REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop ojcowski – termin na złożenie wniosku w 2017 r.

Marta Borysiuk
Urlop ojcowski – termin na złożenie wniosku w 2017 r./fot. Fotolia
Urlop ojcowski – termin na złożenie wniosku w 2017 r./fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Urlop ojcowski udzielany jest pracownikowi – ojcu w wymiarze 14 dni kalendarzowych i może być podzielony na części. Warunkiem udzielenia urlopu jest prawidłowe złożenie przez pracownika wniosku. W jakim terminie należy złożyć wniosek?

Pisemny wniosek

Warunkiem udzielenia urlopu ojcowskiego jest złożenie przez pracownika wniosku na co najmniej siedem dni kalendarzowych przed jego rozpoczęciem.

Autopromocja

Jeżeli natomiast pracownik uchybi terminowi i złoży wniosek np. na 4 dni przed planowanym urlopem, pracodawca może wyrazić zgodę na udzielenie urlopu, ale nie musi.

Do wniosku należy dołączyć określone w przepisach dokumenty.

Więcej na ten temat pisaliśmy -> Urlop ojcowski - dokumenty 2017 r.

Jeżeli wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego jest złożony prawidłowo, pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek. W razie odmowy lub wymuszenia zmiany terminu, postępowanie pracodawcy będzie uznane jako wykroczenie przeciwko prawom pracownika za co grozi kara grzywny w wysokości od 1 tys. do 30 tys. zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami

W czasie korzystania z urlopu ojcowskiego, pracownikowi przysługuje ochrona przed wypowiedzeniem umowy o pracę.

Więcej na ten temat pisaliśmy -> Urlop ojcowski – ochrona przed zwolnieniem

Do kiedy należy wykorzystać urlop? Wymiar urlopu

Wymiar urlopu ojcowskiego wynosi 2 tygodnie, tj. 14 dni kalendarzowych. Z urlopu pracownik może skorzystać jednorazowo albo dwukrotnie, z tym zastrzeżeniem, że w przypadku podzielenia urlopu na części, każda z nich nie może być krótsza niż 7 dni.

W praktyce oznacza to, że ojciec dziecka może wykorzystać urlop ojcowski w całości w wymiarze 2 kolejnych tygodni albo 2–krotnie w wymiarze 1 tygodnia.

Wymiar urlopu ojcowskiego nie zmienia się w przypadku większej liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Oznacza to, że w przypadku urodzenia bliźniaków, urlop ten nie będzie wydłużony.

Kodeks pracy uregulował czas korzystania z uprawnienia urlopu dla ojca dziecka. Pracownik – ojciec ma czas na skorzystanie z tego uprawnienia do 24 miesięcy od urodzenia się dziecka.

Inaczej kwestia ta wygląda w przypadku przysposobienia, bowiem urlop ojcowski przysługuje do 24 miesięcy od uprawomocnienia się postanowienia sądu orzekającego przysposobienie, lecz nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 lat. Natomiast jeżeli w przypadku dziecka podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 lat.

Urlop ojcowski a urlop tacierzyński

Często urlop ojcowski jest utożsamiany z urlopem ojcowskim. Jest to błędem, ponieważ są to dwa odrębne od siebie uprawnienia rodzicielskie. Urlop ojcowski jest udzielany niezależnie od urlopu macierzyńskiego przysługującego matce dziecka. W rezultacie, pracownik – ojciec może z niego skorzystać, gdy matka korzysta w tym czasie z urlopu macierzyńskiego czy urlopu rodzicielskiego. Natomiast warunkiem udzielenia urlopu tacierzyńskiego jest rezygnacja w części z urlopu macierzyńskiego przez matkę dziecka. Oznacza to, że jeżeli matka dziecka wykorzysta urlop macierzyński w pełnym wymiarze, to ojciec nie będzie mógł skorzystać z urlopu tacierzyńskiego.

Więcej na ten temat pisaliśmy -> Urlop tacierzyński i urlop ojcowski 2017

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

Zadaj pytanie na naszym FORUM!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt rozporządzenia: Wyższe uposażenie zasadnicze funkcjonariuszy CBA

  Zgodnie z ustawą budżetową na rok 2024 średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej powinien wynieść 120%. Z tego względu planowane jest podniesienie stawek uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

  Możesz otrzymać 5025 zł na naukę języka, studia podyplomowe, kurs prawa jazdy i inne - rusza nowy program WUP

  Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie uruchamia projekt „Małopolski Pociąg do Kariery – sezon I". WUP zachęca: chcesz nauczyć się języka? Skończyć kurs prawa jazdy? Zdobyć nowe umiejętności zawodowe? Jeśli odpowiedź brzmi pozytywnie należy śledzić informacje i przystąpić do rekrutacji, która rusza prawdopodobnie w kwietniu 2024 r. Można otrzymać nawet 5025 zł!

  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych

  W lutym 2024 r. wydano nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych m.in. w administracji publicznej. Okazuje się, że wciąż istnieje wiele barier proceduralnych, instytucjonalnych, organizacyjnych i kompetencyjnych, które utrudniają czy wręcz nawet uniemożliwiają osobom ze szczególnymi potrzebami (w tym z niepełnosprawnościami) udział w procesach rekrutacyjnych oraz świadczenie pracy w urzędach. Wciąż jest wiele do zrobienia.

  REKLAMA

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  REKLAMA

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  REKLAMA