reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wychowawczy > Urlop wychowawczy 2016 - ile trwa i komu przysługuje

Urlop wychowawczy 2016 - ile trwa i komu przysługuje

Od 2 stycznia 2016 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące urlopu wychowawczego. Co się zmieniło, ile trwa i komu przysługuje urlop wychowawczy?

Urlop wychowawczy 2017 - wniosek, terminy, wzór

Prawo do urlopu wychowawczego przysługuje zatrudnionym rodzicom lub opiekunom dziecka, którzy legitymują się co najmniej 6-miesięcznym stażem pracy. Do wymaganego okresu zatrudnienia wlicza się również czas pozostawania na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. Ten zapis Kodeksu pracy po nowelizacji pozostał bez zmian.

Co z pozostałymi zapisami?

Termin złożenia wniosku

Nowelizacja przyniosła zmiany w terminach. Wszystkie wnioski rodzice zobowiązani są składać w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.

W przypadku niezachowania ustawowego terminu przez pracownika, pracodawca udzieli urlopu z upływem 21 dni od daty złożenia wniosku.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Wiek dziecka

Maksymalny czas, do kiedy rodzice mogą wykorzystać przysługujący im urlop, również uległ zmianie. Wcześniej rodzice mogli korzystać z urlopu wychowawczego do ukończenia przez dziecko 5. roku życia. Ze względu na zmiany w urlopie rodzicielskim, wiek dziecka musiał ulec zmianie. Obecnie urlop udzielany jest na okres nie dłuższy niż do zakończenia roku szkolnego, w którym dziecko kończy 6 lat.

Urlop w częściach

Podwyższeniu uległa również liczba dopuszczalnych części wykorzystania urlopu. Teraz urlop można rozłożyć maksymalnie na 5 okresów, nie muszą one następować po sobie. Liczba części urlopu ustalana jest w oparciu o liczbę złożonych wniosków. Przy czym należy mieć na uwadze, że jeśli opiekunowie zdecydują się skorzystać z urlopu rodzicielskiego w terminie późniejszym niż bezpośrednio po wykorzystanej części urlopu rodzicielskiego, liczba części urlopu wychowawczego zostanie pomniejszona.

Dodatkowo, obecnie rodzice mogą jednocześnie oboje korzystać z całego urlopu wychowawczego, a nie jak przed nowelizacją, tylko przez kilka miesięcy.

Należy pamiętać, że łączny wymiar urlopu nie może przekroczyć 36 miesięcy.

Krótsza ochrona przed zwolnieniem

W przypadku osób, które wnioskowały o urlop wychowawczy lub o obniżenie wymiaru czasu pracy, w okresie kiedy były uprawnione do urlopu wychowawczego, ochrona przed zwolnieniem obowiązywała od dnia złożenia wniosku do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej niż przez 12 miesięcy. Po nowelizacji ten przepis uległ modyfikacji. Ochrona przed rozwiązaniem umowy zaczyna obowiązywać na 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu lub obniżonego wymiaru czasu pracy.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

Dołącz do grona naszych ekspertów!

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 16.11.2017

Ekspert:

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Autor:

Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zdjęcia

Urlop wychowawczy 2016 - ile trwa i komu przysługuje
Urlop wychowawczy 2016 - ile trwa i komu przysługuje

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Santana Nowak

Specjalistka w zakresie prawa cywilnego, posiadająca bogate doświadczenie zawodowe w wielu dziedzinach prawa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama