REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowa na czas określony, Odszkodowanie dla pracownika

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy pracownik może jednocześnie zawrzeć dwie umowy o pracę z jednym pracodawcą

Zatrudniam dwóch pracowników, z którymi chciałbym zawrzeć dodatkowe umowy o pracę na 1/4 etatu. Czy jest to dopuszczalne w świetle przepisów prawa?

Odpowiedzialność za skutki mobbingu

Odpowiedzialnością za skutki mobbingu należy obciążyć przede wszystkim sprawcę - uważają Pracodawcy RP. Postulują wpisanie do kodeksu pracy regulacji, z której będzie wynikać solidarna odpowiedzialność sprawcy z pracodawcą.

Wymiar urlopu wypoczynkowego w pierwszym roku pracy

Pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony. Umowa została zawarta od 1 marca br. do 31 maja 2011 r. Dodam, że jest to pierwsza praca pracownika, a wymiar urlopu wypoczynkowego to 20 dni. Ile dni urlopu powinnam udzielić pracownikowi? Jeżeli będę zaokrąglać niepełne dni urlopu do pełnego dnia, to mam udzielić pracownikowi 6 dni urlopu?

Przemoc niefizyczna. Przeciwdziałanie mobbingowi – obowiązek i odpowiedzialność pracodawcy

Do podstawowych obowiązków pracodawcy należy stworzenie warunków pracy wolnych od mobbingu. Zaniechanie powyższego obowiązku skutkować będzie odpowiedzialnością zatrudniającego. Nie każde jednak zachowanie, nawet jeśli narusza dobra osobiste pracownika i w jego przekonaniu jest krzywdzące, wyczerpuje znamiona mobbingu.

REKLAMA

Bez określenia rodzaju wykonywanej pracy umowa o pracę jest nieważna

Obowiązek zwrotu świadczeń przez pracownika przywróconego do pracy

Pracodawca może żądać zwrotu świadczeń wypłaconych pracownikowi przywróconemu do pracy. Pracownik nie zawsze musi zwracać otrzymane świadczenia, dzieje się tak np. w przypadku odprawy z tytułu zwolnień grupowych.

Co grozi pracownikowi za naruszenie zakazu konkurencji

Obowiązek powstrzymania się od prowadzenia działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy wynika z obowiązku dbałości o dobro zakładu pracy, albo z przepisów dotyczących umowy o zakazie konkurencji. Zastosowanie znajdą tu również przepisy ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Nowelizacja kodeksu pracy - żądanie przywrócenia do pracy w razie wypowiedzenia umowy o pracę

Na rozpoczynającym się dzisiaj posiedzeniu Sejm zajmie się senackim projektem nowelizacji kodeksu pracy.

REKLAMA

Kolejna umowa o pracę na czas określony - czy pracownik samorządowy powinien składać ślubowanie?

Zatrudniamy pracownika na stanowisku urzędniczym na podstawie umowy na czas określony. Po zakończeniu tej umowy chcemy podpisać z nim nową umowę o pracę na czas nieokreślony. Czy pracownik ten powinien ponownie złożyć ślubowanie?

Umowa o pracę na czas określony dłuższy niż 24 miesiące

Pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony od 1 listopada 2009 r. do 31 października 2011 r. u pracodawcy, którego obejmuje tzw. ustawa antykryzysowa. Czy pracodawca może z dniem 1 grudnia 2011 r. zawrzeć z tym pracownikiem kolejną umowę o pracę na czas określony na następne 2 lata, traktując, że jest to druga umowa na czas określony? Czy też będzie to już umowa na czas nieokreślony?

Umowa na czas określony a zapisy ustawy antykryzysowej

Moje pytanie dotyczy ustawy antykryzysowej, która weszła w życie 22 sierpnia 2009 r. Czy osoba zatrudniona 10 sierpnia 2009 r. i mająca umowę na czas określony do 30 września 2011 r. jest zaliczana w poczet osób, których łączny okres zatrudnienia nie może przekroczyć 24 miesięcy? I jeśli tak, to czy ta umowa staje się umową na czas nieokreślony? A co w przypadku umowy zawartej od 16 października 2009 r. do 30 września 2011 r. Czy okres 24 miesięcy liczymy od dnia zawarcia umowy czy od dnia wejścia w życie ustawy?

Dla kogo wyższe jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy?

Od dzisiaj, 1 kwietnia, obowiązują nowe kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Są one wypłacane osobom ubezpieczonym, członkom rodziny zmarłego ubezpieczonego lub rencisty.

Kiedy sąd może ocenić przyczynę wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony

Pracownik kilkakrotnie krytykował rozwiązania podjęte przez pracodawcę, którego firma ma trudną sytuację finansową. Pracodawca postanowił pozbyć się kłopotliwego pracownika i podjął decyzję o rozwiązaniu z nim stosunku pracy za dwutygodniowym okresem wypowiedzenia. Było to możliwe, ponieważ pracownik był zatrudniony na podstawie umowy na czas określony z klauzulą dopuszczającą możliwość jej wcześniejszego rozwiązania. Ten jednak zapowiedział, że wystąpi do sądu o przywrócenie do pracy, ponieważ pracodawca nie wskazał przyczyny wypowiedzenia, a ta podlega kontroli sądu. Czy postępowanie pracownika jest zgodne z prawem?

Odszkodowanie za naruszenie zasady równego traktowania

Ustawa o wdrożeniu niektórych przepisów UE w zakresie równego traktowania nie określa minimalnej wysokości odszkodowania. Należy zatem zastosować przepisy Kodeksu cywilnego, w którym wysokość odszkodowania została uzależniona od wysokości szkody poniesionej przez osobę poszkodowaną.

Zatrudnienie urzędnika bez organizowania naboru

Pracujemy wraz z koleżankami w urzędzie gminnym na stanowiskach urzędniczych na podstawie kolejnej umowy o pracę. Czy jest szansa, aby nasze dalsze zatrudnienie w tym urzędzie odbyło się bez procedury naboru?

Zmiana zasad wydawania świadectwa pracy - nowelizacja kodeksu pracy

Pracodawca nie musi wydawać zwalnianemu pracownikowi świadectwa pracy jeśli ponownie go zatrudni. Od dzisiaj, 21 marca, obowiązują znowelizowane przepisy kodeksu pracy.

Czy trzeba skorygować ZUS IWA w razie zakwestionowania wypadku przy pracy przez ZUS

Czy pracownikowi przysługuje odprawa lub odszkodowanie w razie wypowiedzenia umowy o pracę po badaniach okresowych

Magazynier został skierowany na badania okresowe. Okazało się, że ma on wadę wzroku, która uniemożliwia mu pracę przy wózkach widłowych. Ich obsługa jest podstawą wykonywanej przez niego pracy. Gdy przedstawił orzeczenie o niezdolności do pracy, pracodawca wypowiedział mu umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony. Czy pracownikowi przysługuje odprawa lub odszkodowanie?

Jak zatrudniać na czas określony pracowników pracujących na umowy terminowe przed wejściem w życie ustawy antykryzysowej

Zawarliśmy z pracownikiem umowę na czas określony od 1 stycznia do 30 listopada 2007 r. Następnie podpisaliśmy z tym pracownikiem drugą umowę o pracę na czas określony od 1 grudnia 2007 r. do 31 marca 2011 r. Czy po zakończeniu tej drugiej umowy będziemy mogli ponownie zatrudnić pracownika na czas określony?

Zawieranie umów czasowych powinno uzasadniać interesy obu stron stosunku pracy

Roszczenia za szkodę spowodowaną wypadkiem przy pracy

W lutym bezrobocie wzrośnie

Według Janusza Witkowskiego, p.o. prezesa GUS, w lutym bezrobocie wzrośnie do 13,3-13,4 proc., a latem może spaść do 9 proc., co pozwoliłoby zakończyć rok na poziomie 9,9 proc. lub niżej.

Zakaz dyskryminacji a umowa zlecenia

W tym roku wzrośnie zatrudnienie

Przeciętne zatrudnienie w gospodarce narodowej w 2011 r. wzrośnie o 1,9 proc. - poinformowała wiceminister finansów Hanna Majszczyk. Dodała, że prognozowane znaczne obniżenie bezrobocia w tym roku wynika z wysokiego wzrostu PKB oraz zmian demograficznych.

Skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę

Długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę jest uzależniona od rodzaju zawartej umowy o pracę oraz od czasu jej trwania. Istnieją jednak sytuacje, w których długość okresu wypowiedzenia może zostać zmieniona.

Zakaz dyskryminacji zleceniobiorców - nowe przepisy

Od 1 stycznia 2011 r. osoby pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych mogą dochodzić odszkodowania w zakresie nierównego traktowania w zatrudnieniu. Takie uprawnienie przyznaje im ustawa z 3 grudnia 2010 r. o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania.

Nowelizacja kodeksu pracy - stanowisko ws. ochrony działaczy związkowych

Pracodawcy RP są przeciwni wprowadzeniu w życie proponowanej zmiany artykułu 50 kodeksu pracy (k.p.), mającej na celu wzmocnienie ochrony stosunku pracy działaczy związkowych.

Rozwiązywanie umów o pracę w razie upadłości pracodawcy

Upadłość pracodawcy upoważnia do rozwiązania stosunku pracy także z osobami, które podlegają szczególnej ochronie przed wypowiedzeniem, np. pracownicom w ciąży. Jeżeli przedsiębiorca zatrudnia co najmniej 20 pracowników, powinien zastosować wobec zwalnianych uprawnienia przewidziane w ustawie o tzw. zwolnieniach grupowych i wypłacić im odprawy.

Świadectwo pracy i badania lekarskie pracowników - nowelizacja kodeksu pracy

Trwają prace nad kolejną nowelizacja kodeksu pracy. Ma ona uprościć dotychczas obowiązujące zasady wydawania świadectw pracy oraz wykonywania wstępnych badań lekarskich. Uchwaloną przez Sejm ustawą nowelizującą na najbliższym posiedzeniu w dniach 26-27 stycznia br. zajmie się Senat.

Wypłata rekompensaty z tytułu rozwiązania umowy o pracę na podstawie pozasądowego porozumienia stron stanowi przychód do opodatkowania – indywidualne stanowisko fiskusa

Rekompensata pieniężna wypłacona pracownikowi przez pracodawcę na podstawie pozasądowego porozumienia stron nie jest odszkodowaniem, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 3 i pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym nie korzysta ze zwolnienia z podatku – tak uznał dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 6 grudnia 2010 r. (nr IPPB2/415-770/10-4/AS).

Roszczenie o zawarcie umowy o pracę

Jeśli podczas rozmowy o pracę przyszły pracodawca szczegółowo uzgodni z kandydatem do pracy istotne warunki podjęcia zatrudnienia, to niedoszłemu pracownikowi przysługuje wobec pracodawcy roszczenie o zawarcie z nim umowy o pracę lub o odszkodowanie.

Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS nie promuje aktywności zawodowej

Czy można zwolnić pracownika, który po otrzymaniu wypowiedzenia został radnym

W październiku 2010 r. wypowiedzieliśmy pracownikowi umowę o pracę z powodu nieterminowego rozliczania się z pobranych zaliczek pieniężnych. Pracownikowi przysługuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia, który rozpoczął się 1 listopada br. i potrwa do 31 stycznia 2011 r. Pracownik 21 listopada 2010 r. został wybrany na radnego gminy. Czy w takim przypadku umowa o pracę rozwiąże się, czy jednak musimy cofnąć wypowiedzenie?

Odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia

Jeżeli pracodawca rozwiązuje z pracownikiem umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy lub z innych przyczyn niedotyczących pracownika, to może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia maksymalnie do jednego miesiąca. W takim przypadku pracodawca musi wypłacić pracownikowi odszkodowanie. Od tego odszkodowania nie odprowadza się składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

12,3 proc. - tyle wyniosła stopa bezrobocia w grudniu

Według wstępnych, szacunkowych danych, stopa bezrobocia rejestrowanego wynosiła w grudniu 12,3 proc. i w porównaniu do listopada wzrosła o 0,6 pkt proc. - poinformowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) w komunikacie.

Jak ustalić staż pracy

Za mobbing pracodawca zapłaci pracownikowi zadośćuczynienie za krzywdę lub odszkodowanie

Jeśli pracownik ma kłopoty ze zdrowiem wywołane mobbingiem, wówczas może dochodzić od pracodawcy zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. A jeżeli rozwiązał z tego powodu umowę o pracę, przysługuje mu prawo do odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie. Będzie jednak musiał udowodnić przed sądem, że faktycznie był stosowany wobec niego mobbing.

Czy przysługuje odszkodowanie w razie śmierci pracodawcy

Tomasz Z. pracował jako mechanik w warsztacie samochodowym. Jego pracodawca zmarł kilka dni temu i umowa o pracę wygasła z tego powodu. Pracownik postanowił domagać się odszkodowania od rodziny zmarłego. Jednak spadkobiercy jego byłego pracodawcy twierdzą, że nie są do tego zobowiązani, ponieważ zamierzają zlikwidować warsztat i nie będą zatrudniać pracowników. Czy ich postępowanie jest prawidłowe?

Czy nieudzielenie pracownikowi informacji o możliwości odwołania do sądu pracy jest naruszeniem przepisów

Zwolniliśmy pracownika w trybie dyscyplinarnym. Ze względu na pośpiech, w piśmie rozwiązującym umowę o pracę nie poinformowaliśmy go o przysługującym mu prawie odwołania do sądu pracy. Czy w tej sytuacji naruszyliśmy przepisy o dyscyplinarnym rozwiązaniu umowy o pracę?

Odmowa wycofania wypowiedzenia zmieniającego może pozbawić odszkodowania z pakietu socjalnego

Pracownik, który nie zgadza się na wycofanie przez firmę wypowiedzenia zmieniającego, traci prawo do odszkodowania z pakietu socjalnego – orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 8 stycznia 2010 r.

Świadczenia z tytułu rozwiązania umowy o pracę a składki ZUS

Świadczenia pieniężne wypłacane pracownikom w związku z rozwiązaniem umowy o pracę lub jej wygaśnięciem są zwolnione z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia. Zwolnione ze składek są także dodatkowe świadczenia wypłacane na podstawie wewnątrzzakładowych przepisów płacowych.

Czy można rozwiązać umowę na czas wykonania określonej pracy

1 października podpisaliśmy z pracownikiem umowę o pracę na czas wykonania remontu dachu kamienicy. Od 1 listopada pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim i nie przychodzi do pracy. W tej sytuacji do wykonywania prac remontowych musieliśmy zatrudnić nową osobę. Czy w tym przypadku możemy jak najszybciej zwolnić pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim?

Pracodawca nie może przerzucać na pracowników ujemnych skutków swojej działalności

Okoliczności przedstawione pracownikowi na uzasadnienie decyzji o rozwiązaniu stosunku pracy, a następnie ujawnione w postępowaniu sądowym, muszą być takie same, zaś pracodawca pozbawiony jest możliwości powoływania się przed organem rozstrzygającym spór na inne przyczyny mogące przemawiać za słusznością wypowiedzenia umowy – orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 19 kwietnia 2010 r.

Minimalne wynagrodzenie w 2011 r. i jego wpływ na inne stawki

W 2011 r. kwota minimalnego wynagrodzenia wzrośnie do kwoty 1386 zł (o 69 zł), a dla pracowników w pierwszym roku pracy do kwoty 1108,80 zł (o 55,20 zł). Z podniesieniem płacy minimalnej związana jest zmiana również innych limitów, świadczeń czy stawek.

Pracownica w ciąży na zastępstwie

Jak ustalić wysokość odszkodowania za skrócony okres wypowiedzenia

Zwolniliśmy pracownika zatrudnionego na umowę o pracę na czas nieokreślony. Pracownik ma prawo do 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia, który upłynąłby 31 grudnia 2010 r. Jednak skróciliśmy okres wypowiedzenia do 1 miesiąca w związku z upadłością firmy. Pracownik był wynagradzany stawką miesięczną w wysokości 3000 zł. Jak obliczyć wynagrodzenie za skrócony okres wypowiedzenia? Czy będzie to odszkodowanie?

Czy rodzina pracownika, który pod wpływem alkoholu uległ śmiertelnemu wypadkowi przy pracy, ma prawo do świadczeń odszkodowawczych?

Pracownik firmy budowlanej podczas wykonywania pracy na rusztowaniu spadł z wysokości i zginął na miejscu. Podczas sekcji zwłok przeprowadzono badanie na obecność alkoholu we krwi. Badanie wykazało 1‰ alkoholu we krwi poszkodowanego. Czy rodzinie pracownika należą się świadczenia z ubezpieczenia społecznego?

Kiedy trzecia umowa przekształca się w umowę na czas nieokreślony

Podmiotami, które nadal korzystają z przepisów Kodeksu pracy dotyczących umów terminowych, są pracodawcy sfery budżetowej i samorządowej. Muszą oni zatem pamiętać o przekształceniu z mocy prawa trzeciej umowy na czas określony w umowę bezterminową.

Urlop wychowawczy a umowa terminowa

Jedna z pracownic w marcu urodziła dziecko. Po urlopie macierzyńskim złożyła wniosek o urlop wychowawczy, w którym zaznaczyła, że chce korzystać z niego od 1 września 2011 r. do kwietnia 2012 r. Pracownica ma umowę na czas określony do 31 grudnia 2011 r. i nie chcemy z tą osobą zawierać nowej umowy. Czy, mamy udzielić urlopu do końca trwania umowy czy umowa automatycznie przedłuży się w tej sytuacji do kwietnia 2012 r.?

Zły system kontroli zwolnień lekarskich naraża pracodawców na straty

Zły system kontroli jest winny temu, że pracownicy bezprawnie korzystają ze zwolnień lekarskich. Zdaniem Pracodawców RP potrzebne jest jak najszybsze rozwiązanie tego problemu.

REKLAMA