Praca na urlopie rodzicielskim 2016
REKLAMA
REKLAMA
Czym jest urlop rodzicielski?
Urlop rodzicielski udzielany jest bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego.
REKLAMA
Łączny wymiar urlopu macierzyńskiego oraz rodzicielskiego wynosi 52 tygodnie.
Z urlopu rodzicielskiego można skorzystać jednorazowo lub w maksymalnie 4 częściach, do końca roku, w którym dziecko skończy 6 lat.
Zasadą jest również, że żadna część urlopu rodzicielskiego nie może być krótsza niż 8 tygodni.
Z urlopu rodzicielskiego mogą korzystać oboje rodzice, ale również mogą z niego korzystać jednocześnie, z tym że łącznie wymiar urlopu rodzicielskiego przez nich wykorzystanego nie może przekroczyć okresu 32 tygodni - w przypadku urodzenia jednego dziecka (34 tygodni w przypadku urodzenia większej liczby dzieci).
Polecamy produkt: Zasiłki, urlopy, zwolnienia – nowe prawa rodziców (książka)
Wymiar urlopu rodzicielskiego
Od 2 stycznia 2016 r. nie funkcjonuje już pojęcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Został on połączony z urlopem rodzicielskim w jeden urlop rodzicielski. W związku z tym rodzice, którzy wykorzystają podstawowy urlop macierzyński, mogą skorzystać z urlopu rodzicielskiego w wymiarze:
- do 32 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
- do 34 tygodni w przypadku urodzenia większej liczby dzieci przy jednym porodzie.
Wydłużenie urlopu rodzicielskiego
Pracownik korzystający z urlopu rodzicielskiego lub jego części może złożyć pisemny wniosek o łączenie korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy w wymiarze nie wyższym niż 1/2 etatu.
Jeżeli rodzic zdecyduje się na połączenie całego urlopu rodzicielskiego z pracą w wymiarze 1/2 etatu, jego wymiar się podwoi i będzie wynosił maksymalnie:
- 64 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
- 68 tygodni – w przypadku urodzenia większej liczby dzieci przy jednym porodzie.
Pracownica Anna urodziła dziecko i przebywała na urlopie macierzyńskim. Bezpośrednio po nim zamierza skorzystać z 32-tygodniowego urlopu rodzicielskiego połączonego z pracą w wymiarze 1/2 etatu. W takiej sytuacji wymiar urlopu pozostałego do wykorzystania powinno się ustalić w następujący sposób: 32 tygodnie x 1/2 etatu = 16 tygodni. Po zsumowaniu okres urlopu rodzicielskiego wyniesie 48 tygodni (czyli pracownica zmieści się w 64 tygodniowym limicie urlopu rodzicielskiego).
Pracownica zamierza wystąpić tylko o część urlopu rodzicielskiego w wymiarze 8 tygodni w połączeniu z pracą na 1/2 etatu, co wydłuża urlop rodzicielski o 4 tygodnie (8 tygodni x 1/2 etatu).
Oznacza to, że wymiar urlopu rodzicielskiego ulega wydłużeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu lub jego części.
Więcej na ten temat przeczytasz -> Wydłużenie urlopu rodzicielskiego
Kiedy złożyć wniosek?
Pracownik, który chce połączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy powinien złożyć pisemny wniosek w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy.
Pracodawca co do zasady, ma obowiązek uwzględnić wniosek pracownika, o ile pozwoli na to organizacja pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika.
Jeżeli pracodawca odmówi uwzględnienia wniosku, ma obowiązek poinformować o tym fakcie pracownika na piśmie.
Jak wypełnić wniosek o urlop rodzicielski - WZÓR
Ile płatny?
REKLAMA
Za okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego przysługuje zasiłek macierzyński. Jeśli po porodzie, nie później niż w ciągu 21 dni, pracownica złoży wniosek o udzielenie jej urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po macierzyńskim, w pełnym wymiarze, to za cały okres obu urlopów przysługuje zasiłek w wysokości 80% podstawy wymiaru.
Jeśli jednak pracownica nie złożyła takiego wniosku, to za okres urlopu macierzyńskiego oraz pierwszych 6 tygodni urlopu rodzicielskiego przysługuje zasiłek 100%, a za dalsze 26 tygodni urlopu rodzicielskiego – 60%.
Wysokość zasiłku macierzyńskiego ulega proporcjonalnemu pomniejszeniu do wymiaru czasu pracy, w którym pracownik wykonuje pracę w czasie korzystania z tego urlopu.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat