reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Urlop rodzicielski > Praca na urlopie rodzicielskim 2016

Praca na urlopie rodzicielskim 2016

Od 2 stycznia 2016 r. istnieje możliwość łączenia urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy na maksymalnie pół etatu. Pracownik, który chce połączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy powinien złożyć pisemny wniosek w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy.

Czym jest urlop rodzicielski?

Urlop rodzicielski udzielany jest bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego.

Łączny wymiar urlopu macierzyńskiego oraz rodzicielskiego wynosi 52 tygodnie.

Z urlopu rodzicielskiego można skorzystać jednorazowo lub w maksymalnie 4 częściach, do końca roku, w którym dziecko skończy 6 lat.

Zasadą jest również, że żadna część urlopu rodzicielskiego nie może być krótsza niż 8 tygodni.

Z urlopu rodzicielskiego mogą korzystać oboje rodzice, ale również mogą z niego korzystać jednocześnie, z tym że łącznie wymiar urlopu rodzicielskiego przez nich wykorzystanego nie może przekroczyć okresu 32 tygodni - w przypadku urodzenia jednego dziecka (34 tygodni w przypadku urodzenia większej liczby dzieci).

Polecamy produkt: Zasiłki, urlopy, zwolnienia – nowe prawa rodziców (książka)

Wymiar urlopu rodzicielskiego

Od 2 stycznia 2016 r. nie funkcjonuje już pojęcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Został on połączony z urlopem rodzicielskim w jeden urlop rodzicielski. W związku z tym rodzice, którzy wykorzystają podstawowy urlop macierzyński, mogą skorzystać z urlopu rodzicielskiego w wymiarze:

- do 32 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,

- do 34 tygodni w przypadku urodzenia większej liczby dzieci przy jednym porodzie.  

Wydłużenie urlopu rodzicielskiego

Pracownik korzystający z urlopu rodzicielskiego lub jego części może złożyć pisemny wniosek o łączenie korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy w wymiarze nie wyższym niż 1/2 etatu.

Jeżeli rodzic zdecyduje się na połączenie całego urlopu rodzicielskiego z pracą w wymiarze 1/2 etatu, jego wymiar się podwoi i będzie wynosił maksymalnie:

- 64 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,

- 68 tygodni – w przypadku urodzenia większej liczby dzieci przy jednym porodzie.

Pracownica Anna urodziła dziecko i przebywała na urlopie macierzyńskim. Bezpośrednio po nim zamierza skorzystać z 32-tygodniowego urlopu rodzicielskiego połączonego z pracą w wymiarze 1/2 etatu. W takiej sytuacji wymiar urlopu pozostałego do wykorzystania powinno się ustalić w następujący sposób: 32 tygodnie x 1/2 etatu = 16 tygodni. Po zsumowaniu okres urlopu rodzicielskiego wyniesie 48 tygodni (czyli pracownica zmieści się w 64 tygodniowym limicie urlopu rodzicielskiego).

Pracownica zamierza wystąpić tylko o część urlopu rodzicielskiego w wymiarze 8 tygodni w połączeniu z pracą na 1/2 etatu, co wydłuża urlop rodzicielski o 4 tygodnie (8 tygodni x 1/2 etatu).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Praca na urlopie rodzicielskim 2016/ Fot. Fotolia
Praca na urlopie rodzicielskim 2016/ Fot. Fotolia

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

VGD

VGD jest międzynarodową firmą świadczącą usługi w zakresie księgowości, kadr i płac, audytu, podatków oraz doradztwa biznesowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama