Praca podczas urlopu macierzyńskiego a prawo do zasiłku
REKLAMA
REKLAMA
Czy podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego można podjąć pracę
REKLAMA
Problem
Prowadzę działalność gospodarczą, ale od 26 września 2016 r. pobieram zasiłek macierzyński. Ostatnio dostałam propozycję pracy na 1/2 etatu jako wykładowca. Czy mogę podjąć dodatkowe zatrudnienie na zasiłku macierzyńskim? Czy podpisanie umowy o pracę na 1/2 etatu wpłynie na moją podstawę wymiaru składek z tytuł działalności gospodarczej?
Rada
Podjęcie pracy w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego nie pozbawi Panią prawa do zasiłku macierzyńskiego. Po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego wysokość wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę będzie miała wpływ na Pani podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, w tym ubezpieczeniu chorobowemu. Szczegóły w uzasadnieniu.
Polecamy produkt: Kodeks pracy 2017 - praktyczny komentarz z przykładami
Uzasadnienie
Osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu z chwilą urodzenia dziecka nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego. Zasiłek macierzyński przysługuje za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego.
Podjęcie pracy w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego jest możliwe w formie umowy o pracę, umów cywilnoprawnych (np. umowy zlecenia, umowy o dzieło) lub w ramach prowadzenia działalności gospodarczej. Nie ma tu znaczenia, czy praca jest wykonywana u pracodawcy udzielającego urlopu czy u innego podmiotu. Artykuł 17 ustawy zasiłkowej zabrania podjęcia pracy w trakcie orzeczonej niezdolności do pracy oraz o wykorzystywaniu zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z jego celem. Nie ma on jednak zastosowania do zasiłku macierzyńskiego.
Podjęcie pracy w czasie urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego nie pozbawia prawa do zasiłku macierzyńskiego.
Kodeks pracy nie stawia również wyraźnych ograniczeń w zakresie wykonywania pracy podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego.
Podjęcie pracy:
● na umowę o pracę u pracodawcy, który udzielił urlopu macierzyńskiego, jest możliwe dopiero w okresie urlopu rodzicielskiego (pracownica nie ma prawa do podjęcia pracy przez okres 20 tygodni urlopu macierzyńskiego u pracodawcy, który jej tego urlopu udzielił); w takim przypadku wykonywanie pracy jest możliwe jedynie w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy; uzyskane z takiej umowy dochody powodują proporcjonalne zmniejszenie wysokości zasiłku macierzyńskiego;
● na umowę o pracę z „obcym pracodawcą” nie spowoduje ograniczenia wysokości pobieranego zasiłku macierzyńskiego i praca może być wykonywana w każdym okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego (w czasie podstawowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego);
●na podstawie umowy cywilnoprawnej (np. umowy zlecenia, umowy o dzieło) u własnego lub obcego pracodawcy jest korzystne dla osób pobierających zasiłek macierzyński; uzyskane dochody nie mają bowiem wpływu na wysokość pobieranego zasiłku macierzyńskiego, a pracę można podjąć w dowolnym okresie pobierania zasiłku; w tym przypadku kobieta będzie otrzymywała pełny zasiłek macierzyński i wynagrodzenie z umowy cywilnoprawnej.
Osoba prowadząca działalność gospodarczą i pobierająca zasiłek macierzyński z tego tytułu może prowadzić działalność bez zmniejszenia lub zawieszenia wypłaty zasiłku.
Osoba pobierająca zasiłek macierzyński i:
●wykonująca pracę na podstawie umowy o pracę obowiązkowo podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu zasiłku macierzyńskiego oraz z tytułu umowy o pracę,
●posiadająca inny tytuł do ubezpieczeń, np. wykonywanie pracy na podstawie umowy zlecenia, prowadzenie działalności gospodarczej, lub gdy ma ustalone prawo do emerytury lub renty, podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emertytalnemu i rentowym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego, natomiast z ww. tytułów może dobrowolnie przystąpić do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Wówczas obowiązkowe będzie także ubezpieczenie wypadkowe.
Osoba pobierająca zasiłek macierzyński podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pobierania tego zasiłku.
W okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu pobierania zasiłku są finansowane przez budżet państwa.
REKLAMA
Anna G. prowadząca działalność gospodarczą 26 września 2016 r. urodziła dziecko i od tego dnia nabyła prawo do zasiłku macierzyńskiego najpierw za okres podstawowego urlopu macierzyńskiego (20 tygodni, od 26 września 2016 r. do 12 lutego 2017 r.), a następnie za okres urlopu rodzicielskiego (32 tygodnie, od 13 lutego do 24 września 2017 r.). Anna G. 1 lutego 2017 r. podjęła pracę na umowę o pracę w wymiarze 1/2 etatu. Podjęcie pracy nie ma wpływu na wypłatę zasiłku macierzyńskiego z tytułu działalności gospodarczej.
Osoba prowadząca działalność gospodarczą, która jest jednocześnie zatrudniona na umowę o pracę (nie ma znaczenia wymiar czasu pracy) i osiąga wynagrodzenie ze stosunku pracy równe lub wyższe od minimalnego wynagrodzenia (w 2017 r. – 2000 zł), z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej podlega dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. W takiej sytuacji nie podlega ubezpieczeniu dobrowolnemu chorobowemu.
Jeżeli ta osoba z tytułu umowy o pracę będzie osiągała wynagrodzenie w kwocie niższej od wynagrodzenia minimalnego, wówczas z tytułu prowadzenia działalności będzie podlegała obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu. Jeśli przystąpi do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, to w razie niezdolności do pracy ma prawo do zasiłku.
Wanda D., pobierająca do 24 września 2017 r. zasiłek macierzyński z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, z umowy o pracę otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 1800 zł miesięcznie.
W związku z tym, że wynagrodzenie Wandy D. z umowy o pracę jest niższe od minimalnego wynagrodzenia (2000 zł brutto), po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego będzie ona podlegać obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytuł prowadzonej działalności, natomiast ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie, na swój wniosek.
Jeśli ubezpieczona przystąpi do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, to w razie niezdolności do pracy będzie miała prawo do zasiłku chorobowego (ale też macierzyńskiego) z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę i z tytułu prowadzonej działalności.
Podstawa prawna:
●art. 17, art. 29, art. 48 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 372; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 396
●art. 6 ust. 1 pkt 5 i pkt 19, art. 9, art. 12 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych – j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 963; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 60
Sprawdź: Wskaźniki i stawki
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat