REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop ojcowski w przypadku urodzenia bliźniaków

Katarzyna Drążek
Urlop ojcowski w przypadku urodzenia bliźniaków/fot. Shutterstock
Urlop ojcowski w przypadku urodzenia bliźniaków/fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Urlop ojcowski jest przywilejem pracownika – ojca, któremu podczas trwającego stosunku pracy urodziło się dziecko. Urlop ojcowski przysługuje zarówno ojcu biologicznemu jak i również, temu który dziecko adoptował. Czy wymiar urlopu ojcowskiego wydłuży się w przypadku urodzenia bliźniaków?

Kto jest uprawniony do urlopu ojcowskiego ?

Uprawnionym do skorzystania z urlopu ojcowskiego jest pracownik posiadający pełną władzę rodzicielską, który w sposób realny sprawuje opiekę nad dzieckiem.

Autopromocja

Jeżeli ojciec dziecka nie skorzysta z możliwości urlopu ojcowskiego, urlop po prostu przepada.

Wymiar urlopu ojcowskiego

Wymiar urlopu ojcowskiego wynosi 2 tygodnie, niezależnie od liczby urodzonych dzieci przy jednym porodzie, czyli w przypadku urodzenia się bliźniaków ojcu dziecka będzie przysługiwał okres 14 dniu kalendarzowych.

W świetle artykułu 1823 § 1 k.p. urlop ojcowski może być udzielony w okresie do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia albo, do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego o przysposobieniu dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia. W przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.

Zasady wykorzystania urlopu ojcowskiego

Jedną z głównych zasad jest to, iż urlop ojcowski ma charakter fakultatywny, czyli może być wykorzystany przez ojca dziecka, ale nie musi. Warto zauważyć, iż urlop ojcowski może być wykonany w sposób jednorazowy, bądź też w dwóch oddzielnych częściach, z których każda część nie może być krótsza, niż tydzień.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Możliwość skorzystania przez pracownika- ojca z urlopu ojcowskiego gwarantuje wniosek skierowany przez pracownika do pracodawcy w terminie 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.

Polecamy książkę: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne w 2017 r.

Wniosek o przyznanie urlopu ojcowskiego

Wniosek o przyznanie urlopu ojcowskiego ma charakter wiążący i pracodawca powinien go uwzględnić. Jeżeli pracodawca nie uwzględni wniosku pracownika o przyznanie urlopu ojcowskiego -  stanowi to naruszenie praw pracownika pod rygorem kary grzywny.

Urlop ojcowski może być wykonany w każdym czasie, nawet jeżeli matka dziecka korzysta w tym samym czasie z urlopu macierzyńskiego. Warto zauważyć, iż urlop przysługuje do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia lub w okresie 24 miesięcy od adopcji.

Wniosek o przyznanie urlopu ojcowskiego powinien zawierać dwa elementy takie jak: imię i nazwisko pracownika, a także okres w którym ma być wykorzystywany urlop ojcowski lub jego część.

Do wniosku pracownik – ojciec powinien dołączyć następujące dokumenty: 

- skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub dzieci,

- kopię prawomocnego postanowienia sądu o przysposobieniu dziecka, jeżeli chodzi o dziecko przysposobione, a także oświadczenie w którym pracownik – ojciec informuje czy korzystał z urlopu ojcowskiego lub jego części,

- kopię decyzji o odroczeniu obowiązku szkolnego.

Warto podkreślić, iż jeżeli pracownik uchybi terminowi złożenia wniosku np. złoży wniosek 3 dni przed planowym urlopem, pracodawca może uwzględnić taki wniosek, ale nie ma obowiązku uwzględnienia takiego wniosku.


Wynagrodzenie ojca przebywającego na urlopie ojcowskim

Pracownik-ojciec otrzymuje równowartość swojego dotychczasowego wynagrodzenia za wykonaną pracę, czyli 100 % wynagrodzenia.

Warto zauważyć, iż wymiar urlopu ojcowskiego nie wpływa na obniżenie wymiaru urlopu wychowawczego.

Szczególna ochrona pracownika przebywającego na urlopie ojcowskim 

Warto zauważyć, iż pracownik – ojciec jest objęty szczególną ochroną podczas korzystania z urlopu ojcowskiego. Przejawia się to tym, że pracodawca nie może wypowiedzieć, ani rozwiązać umowy o pracę. Wyjątkiem od tej zasady jest fakt wydania zwolnienia dyscyplinarnego, jeżeli reprezentująca organizacja związkowa wyrazi na to zgodę, albo pracodawca ogłosił likwidację działalności, bądź jej upadłość. Jeżeli pracownik – ojciec tuż po powrocie z urlopu ojcowskiego zawnioskuje o przyznanie urlopu wypoczynkowego, powinien on zostać przyznany przez pracodawcę. Istotnym jest fakt, że pracodawca ma obowiązek przesunięcia urlopu wypoczynkowego lub udzielenia jego niewykorzystanej części, jeżeli jego rozpoczęcie stało się niemożliwe lub jego odbywanie zostaje przerwane faktem przejścia na urlop ojcowski.

Jeżeli podczas pobytu pracownika – ojca na urlopie ojcowskim została doręczona mu decyzja o rozwiązaniu mowy o pracę pracownik może zwrócić się do sądu. Sąd w przypadku uznania rozwiązania umowy za niezgodne z prawem, może wydać wyrok orzekający o bezskuteczności wypowiedzenia, przywróceniu pracownika do pracy, odszkodowania. Istotnym jest fakt, iż w przypadku orzeczenia przez sąd, iż rozwiązanie umowy o pracę było niezgodne z prawem, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za cały czas pozostawania bez pracy.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

Zobacz serwis: Urlopy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt rozporządzenia: Wyższe uposażenie zasadnicze funkcjonariuszy CBA

  Zgodnie z ustawą budżetową na rok 2024 średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej powinien wynieść 120%. Z tego względu planowane jest podniesienie stawek uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

  Możesz otrzymać 5025 zł na naukę języka, studia podyplomowe, kurs prawa jazdy i inne - rusza nowy program WUP

  Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie uruchamia projekt „Małopolski Pociąg do Kariery – sezon I". WUP zachęca: chcesz nauczyć się języka? Skończyć kurs prawa jazdy? Zdobyć nowe umiejętności zawodowe? Jeśli odpowiedź brzmi pozytywnie należy śledzić informacje i przystąpić do rekrutacji, która rusza prawdopodobnie w kwietniu 2024 r. Można otrzymać nawet 5025 zł!

  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych

  W lutym 2024 r. wydano nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych m.in. w administracji publicznej. Okazuje się, że wciąż istnieje wiele barier proceduralnych, instytucjonalnych, organizacyjnych i kompetencyjnych, które utrudniają czy wręcz nawet uniemożliwiają osobom ze szczególnymi potrzebami (w tym z niepełnosprawnościami) udział w procesach rekrutacyjnych oraz świadczenie pracy w urzędach. Wciąż jest wiele do zrobienia.

  REKLAMA

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  REKLAMA

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  REKLAMA