Pracodawca nie może przerzucać na pracowników ujemnych skutków swojej działalności
REKLAMA
Rozpatrywana przez Sąd Najwyższy sprawa dotyczyła powództwa Barbary S. przeciwko E. Polska Sp. z o.o. o odszkodowanie w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę. Powódka zatrudniona była u pozwanej na podstawie umowy o pracę od 21 sierpnia 1996 r. na różnych stanowiskach, ostatnio jako kierownik konsultantów telesprzedaży. Jej głównym zadaniem było realizowanie planów, rozdzielanie oraz monitorowanie pracy tak, aby plan sprzedaży grupy został zrealizowany. 11 kwietnia 2006 r. spółka wypowiedziała powódce umowę o pracę, uzasadniając to niezrealizowaniem przez grupę podległych jej konsultantów w okresie od 28 listopada 2005 r. założonych parametrów sprzedaży jednej z kampanii.
Sąd rejonowy, do którego Barbara S. złożyła pozew, stwierdził, że przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę jest wprawdzie konkretna i rzeczywista, ale nie uzasadnia takiej decyzji pracodawcy. Umowa o pracę jest bowiem umową starannego działania, a nie rezultatu. Powódka sumiennie wywiązywała się ze swoich powinności w trakcie kampanii. Nieosiągnięcie zakładanych parametrów i to tylko w jednej z grup klientów nie może stanowić przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie umowy o pracę.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat