reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Wydanie świadectwa pracy przed upływem 24 miesięcy od zawarcia umowy

Wydanie świadectwa pracy przed upływem 24 miesięcy od zawarcia umowy

Zatrudniliśmy pracownika na podstawie umowy na czas określony od 1 czerwca 2011 r. Jego umowa o pracę rozwiąże się z upływem terminu, na jaki została zawarta, tj. z końcem listopada br., i nie zamierzamy jej przedłużać. Czy w przypadku gdy pracownik nie wystąpi do nas z wnioskiem o wydanie świadectwa pracy, możemy wydać mu świadectwo pracy za okres pracy w naszej firmie nie czekając na upływ 24 miesięcy od zawarcia tej umowy?

Nie ma przeszkód, aby wydali Państwo pracownikowi świadectwo pracy bezpośrednio po zakończeniu terminowej umowy o pracę, nawet jeżeli pracownik nie będzie tego żądał. Takie postępowanie nie będzie działaniem na szkodę pracownika, zatem pracodawca nie może zostać za nie ukarany. Stanowisko to potwierdza również Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Od 21 marca 2011 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące wydawania świadectw pracy. Zgodnie z nimi, pracodawca ma obowiązek wydania świadectwa pracy po upływie 24 miesięcy od zawarcia z pracownikiem pierwszej umowy terminowej, jeżeli pozostaje on w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy na podstawie umowy na czas określony, na czas wykonania określonej pracy lub na okres próbny (art. 97 § 11 Kodeksu pracy). Ponieważ nowe przepisy nie określają, że w tym przypadku chodzi o pozostawanie w zatrudnieniu na podstawie bezpośrednio następujących po sobie umów o pracę, większość specjalistów uznaje, że nawet jeżeli między poszczególnymi terminowymi umowami o pracę występują przerwy, to pracodawca wydaje świadectwo pracy dopiero po upływie 24 miesięcy od zawarcia pierwszej umowy terminowej. Jeżeli w dniu upływu 24 miesięcy od zawarcia pierwszej umowy terminowej stosunek pracy trwa nadal, to świadectwo pracy należy wydać dopiero po jego zakończeniu (art. 97 § 12 Kodeksu pracy).

Pracownik może jednak na swój wniosek w każdym czasie zażądać wydania świadectwa pracy, jeżeli doszło do zakończenia którejkolwiek umowy terminowej. Wówczas pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi świadectwo pracy w ciągu 7 dni od złożenia przez niego wniosku w tej sprawie (art. 97 § 13 Kodeksu pracy).

WAŻNE!

Pracodawca, na wniosek pracownika złożony w każdym czasie po zakończeniu terminowej umowy o pracę, musi mu wydać świadectwo pracy za okres pracy na podstawie tej umowy w ciągu 7 dni od złożenia wniosku.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama