REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop ojcowski i urlop tacierzyński 2017

Maciej Wiktor Najmoła
Urlop ojcowski i urlop tacierzyński 2017 /Fot. Fotolia
Urlop ojcowski i urlop tacierzyński 2017 /Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Urlop ojcowski i urlop tacierzyński są ze sobą często utożsamiane. Tymczasem to dwa różne uprawnienia ojca dziecka. Czym się różnią?

Urlop tacierzyński jest pojęciem, które nie występuje w Kodeksie pracy. Mianem tym określa się niewykorzystaną przez matkę dziecka część urlopu macierzyńskiego, z której zrezygnowała na rzecz ojca dziecka. Natomiast urlop ojcowski jest uprawnieniem ojca w pełni niezależnym od matki. Oba urlopy są też niezależne od woli pracodawcy – w przypadku spełnienia przewidzianych warunków, pracodawca musi udzielić na nie zgody.

Autopromocja

Wymiar urlopu ojcowskiego

Urlop ojcowski przysługuje zawsze w wymiarze 2 tygodni, przy czym za jeden tydzień przyjmuje się siedem kolejno następujących po sobie dni kalendarzowych. W praktyce oznacza to, że do 14 - dniowego okresu urlopu wliczane są również soboty, niedziele i inne dni wolne od pracy.

Ponadto pracownik-ojciec może wykorzystać urlop od razu w całości albo podzielić go na dwie części, przy czym każda z nich nie może być krótsza niż 7 dni.

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami

Wymiar urlopu tacierzyńskiego

Z racji tego, że urlop tacierzyński jest niewykorzystaną przez matkę dziecka częścią urlopu macierzyńskiego, w pierwszej kolejności należy obliczyć całkowity wymiar urlopu macierzyńskiego. Jest on uzależniony od liczby urodzonych dzieci podczas jednego porodu. I tak przy urodzeniu:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- jednego dziecka przy jednym porodzie, urlop macierzyński wynosi 20 tygodni;

- dwojga dzieci przy jednym porodzie, urlop macierzyński wynosi 31 tygodni;

- trojga dzieci przy jednym porodzie, urlop macierzyński wynosi 33 tygodni;

- czworga dzieci przy jednym porodzie, urlop macierzyński wynosi 35 tygodni;

- pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie, urlop macierzyński wynosi 37 tygodni.

Ustalenie przysługującego ojcu wymiaru urlopu tacierzyńskiego, sprowadza się do pomniejszenia całkowitego wymiaru urlopu macierzyńskiego o część wykorzystaną przez matkę, która wynosi minimum 14 tygodni.

Mama trojaczków, będąca 14 tygodni na urlopie macierzyńskim i chcąca zrezygnować z jego dalszej części na rzecz ojca, może oddać mu 19 tygodni do wykorzystania w ramach urlopu tacierzyńskiego.

Zobacz serwis: Urlopy

Wniosek o urlop ojcowski

Urlop ojcowski przyznawany jest na pisemny wniosek zainteresowanego złożony w ciągu 24 miesięcy od momentu urodzenia dziecka. W przypadku jego przysposobienia, 24-miesięczny termin biegnie od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego o przysposobieniu dziecka (nie później niż do momentu ukończenia przez dziecko 7 roku życia). Co do dziecka wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, udzielenie urlopu ojcowskiego możliwe jest do momentu osiągnięcia przez dziecko 10 roku życia. Wniosek powinien być złożony na 7 dni przed rozpoczęciem urlopu.

Wniosek o urlop tacierzyński

Urlop tacierzyński wymaga z kolei złożenia wniosku zarówno przez matkę dziecka korzystającą z urlopu macierzyńskiego, jak i ojca zainteresowanego przejęciem niewykorzystanej części.

W pierwszej kolejności, ojciec dziecka musi złożyć swojemu pracodawcy wniosek o udzielenie części urlopu macierzyńskiego - najpóźniej na 14 dni przed jego rozpoczęciem. Powinien on zawierać datę urodzenia dziecka, potwierdzenie sprawowania opieki nad dzieckiem oraz oświadczenie w jakim wymiarze matka dziecka wykorzystała urlop. W takim przypadku pracodawca powinien wydać pracownikowi zaświadczenie, potwierdzające termin rozpoczęcia urlopu.

Matka dziecka składa wniosek o rezygnację z dalszej części urlopu, najpóźniej na 7 dni przed przystąpieniem do pracy. Do wniosku należy załączyć wspomniane zaświadczenie z zakładu pracy ojca. Urlop tacierzyński rozpoczyna się bezpośrednio po zakończeniu przez matkę urlopu macierzyńskiego.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. 2016, poz. 1666).

- Rozporządzenie Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z dnia 8 grudnia 2015 r. w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków (Dz. U. 2015, poz. 2243)

Zadaj pytanie na naszym FORUM!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Święta w Niemczech 2024

  Święta w Niemczech – kiedy wypadają w 2024 roku? Niemcy mają od 9 do 13 świąt w roku kalendarzowym w zależności od landu. Kiedy wypadają poszczególne święta w niemieckich landach (np. Bawaria, Berlin, Brandenburgia, Saksonia czy Turyngia).

  Do 29 lutego 2024 r. należy przekazać do ZUS zaświadczenie o przychodach emeryta lub rencisty

  Płatnicy składek, tj. pracodawcy, zleceniodawcy są zobowiązani do przekazania do ZUS do końca lutego 2024 r. zaświadczenia o przychodzie emeryta lub rencisty uzyskanego w 2023 r. Osoby prowadzące działalność składają oświadczenie o uzyskanym przychodzie.

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 - sprawdź dla kogo

  Aż albo tylko: 234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 r. Na taką kwotę wpływ ma przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogłoszone w sektorze przedsiębiorstw, w czwartym kwartale 2023 r., które wynosiło 7 767,85 zł. Poniżej szczegóły. 

  REKLAMA

  Chociaż trwają strajki rolników Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r.

  Polscy rolnicy strajkują, a władze przedłużają Ukraińcom legalny pobyt w Polsce, m.in. celem pracy dla polskich rolników. Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Dlaczego? Ponieważ wydłużono legalny pobyt obywateli Ukrainy w Polsce do 30 czerwca2024 r. Gdyby nie to kolejne wydłużenie Ukraińcy mogliby legalnie przebywać w Polsce tylko do 4 marca 2024 r.

  Dokumentacja pracownicza musi być odpowiednio przechowywana. Za niedopełnienie obowiązków pracodawca zapłaci 30000 zł grzywny

  Dokumentacja pracownicza musi być prowadzona i przechowywana zgodnie z przepisami Kodeksu pracy. Pracodawca ma obowiązek przechowywać dokumentację co do zasady przez co najmniej 10 lat po odejściu pracownika z pracy. Za niedopełnienie obowiązków związanych z przechowywaniem dokumentacji pracowniczej grozi pracodawcy kara grzywny.

  Służba bhp. Kiedy pracodawca może samodzielnie wykonywać zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy?

  Służba bezpieczeństwa i higieny pracy pełni funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bhp. W niektórych sytuacjach zadania służby bhp może wypełniać sam pracodawca. Dzięki temu nie musi wyznaczać do tego pracownika lub zatrudniać specjalisty spoza zakładu pracy.

  Bezrobocie w styczniu 2024 r. Stopa bezrobocia wzrosła z 5,1 proc. do 5,4 proc. Przybyło prawie 49 tys. bezrobotnych: bez pracy było ponad 837 tys. osób

  Stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu 2024 r. wyniosła 5,4 proc. To o 0,3 pkt. proc. więcej niż w ostatnim miesiącu 2023 r., ale 0,1 pkt. proc. mniej niż w styczniu 2023 r. Liczba bezrobotnych wzrosła w stosunku do grudnia o 48,9 tys. i wyniosła w styczniu 837,1 tys. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny.

  REKLAMA

  Nierówne traktowanie w miejscu pracy. Ile pracodawca musi zapłacić za dyskryminację

  Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie. 

  Wellbeing pracowników. Jeden ze sposobów na zadowolenie z pracy

  Po pandemii COVID-19 wielu pracodawców uruchomiło programy wspierające pracowników w radzeniu sobie z obciążeniami psychicznymi. Wellbeing, czyli dobrostan pracowników, stał się jednym z filarów nowoczesnej kultury organizacyjnej.

  REKLAMA