reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak ustalić wysokość odszkodowania za skrócony okres wypowiedzenia

Jak ustalić wysokość odszkodowania za skrócony okres wypowiedzenia

Zwolniliśmy pracownika zatrudnionego na umowę o pracę na czas nieokreślony. Pracownik ma prawo do 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia, który upłynąłby 31 grudnia 2010 r. Jednak skróciliśmy okres wypowiedzenia do 1 miesiąca w związku z upadłością firmy. Pracownik był wynagradzany stawką miesięczną w wysokości 3000 zł. Jak obliczyć wynagrodzenie za skrócony okres wypowiedzenia? Czy będzie to odszkodowanie?

Za skrócony okres wypowiedzenia pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia. Jego wysokość powinni Państwo ustalić według zasad stosowanych przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

UZASADNIENIE

Rozwiązanie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę następuje z upływem okresu wypowiedzenia. Długość okresu wypowiedzenia zależy natomiast od stażu pracy u danego pracodawcy.

Przepisy prawa pracy pozwalają pracodawcy na jednostronne skrócenie okresu wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 miesiąca. O takiej możliwości decyduje jednoczesne spełnienie 3 przesłanek:

 • umowa o pracę musi być zawarta na czas nieokreślony,
 • okres wypowiedzenia umowy o pracę musi wynosić 3 miesiące w chwili jej wypowiadania,
 • przyczyną wypowiedzenia jest upadłość lub likwidacja pracodawcy albo inne przyczyny niedotyczące pracownika.

Za pozostałą (skróconą) część okresu wypowiedzenia pracodawca ma obowiązek zapłacić pracownikowi odszkodowanie (art. 36 1 Kodeksu pracy). Przy jego obliczaniu należy stosować zasady obowiązujące przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Zatem do podstawy wymiaru odszkodowania należy przyjąć:

 • stałe miesięczne składniki wynagrodzenia w wysokości należnej w miesiącu nabycia prawa do odszkodowania,
 • składniki wynagrodzenia za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc, wypłacone w okresie 3 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do odszkodowania, w średniej wysokości z tego okresu,
 • składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okresy dłuższe niż 1 miesiąc, wypłacone w okresie 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do odszkodowania, w średniej wysokości z tego okresu.

WAŻNE!

W podstawie wymiaru odszkodowania za skrócony okres wypowiedzenia nie należy ujmować składników wyłączonych z podstawy wymiaru wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.

W omawianym przypadku pracownik jest wynagradzany stałą miesięczną stawką w wysokości 3000 zł. Za 1 miesiąc skróconego okresu wypowiedzenia otrzyma 3000 zł, a za pozostałą część tego okresu, tj. za 2 miesiące, odszkodowanie w wysokości 6000 zł. Zarówno wynagrodzenie za 1 miesiąc wypowiedzenia, jak i odszkodowanie za jego pozostałą część należy wypłacić pracownikowi w dniu rozwiązania stosunku pracy.

Odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia jest zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, ale od jego wartości należy odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy.

WAŻNE!

Wypłata wynagrodzenia za okres wypowiedzenia i odszkodowania z tytułu jego skrócenia powinna nastąpić w dniu rozwiązania stosunku pracy.

Podstawa prawna

 • art. 36, art. 361, art. 282 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy,
 • § 14–17 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. Nr 2, poz. 14 ze zm.),
 • § 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy, oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. Nr 62, poz. 289 ze zm.),
 • § 2 pkt 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.),
 • art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. wynagrodzeń

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń - wydanie cyfrowe (eMP)19.90 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama