REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop wychowawczy 2016 - ile trwa i komu przysługuje

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Joanna Kuzub
Urlop wychowawczy 2016 - ile trwa i komu przysługuje
Urlop wychowawczy 2016 - ile trwa i komu przysługuje
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 2 stycznia 2016 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące urlopu wychowawczego. Co się zmieniło, ile trwa i komu przysługuje urlop wychowawczy?

Urlop wychowawczy 2017 - wniosek, terminy, wzór

Autopromocja

Prawo do urlopu wychowawczego przysługuje zatrudnionym rodzicom lub opiekunom dziecka, którzy legitymują się co najmniej 6-miesięcznym stażem pracy. Do wymaganego okresu zatrudnienia wlicza się również czas pozostawania na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. Ten zapis Kodeksu pracy po nowelizacji pozostał bez zmian.

Co z pozostałymi zapisami?

Termin złożenia wniosku

Nowelizacja przyniosła zmiany w terminach. Wszystkie wnioski rodzice zobowiązani są składać w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku niezachowania ustawowego terminu przez pracownika, pracodawca udzieli urlopu z upływem 21 dni od daty złożenia wniosku.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Wiek dziecka

Maksymalny czas, do kiedy rodzice mogą wykorzystać przysługujący im urlop, również uległ zmianie. Wcześniej rodzice mogli korzystać z urlopu wychowawczego do ukończenia przez dziecko 5. roku życia. Ze względu na zmiany w urlopie rodzicielskim, wiek dziecka musiał ulec zmianie. Obecnie urlop udzielany jest na okres nie dłuższy niż do zakończenia roku szkolnego, w którym dziecko kończy 6 lat.

Urlop w częściach

Podwyższeniu uległa również liczba dopuszczalnych części wykorzystania urlopu. Teraz urlop można rozłożyć maksymalnie na 5 okresów, nie muszą one następować po sobie. Liczba części urlopu ustalana jest w oparciu o liczbę złożonych wniosków. Przy czym należy mieć na uwadze, że jeśli opiekunowie zdecydują się skorzystać z urlopu rodzicielskiego w terminie późniejszym niż bezpośrednio po wykorzystanej części urlopu rodzicielskiego, liczba części urlopu wychowawczego zostanie pomniejszona.

Dodatkowo, obecnie rodzice mogą jednocześnie oboje korzystać z całego urlopu wychowawczego, a nie jak przed nowelizacją, tylko przez kilka miesięcy.

Należy pamiętać, że łączny wymiar urlopu nie może przekroczyć 36 miesięcy.

Krótsza ochrona przed zwolnieniem

W przypadku osób, które wnioskowały o urlop wychowawczy lub o obniżenie wymiaru czasu pracy, w okresie kiedy były uprawnione do urlopu wychowawczego, ochrona przed zwolnieniem obowiązywała od dnia złożenia wniosku do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej niż przez 12 miesięcy. Po nowelizacji ten przepis uległ modyfikacji. Ochrona przed rozwiązaniem umowy zaczyna obowiązywać na 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu lub obniżonego wymiaru czasu pracy.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

Dołącz do grona naszych ekspertów!

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dodatek pielęgnacyjny 2024

  Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

  Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

  W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

  Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

  REKLAMA

  Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

  Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

  Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

  Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

  17,3 mln osób pracowało w Polsce. Bezrobotnych było 547 tys., a biernych zawodowo prawie 12,4 mln. GUS podał dane o sytuacji na rynku pracy w IV kwartale 2023 r.

  Osoby aktywne zawodowo stanowiły w IV kwartale 2023 r. 58,9% ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten był wyższy niż w III kwartale 2023 r. (o 0,4 p. proc.), podobnie jak i w IV kwartale 2022 r. (o 0,2 p. proc.). Wśród mężczyzn współczynnik aktywności zawodowej wyniósł 66,0%, a wśród kobiet 52,3%. . Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

  1780,96 zł to od 1 marca 2024 r. wysokość najniższej emerytury. Waloryzacja objęła też dodatki do świadczeń. Sprawdź, ile należy się emerytom i rencistom

  Waloryzacja emerytur i rent nastąpiła z dniem 1 marca 2024 r. Wskaźnik waloryzacji w 2024 r. wynosi 112,12%. W ten sposób wzrastają nie tylko emerytury i renty, ale także dodatki do tych świadczeń, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

  REKLAMA

  Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

  W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

  Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

  1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

  REKLAMA