reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jakie składniki wynagrodzenia należy uwzględniać w zaświadczeniu płatnika ZUS Z-3

Jakie składniki wynagrodzenia należy uwzględniać w zaświadczeniu płatnika ZUS Z-3

Z jednym z naszych pracowników nie przedłużyliśmy umowy o pracę i rozwiązała się ona 30 września br. ZUS wystąpił do nas o wydanie zaświadczenia na druku ZUS Z-3 z uwzględnieniem wynagrodzenia wypłaconego temu pracownikowi od października 2010 r. do września 2011 r. Wynagrodzenie to obejmowało: wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 2900 zł, premię miesięczną, której wysokość była uzależniona od wyników wypracowanych przez cały zespół, premię kwartalną (zmniejszaną proporcjonalnie za czas absencji chorobowej), a także finansowane w całości przez pracodawcę abonamenty medyczne i szczepionki przeciw grypie. Które z tych składników powinniśmy wykazać w zaświadczeniu płatnika ZUS Z-3?

Do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego pracownikowi za okres po ustaniu zatrudnienia należy wliczyć wszystkie składniki wynagrodzenia podlegające oskładkowaniu, również te, które nie były wliczane do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych wypłacanych w czasie trwania zatrudnienia. W formularzu ZUS Z-3 oprócz wynagrodzenia zasadniczego muszą Państwo uwzględnić: wynagrodzenie zasadnicze, premię miesięczną wypracowaną przez zespół pracowników, premię kwartalną, równowartość pieniężną świadczeń w postaci abonamentu medycznego oraz szczepionki przeciwko grypie.

UZASADNIENIE

Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Zasiłek ten przysługuje również osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała:

  • nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego,
  • nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego – w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.

Prawo do zasiłku po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego nie przysługuje jednak, jeżeli chory:

  • ma ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy,
  • kontynuuje działalność zarobkową lub podjął taką działalność stanowiącą tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniającą prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby,
  • nie nabył prawa do zasiłku w czasie ubezpieczenia z powodu nieprzepracowania wymaganego okresu wyczekiwania,
  • jest uprawniony do zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
  • podlega obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu rolników określonemu w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku przyjmuje się wynagrodzenie stanowiące podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe, finansowanych ze środków pracownika (łącznie 13,71% wynagrodzenia, jeśli wynagrodzenie nie przekroczyło kwoty rocznego ograniczenia podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych). Jeżeli niezdolność do pracy przypada w okresie zatrudnienia, z podstawy zasiłku wyłączone są:

  • składniki wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania zasiłku. W razie braku takich postanowień należy uznać, że składnik wynagrodzenia nie przysługuje za okres otrzymywania zasiłku i powinien być przyjęty do ustalenia podstawy wymiaru, chyba że pracodawca udokumentuje, że składnik wynagrodzenia jest jednak pracownikowi wypłacany za okres pobierania zasiłku. Wówczas składnika tego nie uwzględnia się w podstawie wymiaru zasiłku;
  • składniki wynagrodzenia, które są przyznawane niezależnie od oceny pracy pracownika, na których przyznanie i wypłatę okres pobierania zasiłku nie ma wpływu (mimo pobierania zasiłku pracownik otrzymuje dany składnik wynagrodzenia). Przykładem takich składników jest wartość pieniężna świadczeń zdrowotnych, finansowanych przez pracodawcę, np. szczepień ochronnych czy badań mammograficznych;
  • składniki wynagrodzenia, których wypłata i wysokość nie są uzależnione od indywidualnego wkładu pracy pracownika, ale od wyników grupy pracowników lub całego zakładu pracy, wypłacane niezależnie od absencji pracownika.

Natomiast na innych zasadach ustala się podstawę wymiaru zasiłku dla osoby, która nabyła prawo do zasiłku chorobowego za okres po ustaniu ubezpieczenia, czyli np. byłemu pracownikowi. W podstawie wymiaru zasiłku takiego świadczeniobiorcy zostaną uwzględnione również te składniki wynagrodzenia, do których zachowywał on prawo w czasie pobierania zasiłku przysługującego w okresie zatrudnienia.

Zasiłek chorobowy przysługujący po ustaniu tytułu do ubezpieczenia wypłaca ZUS. Organ rentowy ustala również podstawę wymiaru zasiłku na podstawie danych o wynagrodzeniu przekazanych przez byłego pracodawcę w zaświadczeniu ZUS Z-3. Pracodawca podaje w nim składniki wynagrodzenia stanowiące podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, w tym na ubezpieczenie chorobowe, łącznie ze składnikami, do których pracownik zachowywał prawo za okres pobierania zasiłków.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. kadr i płac

Źródło:

INFOR
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Klimkiewicz-Deplano

Partner Zarządzający Advicero Nexia, Doradca Podatkowy nr wpisu 09935

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama