściach. Urlop rodzicielski można wykorzystać do końca roku, w którym dziecko skończy 6 lat.

Urlop rodzicielski po zmianach 2016

Urlop rodzicielski zostaje wydłużony o 6 tygodni, jednak całkowity czas trwania urlopów związanych z macierzyństwem nie ulega zmianie. Od 2 stycznia 2016 r. przestaje obowiązywać pojęcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Jakie zmiany przygotował ustawodawca dla ubezpieczonych rodziców?

Nowe uprawnienia dla rodziców w 2016 roku

Nowe uprawnienia rodzicielskie, które wejdą w życie 2 stycznia 2016 roku to przede wszystkim korzyści dla pracowników. Pracodawców czeka natomiast więcej problemów, będących efektem nadmiernego skomplikowania zasad korzystania z uprawnień rodzicielskich przez zatrudnionych.

Zmiany w urlopach rodzicielskich 2016

Od 2 stycznia 2016 roku rodzice będą mieli więcej uprawnień związanych z rodzicielstwem. Obecnie urlop rodzicielski można wykorzystać w maksymalnie 3 częściach, nie krótszych niż 8 tygodni każda. Po nowelizacji, z urlopu rodzicielskiego będzie można skorzystać bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, jednorazowo lub w maksymalnie 4 częściach. Rodzice będą mieli czas na jego wykorzystanie aż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy 6 lat.

Wymiar urlopu wypoczynkowego po urlopie wychowawczym

Rodzic, który posiada co najmniej sześciomiesięczny okres zatrudnienia może przebywać nawet przez 3 lata na urlopie wychowawczym, celem sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Jaki będzie jego wymiar urlopu wypoczynkowego po powrocie z urlopu wychowawczego?

REKLAMA