REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

2417,14 zł - tyle otrzymasz za wczasy pod gruszą w czasie majówki?

wczasy pod gruszą 2024 grusza zfśs ile wynosi zasady ile dni kwota majówka świadczenie urlopowe
Wczasy pod gruszą - majówka 2024 - ile pieniędzy?
Emilia Panufnik
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 można wykorzystać w czasie majówki już od 27 kwietnia albo 1 maja. Ile wynosi dofinansowanie do urlopu? Nie można mylić gruszy ze świadczeniem urlopowym! Które świadczenie nie ma określonej maksymalnej kwoty?
rozwiń >

Wczasy pod gruszą – co to?

Wczasy pod gruszą to świadczenie socjalne z ZFŚS przyznawane jako dofinansowanie do urlopu wypoczynkowego pracownika. Potocznie zwane jest gruszą. Funkcjonuje u tych pracodawców, u których działa Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Wynika z art. 2 pkt 1 ustawy o ZFŚS. Finansowane jest ze środków zgromadzonych w ramach funduszu socjalnego.

Autopromocja

Grusza uzależniona jest od dochodu pracownika. Wysokość dofinansowania do urlopu będzie więc dla niektórych niższa, a dla znajdujących się w trudniejszej sytuacji ekonomicznej – wyższa.

Nie należy mylić gruszy ze świadczeniem urlopowym, które uregulowane jest w art. 3 ust. 3-6 ustawy o ZFŚS.

Kto tworzy ZFŚS? Czytaj więcej w artykule: Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Czy pracodawca może zrezygnować z tworzenia zfśs?

Ile dni wczasy pod gruszą?

Ile dni trzeba być na urlopie, aby mieć przyznane wczasy pod gruszą? To zależy od regulaminu danego zakładu pracy. Ustawa nie precyzuje długości urlopu zwanego wczasami pod gruszą. 

Przy świadczeniu urlopowym z art. 3 ust. 3-6 ustawy o ZFŚS jest to 14 dni.

Wczasy pod gruszą – majówka 2024

Wczasy pod ruszą uzależnione są od wykorzystania większej liczby dni urlopowych pod rząd. Pracodawcy wprowadzający w swoich firmach wczasy pod gruszą często bazują na rozwiązaniu dotyczącym świadczenia urlopowego i wyznaczają warunek 14 dni urlopu. 14 dni liczy się łącznie z weekendami (dniami wolnymi wynikającymi z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy oraz świętami). Takie 14 dni wolnego można zaplanować na czas majówki. W 2024 roku przedłużony długi weekend majowy rozpoczyna się już 27 kwietnia w sobotę, a krótszy - 1 maja w środę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby otrzymać gruszę przy założeniu, że zaczynamy majówkę 27 kwietnia, należy wziąć wolne aż do 10 maja (piątek). Razem z kolejnym weekendem (11-12 maja i dniami świątecznymi – 1 i 3 maja) pracownik będzie miał wówczas aż 16 dni wolnego od pracy. Wniosek o urlop powinien wymieniać 8 dni – 29 i 30 kwietnia, 2, 6, 7, 8, 9, 10 maja.

Natomiast rozpoczynając majówkę dopiero 1 maja, w celu otrzymania gruszy urlop musi trwać aż do 14 maja. Wniosek urlopowy należy wypisać również na 8 dni – 2, 6, 7 , 8 , 9, 10, 13 i 14 maja. Łącznie pracownik będzie przebywał na urlopie 14 dni.

Wczasy pod gruszą 2024 – kwota

Ile wynosi grusza w 2024 roku? Ile można otrzymać za gruszę w czasie majówki? Wczasy pod gruszą nie są limitowane. Maksymalna kwota dofinansowania gruszy nie została przewidziana w ustawie o ZFŚS w odróżnieniu od świadczenia urlopowego, którego limit równa się odpisowi podstawowemu na ZFŚŚ.

Świadczenie urlopowe jest limitowane. Maksymalna kwota świadczenia równa się odpisowi podstawowemu na ZFŚS. W tym roku odpis podstawowy na ZFŚS wynosi  2417,14 zł, chyba że praca w danej firmie wykonywana jest w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze. Wtedy odpis jest wyższy - 3222,86 zł. Jednak w rzeczywistości pracodawcy wypłacają dużo niższe kwoty - zwykle od kilkuset złotych do 1 000,00 zł.

Kiedy wypłata gruszy?

Termin wypłaty gruszy powinien zostać ustalony w regulaminie ZFŚS. Pracodawca może go ustalić np. w ostatnim dniu poprzedzającym korzystanie z urlopu (taki termin przewidziany jest ustawowo dla świadczenia urlopowego) albo już po urlopie w terminie wypłaty wynagrodzenia za pracę.

Wczasy pod gruszą – zasady

Zasady wypłacania gruszy muszą być spisane w regulaminie ZFŚS. Każdy pracodawca ustala własne warunki wypłacania wczasów pod gruszą. Najważniejsze, aby dofinansowanie urlopu było uzależnione od sytuacji ekonomicznej pracownika (tzw. kryteria socjalne). Można ustalić, że świadczenie przysługuje także osobom na zleceniach.

Na przykład pracownicy przekraczający próg dochodowy, nie otrzymują świadczenia. Pracownicy w określonych widełkach dochodu otrzymują kwotę niższą – 600,00 zł, a osoby z najniższym dochodem wyższą – 1000,00 zł.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od świadczeń finansowanych ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie odprowadza się składek.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Płaca minimalna 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Data zbliża się wielkimi krokami

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że płaca minimalna w 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Jeśli chodzi o kolejne lata, to jej wysokość określi już ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, które ma wejść w życie w listopadzie br.

2000 zł bezzwrotnego wsparcia, dofinansowanie wynagrodzeń i odroczenie terminu płatności składek. Poszkodowani przedsiębiorcy z Marywilskiej zgłaszają się do ZUS po pomoc

Pożar centrum przy ul. Marywilskiej pochłonął biznesy wielu kupców. Od czwartku zgłaszają się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po pomoc.

Będą nowe świadczenia dla rodziców. Brakuje tylko podpisu prezydenta

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" na ostatniej prostej. Brakuje tylko podpisu prezydenta.

REKLAMA

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron - WZÓR PISMA

Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę jest jednym ze sposobów rozwiązania stosunku pracy. Ten sposób zakończenia zatrudnienia jest najmniej sformalizowany i dzięki temu najbardziej wygodny.

Wynagrodzenie lekarzy: Wkrótce będzie podwyżka. Ile i dla kogo?

Zwiększy się wynagrodzenie lekarzy odbywających specjalizację w ramach rezydentury. W ministerstwie zdrowia trwają prace nad nowym rozporządzeniem.

REKLAMA