Zasady wydłużania urlopu rodzicielskiego
REKLAMA
REKLAMA
Jak ustalić wydłużenie urlopu rodzicielskiego na nowych zasadach
REKLAMA
Problem
Pracownica złożyła wniosek o urlop rodzicielski, podczas którego przez 10 tygodni chciałaby pracować na 1/4 etatu. Natomiast w czasie powstałego w związku z tym wydłużenia urlopu rodzicielskiego ma zamiar pracować na 1/2 etatu. O ile wydłuży się jej urlop rodzicielski? Czy to wydłużenie ustalić w tygodniach, a jedynie niepełny tydzień w dniach, czy całość wyliczyć w dniach?
Rada
Powinni Państwo wydłużyć urlop rodzicielski pracownicy o 5 tygodni. Wydłużenie w tym przypadku będzie obejmować pełne tygodnie. Jeżeli wynik wyliczenia byłby ustalony w niepełnych tygodniach, całość wydłużenia powinna być wyrażona jedynie w dniach. Szczegóły w uzasadnieniu.
Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie
Uzasadnienie
Pracownik może łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy (art. 1821e § 1 Kodeksu pracy). W takim przypadku urlopu rodzicielskiego udziela się na pozostałą część wymiaru czasu pracy danej osoby. Od 2 stycznia 2016 r., w wyniku zmiany przepisów, wprowadzono regulację, zgodnie z którą następuje wydłużanie urlopu rodzicielskiego w związku z wykonywaniem przez pracownika pracy w jego trakcie. Wymiar urlopu rodzicielskiego ulega wydłużeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z tego urlopu lub jego części. W tym przypadku okres, o który urlop rodzicielski ulega wydłużeniu, stanowi iloczyn liczby tygodni, przez jakie pracownik łączy korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu, i wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu rodzicielskiego.
Pracownica zamierza skorzystać z 10-tygodniowego urlopu rodzicielskiego połączonego z pracą w wymiarze 1/2 etatu. W tej sytuacji wymiar urlopu rodzicielskiego zostanie wydłużony o 5 tygodni (10 tygodni x 1/2 etatu = 5 tygodni).
Jeżeli zaś we wniosku o łączenie pracy z urlopem rodzicielskim pracownik wskaże, że podczas wydłużenia również chciałby pracować w niepełnym wymiarze czasu pracy, dokonujemy kolejnego wydłużenia urlopu rodzicielskiego. Wydłużenie to należy obliczyć, dzieląc długość części urlopu rodzicielskiego powstałej w wyniku proporcjonalnego wydłużenia przez różnicę liczby 1 i wymiaru czasu pracy, w jakim pracownik zamierza łączyć korzystanie z tej części urlopu z wykonywaniem pracy.
REKLAMA
Pracownica wykonywała pracę podczas urlopu rodzicielskiego. W związku z tym wymiar tego urlopu wydłużył się o 5 tygodni. W czasie tych wydłużonych 5 tygodni urlopu rodzicielskiego pracownica wykonywała pracę na 1/2 etatu. Zatem wymiar jej urlopu rodzicielskiego ponownie uległ wydłużeniu. Wymiar tego wydłużenia obliczamy w następujący sposób: 5 tygodni (wymiar wydłużonego urlopu rodzicielskiego) : (1 – 1/2 etatu) = 5 tygodni : 1/2 = 10 tygodni.
Zasadą odnoszącą się m.in. do urlopu rodzicielskiego jest ustalanie jego wymiaru w tygodniach, przy czym tydzień odpowiada 7 dniom kalendarzowym. Wyjątek dotyczy wyliczeń wydłużenia tego urlopu w razie świadczenia pracy na część etatu. W przypadku gdy powstała w wyniku wydłużenia wymiaru urlopu rodzicielskiego część urlopu rodzicielskiego nie odpowiada wielokrotności tygodnia, jest ona udzielana w dniach. Przy udzielaniu urlopu rodzicielskiego niepełny dzień pomija się.
W regulacji tej wskazuje się na udzielenie w dniach nie tylko niepełnego tygodnia, ale całej części powstałej w wyniku wydłużenia (art. 1821f § 4 Kodeksu pracy). Nie będzie to zatem wydłużenie przykładowo o 7 tygodni i 3 dni, ale o 52 dni.
Państwa pracownica chciałaby pracować podczas 10 tygodni urlopu rodzicielskiego na 1/4 etatu, a w okresie powstałym w wyniku wydłużenia w wymiarze 1/2 etatu. Taki zakres wniosku jest możliwy, gdyż nie ma ograniczenia, zgodnie z którym w części powstałej w wyniku wydłużenia wymiar etatu musiałby być taki sam jak we wcześniejszym okresie.
Wymiar wydłużenia urlopu rodzicielskiego Państwa pracownicy należy ustalić w następujący sposób:
Krok 1. Obliczyć wydłużenie urlopu rodzicielskiego w czasie wykonywania pierwszy raz pracy na 1/4 etatu w czasie tego urlopu, trwającego 10 tygodni:
10 tygodni x 1/4 etatu = 2,5 tygodnia.
Z art. 1821f § 4 wynika, że część powstała w wyniku wydłużenia, nieobejmująca pełnych tygodni, jest udzielana w dniach. Na tym etapie nie mamy jednak jeszcze do czynienia z „udzielaniem” tej części urlopu, lecz jedynie jest to pierwsza część ustalenia całkowitego wydłużenia, które dopiero będzie „udzielane”. W konsekwencji należy przyjąć, że do dalszych obliczeń nadal powinniśmy stosować 2,5 tygodnia, a nie 17 dni (2 tygodnie x 7 dni + 1/2 tygodnia z 7 dni, z pominięciem niepełnego dnia).
Można jednak spotkać się z poglądem, że w tej sytuacji do dalszych obliczeń należy stosować wartość wyrażoną w dniach z pominięciem niepełnego dnia, czyli w omawianym przypadku 17 dni. Takie stanowisko nie znajduje jednak uzasadnienia w przepisach.
Zobacz serwis: Urlop macierzyński
Krok 2. Obliczyć kolejne wydłużenie urlopu rodzicielskiego podczas wykonywania pracy na 1/2 etatu w czasie wydłużonego urlopu rodzicielskiego:
2,5 tygodnia : (1 – 1/2 etatu) = 2,5 tygodnia : 1/2 = 5 tygodni.
W tym przypadku wydłużenie łączne wyniesie 5 tygodni. Nie będziemy mieli zatem do czynienia z niepełnymi tygodniami.
Inaczej byłoby, gdyby przyjąć w tej kwestii odmienne stanowisko, jakie jest prezentowane odnośnie do sposobu obliczania wydłużenia urlopu rodzicielskiego, i uznać, że pracownica miała ten urlop wydłużony o 17 dni, a nie o 2,5 tygodnia. Wówczas wydłużenie urlopu rodzicielskiego należałoby obliczyć w następujący sposób:
17 dni : (1 – 1/2 etatu) = 17 dni : 1/2 = 34 dni.
Niezależnie od wyników obliczeń obowiązuje maksymalne wydłużenie urlopu rodzicielskiego do:
● 64 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka,
● 68 tygodni – w przypadku urodzenie więcej niż jednego dziecka.
Zasady wydłużania urlopu rodzicielskiego |
1. Pracownik składa wniosek o umożliwienie mu pracy na urlopie rodzicielskim na część etatu, w którym wskazuje m.in., czy w okresie wydłużenia ma zamiar również pracować na część etatu: – jeżeli nie będzie pracować – wydłużenie ustalamy proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, w jakim pracownik będzie pracować w czasie urlopu rodzicielskiego lub jego części, – jeżeli będzie pracować – kolejne wydłużenie ustalamy, dzieląc liczbę tygodni powstałych w wyniku wcześniejszego wydłużenia urlopu rodzicielskiego przez różnicę liczby 1 i wymiaru czasu pracy, w jakim pracownik ma zamiar łączyć korzystanie z tej części urlopu z wykonywaniem pracy. 2. Jeżeli powstała w wyniku wydłużenia część urlopu rodzicielskiego nie odpowiada wielokrotności tygodnia, jest udzielana w dniach; przy czym niepełny dzień urlopu należy pominąć. 3. Łącznie z wydłużeniem urlop rodzicielski nie może być dłuższy niż 64 (w przypadku urodzenia jednego dziecka) lub 68 (w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka) tygodni. 4. Gdy łączenie korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy odbywa się przez część urlopu rodzicielskiego, proporcjonalne wydłużenie wymiaru tego urlopu następuje wyłącznie w odniesieniu do tej części urlopu. Dołącz do nas na Facebooku! |
Podstawa prawna:
● art. 1821e, art. 1821f, art. 1831 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – j.t. Dz.U. z 2015 r., poz. 1502; ost.zm. Dz.U. z 2015 r., poz. 1268
● § 20 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 8 grudnia 2015 r. w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków – Dz.U. z 2015 r., poz. 2243
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat