Wniosek o urlop ojcowski - wzór 2016

REKLAMA
REKLAMA
Przeczytaj -> Prawa pracownika-ojca po urodzeniu dziecka 2017/2018
REKLAMA
Dla kogo urlop ojcowski?
Urlop ojcowski jest uprawnieniem pracownika, któremu w trakcie trwania stosunku pracy urodziło się dziecko. Oznacza to, że jest on ściśle związanym z pracownikiem – ojcem i nie może być wykorzystany przez żadną inną osobę.
Urlop ojcowski przysługuje pracownikowi – ojcu, zarówno temu, który jest biologicznym rodzicem dziecka, jak również pracownikowi – ojcu, który przysposobił dziecko. Głównym warunkiem jest przy tym wychowywanie dziecka.
Prawo do urlopu ojcowskiego ma również pracownik – ojciec, który nie pozostaje w związku małżeńskim z matką dziecka.
Prawa do urlopu ojcowskiego nie ma ojciec dziecka pozbawiony władzy rodzicielskiej.
Z urlopu ojcowskiego może korzystać ojciec, niezależnie czy matka dziecka korzysta w tym czasie z urlopu macierzyńskiego czy urlopu rodzicielskiego. Należy przy tym pamiętać, że można z niego skorzystać tylko przez 24 miesiące od narodzin dziecka.
Polecamy produkt: Zasiłki, urlopy, zwolnienia – nowe prawa rodziców (książka)
Ile dni urlopu?
Pracownik - ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze do 2 tygodni.
Może z niego skorzystać do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia albo do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.
Urlop w częściach?
Jak już wspomniano, wymiar urlopu ojcowskiego wynosi do 2 tygodni. Nie musi być on wykorzystany jednorazowo. Można go również wykorzystać w 2 częściach – ale pod warunkiem, że każda z części będzie nie krótsza niż 7 dni.
Więcej na ten temat przeczytasz -> Zasady udzielania urlopu ojcowskiego po zmianach
Pisemny wniosek
Warunkiem udzielenia urlopu ojcowskiego jest złożenie przez pracownika – ojca wychowującego dziecko wniosku – w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z niego.
Do wniosku należy dołączyć określone w przepisach dokumenty.
Więcej na ten temat pisaliśmy -> Urlop ojcowski 2016 – dokumenty
Pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek pracownika – o ile spełnia on wszystkie wymagania. W przypadku odmowy udzielenia pracownikowi urlopu, pracodawca naraża się na karę grzywny.
Płatny urlop
W okresie urlopu ojcowskiego pracownikowi – ojcu przysługuje zasiłek macierzyński w wysokości 100 proc. średniej pensji z ostatnich 12 miesięcy. Oznacza to, że otrzyma on wynagrodzenie w takiej samej wysokości, tak jakby był obecny w pracy.
Wzór wniosku
........................................
........................................
(oznaczenie pracownika)
........................................
........................................
(oznaczenie pracodawcy)
WNIOSEK
o udzielenie urlopu ojcowskiego
Na podstawie art. 1823 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) proszę o udzielenie mi urlopu ojcowskiego w wymiarze .................... tyg. w okresie od .................... r. do dnia .................... r. z powodu narodzin mojego dziecka ........................................ (imię i nazwisko dziecka) urodzonego dnia .................... r.
........................................
(podpis pracownika)
Zmiany w urlopie ojcowskim
Nowelizacja Kodeksu pracy, z dniem 2 stycznia 2016 r. wprowadziła kilka zmian w zakresie korzystania z urlopu ojcowskiego. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.
Do 1 stycznia 2016 r. |
Od 2 stycznia 2016 r. |
Urlopu ojcowskiego można było udzielić najpóźniej do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia lub w przypadku ojca adopcyjnego – do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka. |
pracownik-ojciec może wykorzystać urlop w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia lub w przypadku ojca adopcyjnego – do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka. |
Urlopu ojcowskiego można było udzielić jednorazowo w wymiarze 2 tygodni. |
Urlopu ojcowskiego można udzielić jednorazowo lub w 2 częściach, z tym że każda z części nie może być krótsza niż 1 tydzień. |
Urlop ojcowski nie uległa przerwaniu. |
Pracownik może przerwać urlop ojcowski, w sytuacji gdy dziecko będzie wymagać opieki szpitalnej. |
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA