reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Urlop ojcowski > Wymiar urlopu ojcowskiego w 2017 r.

Wymiar urlopu ojcowskiego w 2017 r.

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy pracownikowi, któremu urodziło się dziecko przysługuje urlop ojcowski w określonym wymiarze. Czy wymiar urlopu ulega zmianie w przypadku pracy u kilku pracodawców? Co z pracownikami zatrudnionymi na pół etatu?

Sprawdź -> Urlop ojcowski w 2018 roku

Czym jest urlop ojcowski?

Urlop ojcowski jest uprawnieniem pracownika wychowującego jednocześnie dziecko. Sformułowanie „wychowywanie” w tym kontekście znaczy faktyczne sprawowanie opieki nad dzieckiem.

Pracownik może skorzystać z urlopu ojcowskiego w ciągu 24 miesięcy od dnia urodzenia się dziecka. W przypadku jego przysposobienia, 24-miesięczny termin biegnie od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego o przysposobieniu dziecka, jednak nie później niż do momentu ukończenia przez nie 7 roku życia. Udzielenie urlopu ojcowskiego na wychowanie dziecka wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, możliwe jest do momentu osiągnięcia przez dziecko 10. roku życia.

Podczas pobytu na urlopie ojcowskim pracownik nie może być zwolniony z pracy. Przysługuje mu zasiłek macierzyński w wysokości 100% podstawy wymiaru, którą stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy poprzedzających przejście na urlop.

Polecamy książkę: Dokumentacja kadrowa. Wzory dokumentów i wyjaśnienia

Jaki jest wymiar urlopu ojcowskiego?

W 2017 r. urlop ojcowski wynosi 2 tygodnie, przy czym za jeden tydzień przyjmuje się siedem kolejno następujących po sobie dni kalendarzowych. Oznacza to, że do 14-dniowego okresu urlopu wliczane są również soboty, niedziele i inne dni wolne od pracy.

Wymiar urlopu ojcowskiego odnosi się również do pracownika zatrudnionego na część etatu. W sytuacji jednoczesnego zatrudnienia u kilku pracodawców, pracownik-ojciec może skorzystać ze swojego uprawnienia u każdego z nich - prawa i obowiązki przysługujące pracownikowi ustalane są odrębnie wobec każdego pracodawcy. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby wykorzystać urlop ojcowski u każdego z pracodawców w jednym terminie. Takie stanowisko zajęło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w piśmie z dnia 31 sierpnia 2012 r. oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych w piśmie z dnia 23 kwietnia 2013 r.

Odmiennie niż przy urlopie macierzyńskim, wymiar urlopu ojcowskiego nie zależy od liczby dzieci urodzonych przy porodzie – ojciec bliźniaków czy trojaczków otrzyma urlop również w 2 tygodniowym wymiarze.

Pracownik-ojciec może wykorzystać urlop od razu w całości albo podzielić go na dwie części, przy czym każda z nich nie może być krótsza niż 7 dni. Uprawnienie do urlopu ojcowskiego ma charakter osobisty (nie może on zostać przeniesiony na matkę dziecka), oraz roszczeniowy (w sytuacji spełnienia warunków przez ojca, pracodawca zobowiązany jest do przyznania urlopu).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama