REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ochrona przed zwolnieniem po urlopie macierzyńskim – zmiany w 2016 roku

Niemeczek Monika
Ochrona przed zwolnieniem po urlopie macierzyńskim – zmiany w 2016 roku
Ochrona przed zwolnieniem po urlopie macierzyńskim – zmiany w 2016 roku
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że narusza ona postanowienia umowy o pracę. Jak kształtuje się ochrona przed zwolnieniem po powrocie pracownicy z urlopu macierzyńskiego?

W trakcie nieobecności pracownicy w pracy zachodzi wiele zmian. Zajmowane przez nią stanowisko mogło zostać przyznane osobie będącej na zastępstwie, mogło ulec likwidacji albo po prostu obowiązki pracownicy mogły zostać rozłożone na innych pracowników.

REKLAMA

Autopromocja

O obowiązku dopuszczenia pracownika do pracy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego stanowi Kodeks pracy w art. 1832. Pracownik powinien otrzymać takie stanowisko, jakie miał przed pójściem na urlop, a jeżeli nie jest to możliwe, stanowisko równorzędne z dotychczas zajmowanym lub inne stanowisko odpowiadające jego kwalifikacjom zawodowym.

Przepis ten dotyczy tak pracownicy, jak i pracownika powracającego z urlopu ojcowskiego.

Rekomendowany produkt: Nowe prawa rodziców – zasiłki, urlopy, zwolnienia (książka)

Obowiązek dopuszczenia pracownika do pracy nie chroni go jednak przez ewentualnym wypowiedzeniem umowy o pracę. Może być przecież tak, że pracodawca nie jest zadowolony z pracy danego pracownika albo nie chce tworzyć kolejnego etatu. Jak więc uchronić się przed wypowiedzeniem?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasadniczo istnieją dwie drogi, które uniemożliwiają pracodawcy zwolnienie pracownika powracającego z urlopu macierzyńskiego. Pierwszą z nich jest złożenie przez pracownika wniosku o zmniejszenie wymiaru czasu pracy, drugą wniosek o urlop wychowawczy.

Wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy

Wniosek taki może być złożony tylko przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego. Jest on składany niejako zamiast wniosku o urlop wychowawczy.

Obniżony wymiar czasu pracy ma być nie niższy niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym pracownik mógłby korzystać z urlopu wychowawczego.

Co istotne, pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.

Nowelizacja wydłużyła termin na złożenie wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy z dwóch tygodni do 21 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze. Jeżeli wniosek zostanie złożony bez dochowania terminu, pracodawca obniża wymiar czasu pracy nie później niż z upływem 21 dni od dnia złożenia wniosku.

Ochrona przed zwolnieniem przysługuje do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez okres 12 miesięcy.

Zobacz serwis: Urlop wychowawczy

Wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu. Rozwiązanie umowy o pracę przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w następujących sytuacjach:

1) w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,

2) gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika,

3) w przypadku zwolnień indywidualnych i grupowych z przyczyn niedotyczących pracowników (uchwała Sądu Najwyższego z 15 lutego 2006r., II PZP 13/05, OSNP 2006/21–22/315).

Sytuacje te dotyczą również pracownika, który wnioskował o obniżenie wymiaru czasu pracy.

REKLAMA

Kodeks pracy nie określa dolnej granicy terminu w jakim może być złożony wniosek o urlop wychowawczy. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, żeby pracownik złożył go wcześniej niż 21 dni przed planowanym urlopem. Pytanie tylko czy to się opłaca?

Należy mieć na uwadze fakt, że obowiązujące od 2 stycznia 2016 r. zmienione przepisy Kodeksu pracy stanowią, że jeśli pracownica złoży wniosek o urlop wychowawczy (lub wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy) wcześniej niż na 21 dni przed planowanym rozpoczęciem tego urlopu, musi się liczyć z tym, że szczególna ochrona zatrudnienia będzie jej przysługiwała dopiero na 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Tak więc nowe przepisy redukują czasowy zakres ochrony, a przedwczesne złożenie wniosku nie przyniesie wymiernych korzyści. W poprzednim stanie prawnym ochrona przysługiwała bowiem już od momentu złożenia wniosku. Nowe przepisy wydłużają jednak czas na złożenie tego wniosku z 14 do 21 dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu.

Jeżeli wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy lub wniosek o urlop wychowawczy zostaną złożone po podjęciu przez pracodawcę kroków do rozwiązania umowy o pracę, umowa o pracę zostanie wtedy rozwiązana w terminie określonym przez pracodawcę.

Podstawa prawna:

-art. 1832,  art. 1867, art. 1868 Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U.2014.1502 j.t.);

- Praca zbiorowa Kodeks pracy 2016 z komentarzem.

Zadaj pytanie na FORUM!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł. Niestety bez odsetek

Tyle gminę kosztuje trzy lat upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały (nie wiadomo na jakiej podstawie prawnej), że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Świadczenie urlopowe 2024 i 2025 r.

Świadczenie urlopowe ustalane jest w wysokości, która nie może być wyższa od odpisu podstawowego na zfśs. W 2024 r. wysokość tego świadczenia dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy w normalnych warunkach pracy wynosi 2417,14 zł. Czy już wiadomo, ile wyniesie w 2025 r.?

Zmiana minimalnej stawki godzinowej. Jak obliczać wynagrodzenie za umowę zlecenia na przełomie czerwca i lipca 2024 r.

1 lipca 2024 r. zmieni się minimalna stawka godzinowa należna za każdą godzinę wykonywania zlecenia. Ustalając wynagrodzenie za zlecenie wyrażone w stawce godzinowej należy pamiętać, aby nie było niższe od stawki minimalnej.

PIP: Kontrola pracodawcy o każdej porze dnia i nocy, bez uprzedzenia i bez upoważnienia

Państwowa Inspekcja Pracy może kontrolować pracodawców o każdej porze dnia i nocy. Jednak do przeprowadzenia kontroli konieczna jest legitymacja służbowa i specjalne upoważnienie. Wkrótce to się może zmienić.

REKLAMA

Renta wdowia 15%. Nie dla zaniżenia świadczenia. Postulaty wyrównania dla wdów pokrzywdzonych modelem kroczącym. I przyznania zwolnienia z PIT

Renta wdowia przez okres 2025 r. wypłacana w zaniżonej wartości. Początkowo będzie to tylko 15%. Nic nie wskazuje dziś na to, aby Sejm przyjął inne rozwiązanie. Zresztą rząd zapowiedział 15% jeszcze na początków rządów (w grudniu 2023 r.) Wskaźnik 15% wywołuje protesty osób zainteresowanych rentą wdowią. Dlaczego więc nie przyznać wyrównania do kwot wypłacanych na podstawie 15% (wypłata wyrównania w 2026 r. albo 2027 r.) I równolegle - za okres obowiązywania modelu kroczącego -zaproponować osobom poszkodowanym tym modelem zwolnienie z podatku PIT. 

MRPiPS: 1000 zł miesięcznie dodatku do wynagrodzenia już od lipca 2024 r. Dla kogo?

W środę, 19 czerwca 2024 r. rząd przyjął cztery programy finansowania dodatków do wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie. Programy zostały opracowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Budżetówka: 1000 zł miesięcznie brutto do końca 2027 r. [Katalog uprawnionych]

Wypłata 1000 zł brutto dodatku motywacyjnego miesięcznie (pierwsze wypłaty w lipcu 2024 r.) potrwa aż do końca 2027 r. Istniały obawy, że dodatek ten będzie miał krótszy okres finansowania. Na szczęście się nie potwierdziły. Podstawą wypłaty 1000 zł są uchwały Rady Ministrów. W artykule omówienie każdej z nich.

Można połączyć dwa świadczenia: 1) Renta wdowia i 2) Udział w emeryturze zmarłych: męża albo żony [wypłata gwarantowana]

Na dziś jest duże rozczarowanie rentą wdowią. W Sejmie prace toczą się wolno (według emerytów bardzo wolno). I nawet jak ustawa wejdzie w 2024 roku, to przez długi czas świadczenia z „renty wdowiej” będą wypłacane w zaniżonej wartości. Istnieje jednak możliwość zwiększenia niskiej wartości renty wdowiej poprzez wypłatę gwarantowaną (wypłata jednorazowa często około 30 000 zł - wysoki podatek PIT) .

REKLAMA

Ile lat trzeba przepracować żeby starać się o rentę?

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia określone warunki. Jednym z tych warunków, niezbędnym do uzyskania renty, jest odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy. Długość tego okresu uzależniona jest od wieku osoby ubezpieczonej.

Bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci

Również w 2024 r. będą organizowane bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci ubezpieczonych. Poniżej opis, gdzie, dla kogo, kiedy, na jakie schorzenia i na jakich warunkach organizowane są turnusy.

REKLAMA