| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Czy rodzina pracownika, który pod wpływem alkoholu uległ śmiertelnemu wypadkowi przy pracy, ma prawo do świadczeń odszkodowawczych?

Czy rodzina pracownika, który pod wpływem alkoholu uległ śmiertelnemu wypadkowi przy pracy, ma prawo do świadczeń odszkodowawczych?

Pracownik firmy budowlanej podczas wykonywania pracy na rusztowaniu spadł z wysokości i zginął na miejscu. Podczas sekcji zwłok przeprowadzono badanie na obecność alkoholu we krwi. Badanie wykazało 1‰ alkoholu we krwi poszkodowanego. Czy rodzinie pracownika należą się świadczenia z ubezpieczenia społecznego?

Rodzina poszkodowanego w przypadku zdarzenia zakwalifikowanego jako śmiertelny wypadek przy pracy nie traci uprawnień do świadczeń odszkodowawczych, nawet jeśli poszkodowany był pod wpływem alkoholu bądź narkotyków.

UZASADNIENIE

Pracodawca powinien powołać zespół powypadkowy, który przeprowadzi postępowanie powypadkowe i sporządzi protokół oraz pozostałą dokumentację. Z treścią protokołu należy zapoznać członka rodziny zmarłego. Po zatwierdzeniu protokołu przez pracodawcę należy jeden egzemplarz dokumentacji przekazać członkowi rodziny poszkodowanego i, na jego wniosek, kolejny egzemplarz przesłać do ZUS w celu ustalenia uprawnień odszkodowawczych.

Sytuacje, w których poszkodowany wskutek wypadku przy pracy utraci uprawnienia odszkodowawcze, określone są w ustawie z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego nie będą przysługiwały poszkodowanemu, który będąc w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających czy substancji psychotropowych przyczynił się w znacznym stopniu do wypadku.

W ustawie nie przewiduje się możliwości utraty prawa do świadczeń przez rodzinę pracownika zmarłego w wyniku wypadku przy pracy. Oznacza to, że członkowie rodziny ubezpieczonego mają prawo się o nie ubiegać zawsze wtedy, kiedy zespół powypadkowy ustali, że zdarzenie spełnia przesłanki definicji wypadku, czyli jest wypadkiem przy pracy. Nie ma tu znaczenia, czy zmarły ubezpieczony, pozostając pod wpływem alkoholu lub narkotyków, w znacznym stopniu przyczynił się do wypadku.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU z 2009 r. nr 167, poz. 1322 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

PPK

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »