reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Urlop ojcowski > Urlop ojcowski w przypadku urodzenia bliźniaków

Urlop ojcowski w przypadku urodzenia bliźniaków

Urlop ojcowski jest przywilejem pracownika – ojca, któremu podczas trwającego stosunku pracy urodziło się dziecko. Urlop ojcowski przysługuje zarówno ojcu biologicznemu jak i również, temu który dziecko adoptował. Czy wymiar urlopu ojcowskiego wydłuży się w przypadku urodzenia bliźniaków?

Kto jest uprawniony do urlopu ojcowskiego ?

Uprawnionym do skorzystania z urlopu ojcowskiego jest pracownik posiadający pełną władzę rodzicielską, który w sposób realny sprawuje opiekę nad dzieckiem.

Jeżeli ojciec dziecka nie skorzysta z możliwości urlopu ojcowskiego, urlop po prostu przepada.

Wymiar urlopu ojcowskiego

Wymiar urlopu ojcowskiego wynosi 2 tygodnie, niezależnie od liczby urodzonych dzieci przy jednym porodzie, czyli w przypadku urodzenia się bliźniaków ojcu dziecka będzie przysługiwał okres 14 dniu kalendarzowych.

W świetle artykułu 1823 § 1 k.p. urlop ojcowski może być udzielony w okresie do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia albo, do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego o przysposobieniu dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia. W przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.

Zasady wykorzystania urlopu ojcowskiego

Jedną z głównych zasad jest to, iż urlop ojcowski ma charakter fakultatywny, czyli może być wykorzystany przez ojca dziecka, ale nie musi. Warto zauważyć, iż urlop ojcowski może być wykonany w sposób jednorazowy, bądź też w dwóch oddzielnych częściach, z których każda część nie może być krótsza, niż tydzień.

Możliwość skorzystania przez pracownika- ojca z urlopu ojcowskiego gwarantuje wniosek skierowany przez pracownika do pracodawcy w terminie 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.

Polecamy książkę: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne w 2017 r.

Wniosek o przyznanie urlopu ojcowskiego

Wniosek o przyznanie urlopu ojcowskiego ma charakter wiążący i pracodawca powinien go uwzględnić. Jeżeli pracodawca nie uwzględni wniosku pracownika o przyznanie urlopu ojcowskiego -  stanowi to naruszenie praw pracownika pod rygorem kary grzywny.

Urlop ojcowski może być wykonany w każdym czasie, nawet jeżeli matka dziecka korzysta w tym samym czasie z urlopu macierzyńskiego. Warto zauważyć, iż urlop przysługuje do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia lub w okresie 24 miesięcy od adopcji.

Wniosek o przyznanie urlopu ojcowskiego powinien zawierać dwa elementy takie jak: imię i nazwisko pracownika, a także okres w którym ma być wykorzystywany urlop ojcowski lub jego część.

Do wniosku pracownik – ojciec powinien dołączyć następujące dokumenty: 

- skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub dzieci,

- kopię prawomocnego postanowienia sądu o przysposobieniu dziecka, jeżeli chodzi o dziecko przysposobione, a także oświadczenie w którym pracownik – ojciec informuje czy korzystał z urlopu ojcowskiego lub jego części,

- kopię decyzji o odroczeniu obowiązku szkolnego.

Warto podkreślić, iż jeżeli pracownik uchybi terminowi złożenia wniosku np. złoży wniosek 3 dni przed planowym urlopem, pracodawca może uwzględnić taki wniosek, ale nie ma obowiązku uwzględnienia takiego wniosku.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama