Zanim przeczytasz artykuł Forum Kadr
Zanim przeczytasz artykuł Kadry - tematy dnia
Zanim przeczytasz artykuł Kadry - wiadomości
statystyki

Kiedy trzecia umowa przekształca się w umowę na czas nieokreślony

Beata Naróg
Stan prawny: 2010-11-19 12:26

Podmiotami, które nadal korzystają z przepisów Kodeksu pracy dotyczących umów terminowych, są pracodawcy sfery budżetowej i samorządowej. Muszą oni zatem pamiętać o przekształceniu z mocy prawa trzeciej umowy na czas określony w umowę bezterminową.

Do 31 grudnia 2011 r. obowiązuje ustawa o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (zwana dalej ustawą antykryzysową). Dotyczy ona jedynie pracodawców będących przedsiębiorcami w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, tj. osób fizycznych, osób prawnych i jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi wykonującymi działalność gospodarczą we własnym imieniu.

Umowa na czas określony - nowe regulacje >>

W konsekwencji ustawa antykryzysowa nie ma zastosowania do pracodawców sfery budżetowej i samorządowej (np. urzędów, publicznych szkół i szpitali), tj. tych podmiotów, które nie prowadzą działalności na własny rachunek i ryzyko. Pracodawców tych obowiązują przepisy Kodeksu pracy w niezmienionym kształcie, a zatem w odniesieniu do umów na czas określony muszą stosować reguły w nim zawarte.

Maksymalnie dwie umowy

Kodeks pracy zawiera ograniczenie co do liczby zawieranych umów na czas określony. Maksymalnie można zawrzeć 2 takie umowy na następujące po sobie okresy, trzecia – jest już z mocy prawa umową na czas nieokreślony.

Umowa o pracę zawarta w święto >>

Jednak nie wszystkie umowy zawarte na czas oznaczony są wliczane do tych, które powodują przekształcenie umowy na czas określony w umowę na czas nieokreślony.

Do nich nie wlicza się umów zawartych:

 • przed dniem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, tj. przed 1 maja 2004 r.,
 • na czas określony, między którymi przerwa w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy wynosiła dłużej niż 1 miesiąc,
 • z bezrobotnymi w ramach ich zatrudnienia przy robotach publicznych na podstawie ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (I PKN 546/01),
 • w celu zastępstwa nieobecnego pracownika na czas jego usprawiedliwionej nieobecności,
 • w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym albo zadań realizowanych cyklicznie.

Za trzecią umowę traktowane jest porozumienie zawarte między pracodawcą a pracownikiem wydłużające czas jej trwania w formie aneksu.

Źródło: INFOR

Artykuł z dnia: 2010-11-22

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Najnowsze komentarze:

 • avatar

  Eta2012-01-24 18:04

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Pięć lat temu podpisano ze mną umowe na czas określony-na zastępstwo za panią ktora w szkole jest na ,tzw, "bezpłatnym'a pracuje na stanowisku wizytatora w kuratorium.umowy przedłużane są co roku aneksami...czy ktoś mógłby mi powiedzieć jak długo taka sytuacja może trwać?Czy taki urlop bezpłatny może trwać w nieskończoność?,czy jednak robi mnie ktoś "w konia"

 • avatar

  JaG2011-11-06 21:44

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  aneksem nie można przedłużać umowy!!

 • avatar

  kiwi2011-10-11 20:06

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  dzieki za odpowiedź- tak samo sadzę.

 • avatar

  doriss2011-10-11 09:51

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  trzeba sie przyjrzec tej umowie zlecenia, bo jesli robisz to, co na umowie o pracy, to możesz domagać się, aby tak była traktowana. jedoczesnie narażasz się na zakończenie współpracy z twoim zleceniodawcą

 • avatar

  kiwi2011-10-11 08:28

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Witam serdecznie.Z dniem 3. 01. 2010r podjęlam pracę na 3 mies na czas próbny.Przedłużono mi umowę o prace do 21.08.2011r.Dyrektorka nie przedłuzyła mi dalszej umowy, twierdząc iz w ramach oszczędnosci proponuje mi pracę na umowę zlecenie.straciłam wszelkie przywileje tj. urlop wypoczynkowy i dodatki za nocki , niedziele i swieta. Zaproponowała mi stawkę godzinową.Jestem na emeryturze i pracuję w innym zakladzie niz macierzysty .Poprzednia umowe o prace byla dla mnie korzystna, iz niedawno ukonczyłam 60 lat i mogłam dorabiac bez ograniczonego limitu. Czy mozna nie przedłuzyc umowy i zaproponowac umowe zlecenie. Wiadomo ze jeli pielegniarka pracuje na takim stanowisku jak młodsza kolezanka nie powinno byc dysproporcji w wynagrodzeniu za przepracowane dyzury. I to maja duza w tej chwili oszczednosc na mojej osobie.Nie zalę sie , nikomu pracy nie zabrałam , wrecz przeciwnie tam nie ma chetnych tyle

Dodaj komentarz

NIEZBĘDNIK

W SERWISIE

 • Najnowsze
 • Najważniejsze

Forumdołącz do dyskusji »

zobacz bieżący Newsletter »NEWSLETTER

ZamknijZamów bezpłatny newsletter