Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu umowa o pracę. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące umowa o pracę.
Ograniczenie udziału w związkach zawodowych niekonstytucyjne
Aktualizacja: 03.06.2015
Ograniczenie udziału w związkach zawodowych do osób zatrudnionych na etacie jest niekonstytucyjne. Tak orzekł Trybunał Konstytucyjny dnia 2 czerwca 2015 r. (K 1/13). W świetle nowego wyroku zatrudnienie na podstawie umów cywilnoprawnych również daje możliwość wstępowania do związków zawodowych. »
Udział w związkach zawodowych tylko dla etatowców niekonstytucyjny - TK
Aktualizacja: 03.06.2015
Trybunał Konstytucyjny dnia 2 czerwca 2015 r. uznał przepisy dotyczące możliwości udziału w związkach zawodowych tylko pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę za niekonstytucyjne. Zgodnie z wyrokiem TK zatrudnieni na "śmieciówkach" również mogą wstępować do związków zawodowych. »
Utrata szczególnej ochrony stosunku pracy
Aktualizacja: 23.04.2012
Ochrona przed zwolnieniem działaczy związkowych wynikająca z przepisów o związkach zawodowych jest względna, co oznacza, że może zostać uchylona. Jednak do tego, aby zwolnić działacza, niezbędna jest zgoda zarządu zakładowej organizacji związkowej. »
Kiedy pracodawca może zawiesić przepisy prawa pracy
Aktualizacja: 20.02.2012
Pracodawca, który ma kłopoty finansowe, może zawiesić przepisy prawa pracy lub postanowienia umów o pracę. Potrzebna jest jednak do tego zgoda organizacji związkowych lub przedstawicieli pracowników. »
Ochrona działaczy związkowych przed zwolnieniem
Aktualizacja: 22.09.2011
Przepisy prawa przyznają działaczom związkowym szeroką ochronę trwałości ich zatrudnienia. Ochrona ta wzmocniona została dodatkowo przez niedawną nowelizację Kodeksu pracy. Dzięki niej związkowiec może domagać się przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach, a nie tylko odszkodowania, nawet jeżeli pracował na podstawie umowy terminowej. »
Czy dopuszczalne jest dokonanie wypowiedzenia zmieniającego związkowcowi
Aktualizacja: 03.08.2011
Pracownikowi korzystającemu ze szczególnej ochrony związkowej nie wolno wręczyć bez zgody zakładowej organizacji związkowej wypowiedzenia zmieniającego. Ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych, uzasadniającym wykluczenie możliwości przywrócenia do pracy pracownika – związkowca, nie jest osiąganie np. niedostatecznych wyników w pracy czy zorganizowanie zebrania pracowników bez zgody pracodawcy (wyrok Sądu Najwyższego z 10 marca 2011 r., II PK 241/10). »
Nowelizacja Kodeksu pracy - zwiększona ochrona przed zwolnieniem
Aktualizacja: 28.07.2011
Od dzisiaj, 28 lipca, obowiązuje nowelizacja Kodeksu pracy. Dzięki niej związkowcy zatrudnieni na czas określony, w przypadku niezgodnego z prawem zwolnienia, mogą ubiegać się o przywrócenie do pracy. »
Można wypowiedzieć umowę o pracę działaczowi związkowemu, który naruszył prawo
Aktualizacja: 25.05.2011
Zachowanie polegające na pobiciu lub opluciu współpracowników przez działaczy związkowych nie podlega ochronie prawa. W takim przypadku pracodawca może rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem, nawet bez uprzedniej zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej. »
Kiedy kończy się szczególna ochrona stosunku pracy przewodniczącego związku zawodowego
Aktualizacja: 19.05.2011
Działa u nas niereprezentatywny związek zawodowy, który do niedawna liczył 13 członków. Z przedstawionej przez przewodniczącego związku informacji za ostatni kwartał wynika, że organizacja związkowa liczy 8 członków. Nasza firma przechodzi restrukturyzację, w związku z czym miały miejsce zwolnienia pracowników i zmniejszyła się liczba członków organizacji związkowej. Do kiedy przewodniczącemu przysługuje ochrona związkowa? »
Nowelizacja kodeksu pracy - żądanie przywrócenia do pracy w razie wypowiedzenia umowy o pracę
Aktualizacja: 26.04.2011
Na rozpoczynającym się dzisiaj posiedzeniu Sejm zajmie się senackim projektem nowelizacji kodeksu pracy. »
Szczególna ochrona przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę - nowelizacja Kodeksu pracy
Aktualizacja: 07.04.2011
Szczególną ochronę przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę niektórych grup pracowników zapewni nowelizacja Kodeksu pracy, której projekt przygotował Senat RP. »
Porozumienie ze związkiem zawodowym dotyczące zwolnienia grupowego
Aktualizacja: 15.04.2011
Gdy pracodawca prowadził ze związkami zawodowymi negocjacje w dobrej wierze i nie doszło do zawarcia porozumienia w terminie 20-dniowym, ma on prawo wydania regulaminu zwolnień grupowych. »
Kiedy pracodawca tworzy regulamin zwolnień grupowych
Aktualizacja: 01.02.2011
Pracodawca, który zatrudnia co najmniej 20 pracowników i zamierza przeprowadzić zwolnienia grupowe, zanim zwolni pracowników, powinien najpierw ustalić zasady ich odejścia z zakładu pracy. »
Nowelizacja kodeksu pracy - stanowisko ws. ochrony działaczy związkowych
Aktualizacja: 28.01.2011
Pracodawcy RP są przeciwni wprowadzeniu w życie proponowanej zmiany artykułu 50 kodeksu pracy (k.p.), mającej na celu wzmocnienie ochrony stosunku pracy działaczy związkowych. »
Apel do prezydenta ws. 10-proc. redukcji zatrudnienia w administracji
Aktualizacja: 23.12.2010
Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda zaapelował do prezydenta Bronisława Komorowskiego, aby nie podpisywał ustawy o racjonalizacji zatrudnienia w państwowych jednostkach budżetowych i skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego (TK). »
Wniosek o odroczenie składek za XI