Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek chorobowy w trakcie urlopu ojcowskiego

Bogusław Nowakowski
Zasiłek chorobowy w trakcie urlopu ojcowskiego/ fot. Fotolia
Zasiłek chorobowy w trakcie urlopu ojcowskiego/ fot. Fotolia
fot. Fotolia
Zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego może zostać przerwany na okres pobytu dziecka w szpitalu lub choroby pracownika ojca. Czy w trakcie urlopu ojcowskiego pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego?

Nasza firma jest uprawniona do ustalania prawa do świadczeń w razie choroby i macierzyństwa. Jak powinniśmy ustalać uprawnienia do świadczeń, w sytuacji gdy pracownik będący na urlopie ojcowskim zachoruje? Co w sytuacji, gdy otrzymujemy informację, że w okresie wnioskowanego urlopu dziecko zostaje przyjęte do szpitala – pyta Czytelnik z Konina.

Choroba ojca dziecka (biologicznego lub adopcyjnego) w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego nie przerywa tego urlopu. Natomiast jeżeli ojciec zachoruje przed rozpoczęciem urlopu ojcowskiego, to za zgodą pracodawcy urlop ten może zostać przesunięty. Ubezpieczony ojciec dziecka ma prawo do przerwania urlopu ojcowskiego na czas pobytu dziecka w szpitalu. Szczegóły - w uzasadnieniu.

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami

Zasiłek macierzyński przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego przysługuje ubezpieczonemu:

 • któremu urodziło się dziecko lub
 • który przysposobił dziecko w wieku do 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, dziecko w wieku do 10. roku życia.

Zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy w wymiarze 2 tygodni. Ojciec dziecka może wykorzystać urlop jednorazowo lub w dwóch częściach (wówczas każda z części urlopu wynosi tydzień).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przypomnijmy, że z uprawnień ojcowskich ubezpieczony może skorzystać nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia lub do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.

Wymiar urlopu ojcowskiego i zasiłku macierzyńskiego za ten okres dla ojca, któremu urodziło się więcej niż jedno dziecko, jest taki sam jak w przypadku urodzenia się jednego dziecka.

3 maja 2015 r. panu Robertowi urodziła się córka. Wystąpił z wnioskiem o urlop ojcowski od 17 kwietnia 2017 r. do 30 kwietnia 2017 r. (14 dni). Dodatkowo oświadczył, że we wcześniejszym okresie nie korzystał z urlopu ojcowskiego na córkę urodzoną 3 maja 2015 r. W związku z tym, że pracownik spełnia przesłanki do udzielenia urlopu ojcowskiego (wcześniej nie korzystał z tych uprawnień oraz dziecko nie ukończyło 24 miesięcy życia), pracodawca wyraził zgodę na urlop ojcowski i pracownik nabył prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres tego urlopu.

Zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego przysługuje niezależnie od uprawnień innych osób w stosunku do tego dziecka. Warunkiem jest, aby osoba występująca z wnioskiem o zasiłek macierzyński pozostawała w ubezpieczeniu chorobowym. Nie ma znaczenia, czy ojciec podlega temu ubezpieczeniu dobrowolnie (np. z tytułu umowy zlecenia, prowadzenia pozarolniczej działalności), czy obowiązkowo, np. z tytułu zatrudnienia na umowę o pracę. Pracownik ma prawo do urlopu ojcowskiego niezależnie od urlopu macierzyńskiego przysługującego matce lub ojcu dziecka.

Ubezpieczony ojciec dziecka może skorzystać z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego w tym samym okresie, w którym matka dziecka pobiera zasiłek macierzyński, np. za okres urlopu macierzyńskiego. Uprawnienie do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego przysługuje także wtedy, gdy matka dziecka jest osobą nieuprawnioną do zasiłku macierzyńskiego.

Urlopu ojcowskiego udziela się pracownikowi na jego pisemny wniosek. Ojciec dziecka powinien go złożyć w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek pracownika (art. 1823 k.p.). Za okres udzielonego urlopu pracownikowi przysługuje zasiłek macierzyński.


Pobyt dziecka w szpitalu

Zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego może zostać przerwany na okres pobytu dziecka w szpitalu. Urlop ojcowski przed przerwą przypadającą na pobyt dziecka w szpitalu i po niej stanowi tę samą część tego urlopu.

Warto wspomnieć o tym, że samo otrzymanie informacji przez pracodawcę o pobycie dziecka pracownika w szpitalu nie stanowi podstawy do przerwania urlopu ojcowskiego wykorzystywanego przez ojca dziecka. Przerwanie urlopu z powodu pobytu dziecka w szpitalu jest bowiem prawem ubezpieczonego, a nie jego obowiązkiem. Jeżeli ubezpieczony chce przerwać urlop, powinien złożyć do pracodawcy lub płatnika zasiłku:

 • wniosek dotyczący przerwania urlopu lub pobierania zasiłku macierzyńskiego w związku z pobytem dziecka w szpitalu oraz
 • dokument potwierdzający pobyt dziecka w szpitalu.

Pracodawca lub płatnik zasiłku ma obowiązek przerwać ten urlop lub zasiłek macierzyński za jego okres na czas wskazany we wniosku z załączonym dokumentem potwierdzającym czas pobytu dziecka w szpitalu.

Po wyjściu dziecka ze szpitala pracodawca jest nadal związany wnioskiem ubezpieczonego o udzielenie niewykorzystanej części urlopu ojcowskiego ze względu na pobyt dziecka w szpitalu. Termin ten musi przypadać bezpośrednio po wypisaniu dziecka ze szpitala. Do złożonego wcześniej wniosku pracownik powinien załączyć dokument, z którego będzie wynikała data wyjścia dziecka ze szpitala.

5 maja 2017 r. pan Rafał wystąpił z wnioskiem o urlop ojcowski od 15 do 28 maja 2017 r. (14 dni) na dziecko urodzone 3 lipca 2016 r. Z uwagi na stan zdrowia dziecko zostało przyjęte do szpitala 19 maja 2017 r. W związku z pozostaniem dziecka w szpitalu pan Rafał przerwał korzystanie z urlopu ojcowskiego 19 maja 2017 r. Dziecko przebywało w szpitalu do 30 maja 2017 r. Od 31 maja pracownik wystąpił o udzielenie niewykorzystanej części urlopu. Zatem pracownikowi przysługuje prawo do:

- zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego od 15 do 18 maja 2017 r. (4 dni),

- wynagrodzenia za czas pracy od 19 do 30 maja 2017 r.,

- zasiłku macierzyńskiego od 31 maja 2017 r. do 9 czerwca 2017 r. (10 dni), tj. do wykorzystania 14 dni urlopu ojcowskiego, który został przesunięty o przerwę w urlopie ojcowskim.

Choroba pracownika

Jeżeli pracownik zachoruje w okresie, na jaki udzielono mu urlopu ojcowskiego, wówczas choroba pracownika nie przerywa udzielonego urlopu ojcowskiego. Pracownik ma nadal prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Pan Kamil wystąpił z wnioskiem o urlop ojcowski od 30 kwietnia 2017 r. do 13 maja 2017 r. Na okres od 2 do 5 maja 2017 r. przedłożył zwolnienie lekarskie z powodu choroby. Pracownik ma prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego, tj. od 30 kwietnia do 13 maja 2017 r. Złożenie zwolnienia lekarskiego nie powoduje przerwania urlopu ojcowskiego.

Pracownik, który stanie się niezdolny do pracy z powodu choroby, zanim zacznie korzystać z uprawnień ojcowskich, może wystąpić do pracodawcy lub do płatnika składek o przesunięcie udzielonego urlopu ojcowskiego. W przypadku zgody pracodawcy pracownikowi przysługuje świadczenie chorobowe. Odmowa przesunięcia okresu udzielonego urlopu ojcowskiego będzie skutkowała uprawnieniami do zasiłku macierzyńskiego, a nie do świadczenia z tytułu choroby.

24 kwietnia 2017 r. pan Marek wystąpił do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie urlopu ojcowskiego od 4 maja 2017 r. do 13 maja 2017 r. na dziecko urodzone 3 czerwca 2016 r. Na podstawie tego wniosku pracownik jest uprawniony do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego. Od 28 kwietnia 2017 r. do 4 maja 2017 r. przedłożył zwolnienie lekarskie z powodu choroby. Pracownik zwrócił się do pracodawcy o przesunięcie udzielonego urlopu ojcowskiego na późniejszy termin. W związku z tym, że pracodawca pozytywnie rozpatrzył wniosek pracownika, ma on prawo do zasiłku chorobowego od 28 kwietnia 2017 r. do 4 maja 2017. Z zasiłku macierzyńskiego będzie mógł skorzystać w późniejszym terminie, wskazanym w nowym wniosku.

Podstawa prawna:

art. 29a ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 372; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 396),

● art. 1823, 1831 i 184 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1666; ost. zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 60).

Zobacz serwis: Ubezpieczenia społeczne

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy można ujawnić wysokość wynagrodzenia pracownika?

  Wielu zastanawia się czy pracodawca może ujawnić wynagrodzenie pracownika? Czy informacja o zarobkach jest informacją poufną i czy dane o wynagrodzeniu mieszczą się w kategorii danych osobowych? Czy wynagrodzenie pracownika jest jego dobrem osobistym?

  Odprawa pieniężna a urlop wychowawczy

  Odprawa pieniężna, tzw. odprawa ekonomiczna, kojarzona jest najczęściej ze zwolnieniami grupowymi. Może być ona również przyznana (po spełnieniu odpowiednich warunków) pracownikowi, którego objęło zwolnienie indywidualne. Czy w sytuacji, gdy zatrudniony przebywa na urlopie wychowawczym, ma prawo do tego świadczenia? Odpowiadamy.

  Polacy kupują coraz mniej

  Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w lutym 2023 r. była niższa niż przed rokiem o 5%. W porównaniu ze styczniem br. spadła o 3,6% - podał GUS.

  Gorsza pozycja kobiet na rynku pracy

  W ciągu ostatnich 4 lat utrwaliła się gorsza sytuacja kobiet na rynku pracy w porównaniu z mężczyznami. Kobiety są mniej aktywne zawodowo, mniej zarabiają i często dotyka je dezaktywizacja.

  Bezrobocie stoi w miejscu

  Stopa bezrobocia w lutym br. wyniosła 5,5 proc., wobec 5,5 proc. miesiąc wcześniej - podał GUS.

  Niedziela handlowa – kwiecień 2023

  W kwietniu 2023 jest 5 niedziel. Czy któraś z nich to niedziela handlowa? Sprawdź!

  Dłuższy wiek emerytalny we Francji – jakie zmiany?

  We Francji szykuje się duża reforma emerytalna. Społeczeństwo nie jest zadowolone z propozycji podwyższenia wieku emerytalnego – trwają protesty i zamieszki. Ile będzie wynosił wiek emerytalny we Francji po reformie? Czym spowodowane jest podwyższenie wieku emerytalnego?

  Okazjonalna praca zdalna – wygląda na bubel. Rząd naprawi

  Nowelizacja Kodeksu pracy uregulowała pracę zdalną oraz ustanowiła nowość w postaci pracy zdalnej okazjonalnej. Ta druga konstrukcja budzi wątpliwości w kwestiach zasadniczych. W lutym rząd chciał rozjaśnić odpowiedzią na interpelację, a obecnie planuje naprawiać błędy „kuchennymi drzwiami” w drodze rozporządzenia.

  GUS podał dane o bezrobociu. Jaka jest sytuacja na rynku pracy?

  GUS podał dane o poziomie bezrobocia rejestrowanego w końcu lutego 2023. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 864,8 tys. osób i była o 7,2 tys. osób wyższa niż w końcu stycznia oraz o 57,0 tys. osób niższa niż przed rokiem. Dane te okazały się lepsze od naszej prognozy.

  Okazjonalna praca zdalna przy zatrudnieniu na część etatu. Co mówi prawo?

  Zatrudniamy pracowników w niepełnym wymiarze czasu pracy. Czy w związku z tym będą im przysługiwały 24 dni okazjonalnej pracy zdalnej, czy też wymiar pracy okazjonalnej należy ustalać proporcjonalnie do ich etatu?

  „Z” jak zmiana – o tym, jak pokolenie Z odmienia rynek pracy

  63,05 proc. Polaków w wieku 18-24 uważa, że wypłata jest dla nich najmniej istotna w pracy – wynika z raportu ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”. Jakie jest tak naprawdę pokolenie Z, budzące na rynku pracy tak wiele kontrowersji? Są to osoby, którym nie zależy już na etatach jak ich starszym kolegom. Wolą work-life balance od wysokich stanowisk i spokój po pracy od podwyżek.

  17 proc. Polaków zdecydowało się na podjęcie dodatkowego zatrudnienia

  Co szósty Polak (17 proc.) podjął dodatkowe zatrudnienia, a 9 proc. respondentów zdecydowało się zmienić dotychczasową pracę na lepiej płatną - wynika z badania "Polaków Portfel Własny: czas oszczędzania". Jak dodano, 21 proc. badanych starało się o podwyżkę, 13 proc. z nich ją uzyskało.

  Zmiany w Kodeksie pracy. Cztery rodzaje dodatkowego urlopu

  Kodeks pracy - dodatkowy urlop. Obszerna nowelizacja Kodeksu pracy uregulowała pracę zdalną oraz rozszerzyła wymiar kilku rodzajów urlopu. Niektóre z nowych regulacji mogą być nazwane „urlopem” jedynie umownie jednak również dają możliwości dodatkowych dni wolnych.

  Indywidualny Plan Działania bezrobotnego

  Czym jest Indywidualny Plan Działania bezrobotnego lub poszukującego pracy i do czego służy? Sprawdź!

  Likwidacja kopalń w Polsce – co z górnikami?

  W Polsce trwa proces dekarbonizacji. Kopalnie węgla kamiennego są sukcesywnie likwidowanie a tysiące górników traci prace. Kiedy koniec górnictwa w Polsce? Co z górnikami? Gdzie będą pracowali? Jaka jest przyszłość tzw. „zielonych miejsce pracy”?

  Przepisy o pracy zdalnej od 7 kwietnia. Nowe prawa i obowiązki pracodawców oraz pracowników

  Praca zdalna - od 7 kwietnia wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu Pracy, która ureguluje zjawisko pracy zdalnej. Popularyzacja tego modelu gwałtownie wzrosła w okresie pandemii. Nastąpiła więc konieczność określenia na drodze ustawowej praw i obowiązków pracodawców oraz pracowników.

  Pracy zdalna okazjonalna. Czy pracodawca ma prawo do kontroli?

  Kontrola wykonywania okazjonalnej pracy zdalnej, w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy lub przestrzegania wymogów w zakresie bezpieczeństwa i ochrony informacji, w tym procedur ochrony danych osobowych, będzie się odbywała na zasadach ustalonych z pracownikiem. Natomiast kontrola wykonywania pracy przez pracownika świadczącego "okazjonalną" pracę zdalną zostanie przeprowadzona na takich zasadach jak w czasie wykonywania pracy w podstawowym miejscu pracy.

  Jak docenić pracownika? Pomogą zmiany w prawie pracy (work-life balance)

  Dzień Doceniania Pracownika. Chociaż metod pozapłacowego wynagradzania zespołów jest dużo, to nowa dyrektywa work-life balance otwiera przed pracodawcami nowe możliwości.

  E-ZLA dostępne na PUE ZUS

  W związku ze zmianami od 1 stycznia 2023 r. każdy przedsiębiorca który opłaca składki na ubezpieczenia społeczne jest zobowiązany do posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych - PUE ZUS. Co jeśli przedsiębiorca nie ma profilu? ZUS założy go za niego. Nawet jeśli płatnik nie dokończy procesu rejestracji i tak po 24 marca 2023 r. do płatnika będą wysłane elektronicznie przez ZUS PUE –  elektroniczne zaświadczenia lekarskie (e-ZLA).

  Czy można wezwać osobę zatrudnioną na pracy zdalnej np. do biura na spotkanie?

  Kwestia wzywania pracownika do biura w czasie wykonywania przez niego pracy zdalnej nie została uregulowana w przepisy Kodeksu pracy. Jednak pracodawca (przełożony) w ramach swoich uprawnień kierowniczych ma prawo wezwać pracownika do wykonywania pracy w biurze, a także polecić mu pracę w każdym innym miejscu, np. udział w spotkaniu odbywającym się w siedzibie kontrahenta albo odbycie podróży służbowej. 

  98 proc. Polaków odczuwa skutki inflacji i wzrostu cen

  98 proc. Polaków odczuwa skutki inflacji i wzrostu cen – wynika z badania "Poziom wiedzy finansowej Polaków 2023", opublikowanego przez Warszawski Instytut Bankowości i Fundację GPW. Dziewięciu na dziesięciu ankietowanych nie rozważa w najbliższym czasie samodzielnego inwestowania – dodano.

  Płace rosną, ale realna wartość zarobków spada

  W lutym br. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z lutym 2022 r. było wyższe o 0,8%. W stosunku do poprzedniego miesiąca zmniejszyło się o 0,1%. Przeciętne wynagrodzenie zaś w lutym br. w porównaniu z lutym 2022 r. było wyższe o 13,6% - podał GUS.

  Urlop ojcowski. Co się zmienia w 2023 r.

  Urlop ojcowski to jedno z uprawnień pracowniczych, których dotyczy najnowsza nowelizacja Kodeksu pracy. Co zmieniło się w regulacjach dotyczących urlopu ojcowskiego?

  e-ZLA będą przekazywane na profil płatnika składek założony z urzędu przez ZUS, nawet jeśli płatnik nie dokończył procesu rejestracji

  Po 24 marca 2023 r. elektroniczne zaświadczenia lekarskie (e-ZLA) będą przekazywane na profile płatników składek automatycznie utworzone przez ZUS, nawet jeśli płatnik nie dokończył procesu rejestracji.

  Decyzję w sprawie rezygnacji z PPK można w każdej chwili zmienić

  Uczestnictwo w PPK jest dla osoby zatrudnionej całkowicie dobrowolne. Pracownik może w każdej chwili zarówno zrezygnować z oszczędzania w PPK, jak i do tego oszczędzania wrócić. Pewne ograniczenia dotyczą osób w wieku 70+.