reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Ochrona przed zwolnieniem po urlopie macierzyńskim – zmiany w 2016 roku

Ochrona przed zwolnieniem po urlopie macierzyńskim – zmiany w 2016 roku

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że narusza ona postanowienia umowy o pracę. Jak kształtuje się ochrona przed zwolnieniem po powrocie pracownicy z urlopu macierzyńskiego?

W trakcie nieobecności pracownicy w pracy zachodzi wiele zmian. Zajmowane przez nią stanowisko mogło zostać przyznane osobie będącej na zastępstwie, mogło ulec likwidacji albo po prostu obowiązki pracownicy mogły zostać rozłożone na innych pracowników.

O obowiązku dopuszczenia pracownika do pracy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego stanowi Kodeks pracy w art. 1832. Pracownik powinien otrzymać takie stanowisko, jakie miał przed pójściem na urlop, a jeżeli nie jest to możliwe, stanowisko równorzędne z dotychczas zajmowanym lub inne stanowisko odpowiadające jego kwalifikacjom zawodowym.

Przepis ten dotyczy tak pracownicy, jak i pracownika powracającego z urlopu ojcowskiego.

Rekomendowany produkt: Nowe prawa rodziców – zasiłki, urlopy, zwolnienia (książka)

Obowiązek dopuszczenia pracownika do pracy nie chroni go jednak przez ewentualnym wypowiedzeniem umowy o pracę. Może być przecież tak, że pracodawca nie jest zadowolony z pracy danego pracownika albo nie chce tworzyć kolejnego etatu. Jak więc uchronić się przed wypowiedzeniem?

Zasadniczo istnieją dwie drogi, które uniemożliwiają pracodawcy zwolnienie pracownika powracającego z urlopu macierzyńskiego. Pierwszą z nich jest złożenie przez pracownika wniosku o zmniejszenie wymiaru czasu pracy, drugą wniosek o urlop wychowawczy.

Wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy

Wniosek taki może być złożony tylko przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego. Jest on składany niejako zamiast wniosku o urlop wychowawczy.

Obniżony wymiar czasu pracy ma być nie niższy niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym pracownik mógłby korzystać z urlopu wychowawczego.

Co istotne, pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.

Nowelizacja wydłużyła termin na złożenie wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy z dwóch tygodni do 21 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze. Jeżeli wniosek zostanie złożony bez dochowania terminu, pracodawca obniża wymiar czasu pracy nie później niż z upływem 21 dni od dnia złożenia wniosku.

Ochrona przed zwolnieniem przysługuje do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez okres 12 miesięcy.

Zobacz serwis: Urlop wychowawczy

Wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu. Rozwiązanie umowy o pracę przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w następujących sytuacjach:

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama