REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wymiar urlopu rodzicielskiego w 2017 r.

Maciej Wiktor Najmoła
Wymiar urlopu rodzicielskiego w 2017 r./ Fot. Fotolia
Wymiar urlopu rodzicielskiego w 2017 r./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Urlop rodzicielski jest po urlopie macierzyńskim kolejnym okresem przeznaczonym na opiekę nad dzieckiem. Zmiany z 2 stycznia 2016 r. włączyły do okresu urlopu rodzicielskiego, istniejący wcześniej dodatkowy urlop macierzyński wydłużając tym samym jego wymiar.

Urlop rodzicielski jest uprawnieniem rodziców, przyznawanym bezpośrednio po zakończeniu okresu urlopu macierzyńskiego przez matkę dziecka lub tzw. tacierzyńskiego przysługującego ojcu albo zasiłku macierzyńskiego wypłacanego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego.

Autopromocja

Wymiar urlopu rodzicielskiego

Długość urlopu rodzicielskiego zależy od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Przysługuje on w wymiarze 32 tygodni w przypadku urodzenia się jednego dziecka i 34 tygodni w przypadku urodzenia się więcej dzieci. Uprawnienie do urlopu przysługuje rodzicom najpóźniej do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy 6 lat.

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami

Oboje rodzice mogą przebywać na urlopie rodzicielskim w tym samym czasie, z tym że wymiar urlopu nie może przekroczyć łącznie 32 lub 34 tygodni.

Zmiany z 2 stycznia 2016 r. wprowadziły możliwość podzielenia urlopu na maksymalnie 4 części. Co do zasady, każda z nich wynosi minimum 8 tygodni. Wyjątkami są sytuacje, gdy przy porodzie urodzone zostało jedno dziecko (wtedy pierwsza część urlopu trwa maksymalnie 6 tygodni) oraz, gdy do wykorzystania pozostałej części urlopu zostało mniej niż 8 tygodni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Indywidualne prawo pracy

Termin na złożenie wniosku o udzielenie urlopu rodzicielskiego

Istnieją dwa sposoby na złożenie wniosku o urlop rodzicielski. Pierwszy z nich polega na złożeniu wniosku o udzielenie urlopu rodzicielskiego w ciągu 21 dni od dnia porodu. Pracownikowi przysługuje wtedy zasiłek macierzyński w wysokości 80% podstawy wymiaru. Drugi sposób to złożenie wniosku w terminie późniejszym (minimum na 21 dni przed rozpoczęciem z korzystania), jednak w takim przypadku zmniejszeniu ulegnie wysokość zasiłku macierzyńskiego. Tym samym, za cały okres urlopu macierzyńskiego oraz za część urlopu rodzicielskiego (która w przypadku urodzenia jednego dziecka wynosi 6 tygodni) przysługiwać będzie zasiłek w wysokości 100%. Za pozostały okres urlopu zasiłek będzie wypłacany w wysokości 60% podstawy wymiaru.

Pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek pracownika, jeśli złożył go w formie pisemnej i w odpowiednim terminie.

Zobacz: Wskaźniki i stawki

Praca podczas urlopu rodzicielskiego

Pracownik przebywający na urlopie rodzicielskim może podjąć pracę u dotychczasowego pracodawcy maksymalnie na pół etatu. Niezbędne jest przy tym złożenie pisemnego wniosku w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy. Wraz z rozpoczęciem pracy, pomniejszeniu ulega wysokość zasiłku macierzyńskiego - proporcjonalnie do wymiaru podjętej pracy.

Łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą może trwać maksymalnie:

- 64 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie;

- 68 tygodni – w przypadku urodzenia większej liczby dzieci przy jednym porodzie.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. 2016, poz. 1666).

Zobacz: Kalkulatory

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA