Urlop ojcowski 2017 – wniosek
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Prawo do urlopu ojcowskiego
Pracownik – ojciec wychowujący dziecko ma prawo do skorzystania z dwutygodniowego urlopu ojcowskiego. Urlop ten jest w stu procentach płatny.
Pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek o urlop ojcowski, jeśli złożył go:
- ojciec biologiczny dziecka, któremu w trakcie trwania stosunku pracy urodziło się dziecko – ma on prawo do tego urlopu do czasu ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia,
- ojciec adopcyjny – do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, jeśli zaś dziecku odroczono obowiązek szkolny, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.
Urlop ojcowski przysługuje niezależnie od tego, czy ojciec pozostaje w związku małżeńskim z matką dziecka.
Polecamy książkę: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami
Wymiar urlopu ojcowskiego
Urlop ojcowski może trwać maksymalnie 14 dni. Pracownik może wnioskować o ten urlop także w mniejszym wymiarze lub w dwóch częściach. Żadna z tych części nie może być jednak krótsza niż tydzień.
Wymiar urlopu jest niezależny od ilości dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Oznacza to, że jeżeli pracownikowi urodzą się bliźniaki liczba dni przysługujących w ramach urlopu ojcowskiego nie zwiększy się i nadal pracownikowi będzie przysługiwało 14 dni.
Zobacz serwis: Urlopy
Wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego
Pracownik musi złożyć pisemny wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego najpóźniej 7 dni przed planowanym rozpoczęciem korzystania z urlopu.
Wniosek powinien zawierać:
- imię i nazwisko pracownika
- wskazanie okresu na jaki ma być udzielony urlop ojcowski albo jego część
Do wniosku należy załączyć następujące dokumenty:
- skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub zagraniczny akt urodzenia dziecka albo kopie tych dokumentów;
- kopię prawomocnego postanowienia sądu o przysposobieniu dziecka, w przypadku gdy wniosek dotyczy udzielenia urlopu ojcowskiego albo jego części na dziecko przysposobione;
- oświadczenie pracownika - ojca wychowującego dziecko, czy korzystał z urlopu ojcowskiego albo jego części;
- kopię prawomocnej decyzji o odroczeniu obowiązku szkolnego, w przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka, wobec którego podjęto taką decyzję.
Wzór wniosku
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. 2016, poz. 1666).
- Rozporządzenie Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z dnia 8 grudnia 2015 r. w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków (Dz. U. 2015, poz. 2243)
Zadaj pytanie na naszym FORUM!
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat