Kategorie

Czy trzeba skorygować ZUS IWA w razie zakwestionowania wypadku przy pracy przez ZUS

Roman Dorawa
Nasz pracownik starał się o odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy, który miał miejsce w 2010 r. Otrzymaliśmy decyzję z ZUS, w której ten wypadek został zakwestionowany. ZUS uznał, że poszkodowany pracownik nie powinien otrzymywać zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego, który mu wypłaciliśmy. Skorygowaliśmy dokumenty rozliczeniowe. W korektach rozliczyliśmy wynagrodzenie chorobowe i zasiłek z ubezpieczenia chorobowego. Czy powinniśmy skorygować ZUS IWA za 2010 r., w którym wykazaliśmy ten wypadek (wypadek został wpisany do rejestru wypadków przy pracy w 2010 r.)?

Nie należy korygować ZUS IWA za 2010 r. W informacji ZUS IWA należy wykazywać wszystkie osoby poszkodowane w wypadkach przy pracy, które zostały wpisane przez pracodawcę do rejestru wypadków przy pracy w danym roku, bez względu na to, czy ubezpieczony uzyska świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego.

UZASADNIENIE

Płatnicy mają obowiązek składać informację ZUS IWA w terminie do 31 stycznia danego roku. W tej informacji wykazują dane dotyczące minionego roku kalendarzowego stanowiące podstawę do ustalenia składki wypadkowej, tj.:

 • kod rodzaju przeważającej działalności według PKD (Polska Klasyfikacja Działalności), z jakim płatnik był ujęty w rejestrze REGON na 31 grudnia roku, za który jest składana ta informacja,
 • liczbę ubezpieczonych zgłaszanych do ubezpieczenia wypadkowego (jest to średnia miesięczna w roku, za który jest składana ta informacja),
 • liczbę poszkodowanych w wypadkach przy pracy ogółem,
 • liczbę poszkodowanych w wypadkach przy pracy śmiertelnych i ciężkich,
 • liczbę zatrudnionych w warunkach zagrożenia, które występują w razie przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy.

Kwalifikacja prawna danego wypadku jest dokonywana w protokole powypadkowym sporządzanym przez zespół powypadkowy – w przypadku pracowników albo w karcie wypadku – w przypadku innych ubezpieczonych.

Za poszkodowanych w wypadkach przy pracy należy uznawać pracowników, którzy zostali ujęci w rejestrze wypadków jako poszkodowani w wypadku przy pracy. Natomiast innych ubezpieczonych (którzy nie są pracownikami) należy uznawać za poszkodowanych w wypadkach, jeśli ulegli wypadkowi w okresie podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu, a w związku z tym wypadkiem płatnik składek sporządził kartę wypadku.


WAŻNE!

W informacji ZUS IWA nie należy uwzględniać wypadku, jakiemu uległ ubezpieczony inny niż pracownik, który w dniu wypadku nie podlegał ubezpieczeniu wypadkowemu.

Reklama

W informacji ZUS IWA należy uwzględniać te wypadki, które zostały wpisane do rejestru wypadków lub w związku z którymi została sporządzona karta wypadku w roku, za który jest składana ta informacja. Oznacza to, że wypadek pracownika, który miał miejsce np. w grudniu 2010 r., a został uwzględniony przez pracodawcę w rejestrze wypadków prowadzonym za 2011 r., powinien zostać uwzględniony dopiero w informacji ZUS IWA składanej za 2011 r.

Kwestie dotyczące obowiązku prowadzenia przez pracodawcę rejestru wypadków przy pracy oraz zasady prowadzenia postępowania powypadkowego zostały uregulowane przepisami prawa pracy. Jednak ZUS ma prawo zakwestionowania ustaleń protokołu wypadkowego czy karty wypadku co do kwalifikacji prawnej danego zdarzenia na podstawie ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Kwestionując zdarzenie uznane za wypadek przy pracy odmawia osobie poszkodowanej w wypadku prawa do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego.

Najczęściej ZUS odmawia prawa do wypłaty świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego, gdy wyłączną przyczyną wypadku jest udowodnione naruszenie przez ubezpieczonego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia bądź przyczynienie się przez ubezpieczonego w znacznym stopniu do spowodowania wypadku pod wpływem nietrzeźwości lub środków odurzających.

Reklama

Zakwestionowanie wypadku przez ZUS nie jest jednak podstawą do pominięcia danej osoby w liczbie poszkodowanych w wypadkach przy pracy, które zostały wykazane w informacji ZUS IWA, jeżeli pracodawca ujął dany wypadek w rejestrze wypadków przy pracy, kwalifikując go jednocześnie jako wypadek przy pracy.

Odmienna kwalifikacja wypadku przez ZUS w postępowaniu wszczętym na wniosek ubezpieczonego o wypłatę świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego jest dokonywana bowiem wyłącznie na potrzeby tego postępowania. Również to, czy poszkodowany otrzyma świadczenie z ubezpieczenia wypadkowego, nie ma żadnego wpływu na obowiązek uwzględnienia wypadku przy wypełnianiu ZUS IWA. Istotne jest to, że wypadek ten został ujęty w rejestrze wypadków przy pracy lub została sporządzona karta wypadku zawierająca stwierdzenie, że dany wypadek był wypadkiem przy pracy.

Podstawa prawna

 • art. 21, art. 22, art. 31 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322 ze zm.).
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?