| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Macierzyński > Urlop macierzyński 2017 - wniosek, dokumenty

Urlop macierzyński 2017 - wniosek, dokumenty

Urlop macierzyński jest obowiązkowym uprawnieniem przysługującym po urodzeniu dziecka. Czas jego trwania zależy od ilości urodzonych dzieci. Jakie wnioski należy złożyć, aby otrzymać urlop macierzyński?

Urlop macierzyński 2018 - podstawowe informacje, które warto znać

Z urlopu macierzyńskiego nie można zrezygnować. Trwa on, w zależności od liczby urodzonych dzieci, od 20 do 37 tygodni. Matka musi wykorzystać co najmniej 14 tygodni urlopu, pozostałe 6 w przypadku jednego dziecka, może wziąć ubezpieczony ojciec dzieci.

Jakie dokumenty należy przedstawić?

Podstawowe terminy po urodzeniu dzieci przysługują matce obligatoryjnie i nie wymagają składania wniosków. Wymagane jest jednak przedłożenie pracodawcy dokumentów, takich jak :

  1. Zaświadczenie o przewidywanej dacie porodu
  2. Skrócony odpis aktu urodzenia dziecka

Polecamy książkę: Dokumentacja kadrowa. Wzory dokumentów i wyjaśnienia

Pracownica może jednak złożyć wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego na 6 tygodni przed przewidywanym porodem, w takim wypadku musi ona złożyć do pracodawcy wniosek o jego udzielenie. Musi zawierać on : imię i nazwisko pracownicy oraz wskazanie daty, od której ma być udzielona część urlopu macierzyńskiego. Załącza się do niego także kopie zaświadczenia lekarskiego, określającego przewidywaną datę porodu.

Urlop macierzyński a urlop rodzicielski

Zgodnie z art. 1791. § 1 Kodeksu pracy „Pracownica, nie później niż 21 dni po porodzie, może złożyć pisemny wniosek o udzielenie jej, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze wynikającym z art. 1821a  § 1.” Wymiar ten wynosi 32 lub 34 tygodnie. Urlop taki można wykorzystać jednorazowo lub w częściach, jednak nie później niż do ukończenia przez dziecko 6 roku życia. Przysługuje on obojgu rodzicom.

Części urlopu rodzicielskiego nie mogą być krótsze niż 8 tygodni, z wyjątkiem pierwszej części  urlopu rodzicielskiego, która w przypadku:

1) urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie nie może być krótsza niż 6 tygodni,

2) przyjęcia przez pracownika, o którym mowa w art. 183 § 1 Kodeksu pracy, na wychowanie dziecka w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, do 10 roku życia, nie może być krótsza niż 3 tygodnie.

A także w przypadku, gdy pozostała do wykorzystania część urlopu jest krótsza niż 8 tygodni.

Podstawa prawna: USTAWA z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PRAWNA radca prawny Adam Sobota

Ekspert z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »