Trzydniowy okres wypowiedzenia jest przewidziany dla umów na okres próbny zawartych na okres krótszy niż 2 tygodnie oraz dla umów na zastępstwo. W jednym i drugim przypadku ustawodawca przewidział 3-dniowy okres wypowiedzenia tych umów liczony w dniach roboczych.
Stanowisko GIP i MPiPS
Zgodnie z jednym z poglądów, 3-dniowy okres wypowiedzenia liczony w dniach roboczych biegnie we wszystkich dniach, z wyjątkiem niedziel i 13 świąt określonych w ustawie o dniach wolnych od pracy. Zatem okres wypowiedzenia powinien być liczony nawet w dniach, w których pracownik nie miał obowiązku wykonywania pracy (np. sobota). Taki pogląd prezentuje Główny Inspektorat Pracy w piśmie z 1 marca 2010 r. (GPP-517–4560–14–1/10/PE/RP). Identyczne stanowisko zostało wyrażone w piśmie z 1 marca 2010 r. przez Departament Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Zgodnie ze stanowiskiem resortu pracy, „3-dniowy okres wypowiedzenia umowy o pracę upłynie w sobotę, mimo że jest to w konkretnym przypadku dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy”. W sprawie interpretacji pojęcia „dni robocze”, występującego w art. 331 oraz w art. 34 pkt 1 Kodeksu pracy, MPiPS uważa, podobnie jak GIP, że ponieważ przepisy Kodeksu pracy nie zawierają definicji tego pojęcia, to przy rozpatrywaniu tej kwestii należy mieć na uwadze art. 1519 § 1 Kodeksu pracy, który określa, że dniami wolnymi od pracy są niedziele i święta określone w przepisach o dniach wolnych od pracy.
reklama
reklama
WAŻNE!
Zdaniem GIP i MPiPS, 3-dniowy okres wypowiedzenia obejmuje wszystkie dni z wyłączeniem niedziel i świąt uznanych za dni wolne od pracy.
Uzasadniając ten pogląd można się również posłużyć orzecznictwem Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie sposobu liczenia terminów. W wyroku z 16 kwietnia 2010 r. (I OSK 870/09) sąd stwierdził m.in., że „dniami ustawowo wolnymi od pracy są dni wymienione enumeratywnie w art. 1 ustawy z 18 stycznia 1951 r. – o dniach wolnych od pracy. Nie są natomiast dniami uznawanymi za ustawowo wolne od pracy dni, które są wolne od pracy dodatkowo, przewidziane przepisami w Kodeksie pracy lub przepisami pozakodeksowymi”.
Odmienne stanowisko
Zgodnie z innym poglądem, pojęcie „dni robocze” określone w Kodeksie pracy należy traktować jak dni pracujące, wynikające z obowiązującego pracownika rozkładu czasu pracy. Przyjmując takie stanowisko, 3-dniowy okres wypowiedzenia umowy o pracę biegnie wyłącznie w dniach, w których pracownik miał wykonywać pracę.