Zmiana zasad wydawania świadectwa pracy - nowelizacja kodeksu pracy
REKLAMA
Zwolnienie z obowiązku każdorazowego wydania świadectwa pracy dotyczy zakończenia umów terminowych:
REKLAMA
- na okres próbny,
- na czas określony lub
- na czas wykonania określonej pracy,
jeżeli pracownik będzie ciągle zatrudniony u tego samego pracodawcy. Pracodawca będzie musiał wydać świadectwo pracy takiemu pracownikowi dopiero z upływem 24 miesięcy, licząc od zawarcia pierwszej z tych umów. Między tymi umowami mogą wystąpić przerwy.
Zmiana przepisów ws. świadectwa pracy i badania lekarskiego pracowników >>
Nowe przepisy nie zmieniają regulacji w zakresie wydawania świadectw pracy po zakończeniu pracy na podstawie umowy zawartej na czas nieokreślony. Tak jak dotychczas, pracodawca ma obowiązek wydać je niezwłocznie, niezależnie od tego, czy pracownik rozliczy się z pracodawcą.
Nowelizacja wprowadziła też inny przepis. Według niego pracownik może w każdym czasie żądać wydania świadectwa pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem każdej umowy o pracę lub świadectwa pracy dotyczącego łącznego okresu zatrudnienia na podstawie powyższych umów, przypadającego przed zgłoszeniem żądania. Pracodawca jest obowiązany wydać świadectwo pracy w ciągu 7 dni od dnia złożenia pisemnego wniosku pracownika.
Administrowanie świadectwami pracy przez pracodawcę >>
Zmiana dokonana ustawą z 5 stycznia 2011 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy (Dz.U. nr 36, poz. 181) ma w założeniu zmniejszyć obciążenia biurokratyczne nakładane na pracodawców i jednocześnie w dostateczny sposób zabezpieczać interesy pracowników.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat