REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odmowa wycofania wypowiedzenia zmieniającego może pozbawić odszkodowania z pakietu socjalnego

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Pracownik, który nie zgadza się na wycofanie przez firmę wypowiedzenia zmieniającego, traci prawo do odszkodowania z pakietu socjalnego – orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 8 stycznia 2010 r.

REKLAMA

Pracownik ze średnim wykształceniem technicznym był zatrudniony na stanowisku kontrolera wyrobów. Pracodawca postanowił jednak wypowiedzieć pracownikowi dotychczasowe warunki pracy i płacy. Zaproponował mu nowe stanowisko pracy, które, zgodnie z obowiązującym na terenie zakładu pracy taryfikatorem kwalifikacyjnym, odpowiadało posiadanym przez niego kwalifikacjom. Ponadto na nowym stanowisku kontroler miał otrzymywać wyższą pensję zasadniczą. Jednak pracownik odmówił przyjęcia nowych warunków, ponieważ jego zdaniem stanowisko to nie odpowiadało jego wykształceniu i kwalifikacjom. Przedstawił również zaświadczenie, w którym lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne stwierdził, że wobec przeciwwskazań zdrowotnych pracownik nie jest zdolny do wykonywania pracy jako odlewacz wytopów. W tej sytuacji pracodawca złożył pracownikowi oświadczenie o uchyleniu się od skutków oświadczenia o wypowiedzeniu zmieniającym z powodu błędu i stwierdził, że anuluje to wypowiedzenie. Jednak pracownik nie wyraził zgody na cofnięcie wypowiedzenia i jego stosunek pracy ustał 31 maja 2007 r.

REKLAMA

REKLAMA

Kontroler złożył pozew do sądu, w którym domagał się od pracodawcy wypłaty odszkodowania na podstawie obowiązującego w zakładzie pracy Pakietu socjalnego dotyczącego gwarancji pracowniczych i socjalnych. Inwestor strategiczny zawarł w nim gwarancję zatrudnienia wszystkich pracowników w okresie 54 miesięcy od wejścia w życie pakietu. W tym czasie spółka miała nie rozwiązywać umów o pracę za wypowiedzeniem, jednak z pewnym zastrzeżeniem. Gwarancja zatrudnienia nie obejmowała zmiany warunków pracy (zmiany stanowiska pracy) przy zachowaniu dotychczasowego wynagrodzenia. W pakiecie postawiono warunek, że nowe zaproponowane stanowisko powinno odpowiadać wykształceniu i kwalifikacjom. W przypadku rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę w okresie gwarancyjnym zobowiązał się on do wypłacenia pracownikowi odszkodowania. Prawo do odszkodowania przysługiwało także pracownikowi, któremu spółka złoży wypowiedzenie zmieniające powodujące obniżenie wynagrodzenia, a pracownik odmówi przyjęcia nowych warunków, w wyniku czego dojdzie do rozwiązania umowy o pracę.


Sąd I instancji nie podzielił stanowiska powoda. Stwierdził, że powodowi zaproponowano wyższe wynagrodzenie, a więc nie mógł on nabyć prawa do odszkodowania, z kolei zaproponowane stanowisko odpowiada jego wykształceniu i kwalifikacjom. O braku fizycznej zdolności do wykonywania proponowanej pracy odlewacza wytopów pracodawca dowiedział się po złożeniu wypowiedzenia zmieniającego, wówczas chciał cofnąć oświadczenie i zagwarantować pracownikowi dalsze jego zatrudnienie, jednak ten nie wyraził na to zgody. Zdaniem sądu I instancji zasądzenie odszkodowania pracownikowi, który odmówił dalszego zatrudnienia, byłoby sprzeczne ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem prawa do tego odszkodowania. Powód wniósł odwołanie do sądu II instancji, który podzielił pogląd sądu I instancji, że Pakiet socjalny jest źródłem prawa pracy w rozumieniu art. 9 k.p. Stwierdził jednak, że pojęcie odpowiednich kwalifikacji obejmuje nie tylko kwalifikacje zawodowe, ale też stan zdrowia umożliwiający wykonywanie pracy na określonym stanowisku. Zaproponowana powodowi praca była więc nieodpowiednia z uwagi na jego kwalifikacje, a pracodawca powinien o tym wiedzieć przed złożeniem pracownikowi w wypowiedzeniu zmieniającym propozycji jej wykonywania. Na nowym stanowisku panowały warunki szkodliwe dla zdrowia, a w razie przeniesienia na nie pracownika pracodawca ma obowiązek uzyskania wyniku wstępnego badania lekarskiego (art. 229 § 1 pkt 1 i 2 k.p.). Od tego wyroku skargę kasacyjną wniosła strona pozwana. SN uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania przez sąd II instancji. SN stwierdził, że jednym z celów Pakietu socjalnego było zagwarantowanie zatrudnienia pracownikom spółki przez okres 54 miesięcy. Zamierzeniem pracodawcy nie było zwolnienie pracownika z pracy, lecz tylko zmiana treści umowy o pracę. Pracodawca sądził, że propozycja nowych warunków zatrudnienia była zgodna z kwalifikacjami zawodowymi powoda i przewidywała wyższe wynagrodzenie. O działaniu przez pracodawcę w dobrej wierze świadczy także okoliczność, że po uzyskaniu wiadomości o stanie zdrowia pracownika niezwłocznie złożono mu propozycję cofnięcia tego wypowiedzenia. Firma gwarantowała w ten sposób powodowi zatrudnienie na niezmienionych warunkach.

SN zgodził się ze stanowiskiem pozwanego pracodawcy, że pracownikowi nie zależało na dalszej pracy w firmie i zamierzał jedynie wykorzystać okazję do uzyskania wysokiego odszkodowania. Świadczy o tym jednoznacznie jego zachowanie związane z otrzymanym wypowiedzeniem zmieniającym. Pracodawca chciał nadal go zatrudniać na dotychczasowych warunkach, a zachowanie pracownika miało na celu doprowadzenie do ustania stosunku pracy. Zdaniem SN pracownik, który odmawia wyrażenia zgody na propozycję pracodawcy cofnięcia wypowiedzenia zmieniającego, złożoną niezwłocznie po uzyskaniu wiadomości, że zaproponowana nowa praca jest dla pracownika nieodpowiednia z uwagi na stan jego zdrowia, nie nabywa prawa do przewidzianego w Pakiecie socjalnym odszkodowania z tytułu naruszenia przez pracodawcę gwarancji zatrudnienia.

Wyrok SN z 8 stycznia 2010 r., sygn. akt III PK 48/09, M.P.Pr 2010/5/226.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najbardziej szanowane zawody 2025. B2B, outsourcing i praca tymczasowa wypierają umowę o pracę

Jakie zawody są obecnie najbardziej szanowane przez społeczeństwo? Na końcu listy znajdują się posłowie, europosłowie, samorządowcy, influencerzy i youtuberzy. Zmienia się idealna wizja pracy - B2B, outsourcing i praca tymczasowa wypierają umowę o pracę.

Pracodawca powinien redukować przebodźcowanie pracowników [SPOSOBY]

Współcześnie pracujemy za dużo, za głośno i za szybko. Wpływa to na przebodźcowanie, co z kolei powoduje niezdolność do koncentracji, złe samopoczucie, a nawet problemy psychiczne. Raport Pracuj.pl “Neurokomfort w pracy i rekrutacji, czyli przed jakimi wyzwaniami stajemy jako neuroróżnorodni w świecie pełnym bodźców” przedstawia problem i podaje pracodawcom sposoby na redukowanie przebodźcowania pracowników.

Uwaga! Komunikat ZUS: Od 1 lipca 2025 nowy kod ubezpieczenia dla osób niepełnosprawnych na stażu. Sprawdź, jak rozliczać 09 21 i 09 20

ZUS przypomina: od 1 lipca 2025 r. obowiązuje nowy kod tytułu ubezpieczenia dla osób niepełnosprawnych pobierających stypendium z urzędu pracy. Zmiana wynika z nowelizacji rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

MRPiPS: W cztery miesiące 2025 r. ponad 103 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców. Najczęściej dla obywateli Kolumbii, Filipin, Indii i Nepalu

Wstępne dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej za pierwsze 4 miesiące 2025 r. pokazują, że w tym okresie wydano w Polsce 103,2 tys. zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej otrzymali Kolumbijczycy. Na kolejnych miejscach w zestawieniu znaleźli się obywatele Filipin, Indii, Nepalu oraz Uzbekistanu. Jednocześnie zaledwie 1,2 tys. zezwoleń wydano dla pracowników z Ukrainy.

REKLAMA

Czy zmiana formy prawnej pracodawcy wpływa na PPK? [PRZYKŁADY]

Przepisy ustawy o PPK nie wyłączają ani nie modyfikują zasad kontynuacji bądź sukcesji wynikających np. z przepisów kodeksu spółek handlowych. Jeżeli po przekształceniu danemu podmiotowi przysługują nadal prawa i obowiązki, jakie miał przed przekształceniem, dotyczy to także praw i obowiązków wynikających z umowy o zarządzanie PPK.

Nieodpłatne kursy językowe dla pracowników. Aspekty prawne i podatkowe

Na co może liczyć pracownik chcący podnieść swoje kwalifikacje zawodowe? Czy pracodawca może finansować pracownikom kursy językowe ze środków ZFŚS? Kiedy sfinansowanie szkoleń językowych pracownikom jest dla nich przychodem? W artykule odpowiadamy na najważniejsze pytania!

6 najważniejszych zmian w zatrudnianiu cudzoziemców od czerwca 2025 r.

Dnia 1 czerwca weszły w życie ważne przepisy zmieniające zasady legalnego zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Zmiany można przedstawić w 6 głównych punktach. Oto najważniejsze przepisy prawne.

MRPiPS: Pilotaż skróconego czasu pracy 2025 – nabór wniosków od 14 sierpnia 2025, do 1 mln zł dofinansowania [SZCZEGÓŁY, WAŻNE TERMINY]

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło szczegóły długo wyczekiwanego pilotażu skróconego czasu pracy. Program, pierwszy tego typu w Polsce i tej części Europy, zakłada praktyczne testowanie różnych modeli organizacji pracy przy wsparciu finansowym państwa. Wnioski o udział w pilotażu będzie można składać od 14 sierpnia do 15 września 2025 roku.

REKLAMA

Nowoczesne BHP czyli jak zmiany klimatu wpływają na bezpieczeństwo pracy

Jakich działań ze strony pracodawcy wymaga nowoczesne podejście do BHP? Czym jest dziś bezpieczeństwo pracy? Jak zmiany klimatu wpływają na zarządzanie bezpieczeństwem w firmie?

Od 2026 r. pracodawcy będą mieli dodatkowe obowiązki. Zmiany Kodeksu pracy wchodzą w życie

Kodeks pracy się zmienia. Nowe przepisy wejdą w życie na początku 2026 roku. Oznacza to dodatkowe obowiązki dla pracodawców. Co zmienia się w Kodeksie pracy? O czym muszą wiedzieć pracownicy?

REKLAMA