REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ustalić wysokość ekwiwalentu za niewykorzystany urlop

Joanna Pysiewicz-Jężak
Jak ustalić wysokość ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. /Fot. Fotolia
Jak ustalić wysokość ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

Nie wszystkie składniki wynagrodzenia wlicza się do podstawy służącej do ustalenia ekwiwalentu. Takim niewliczanym świadczeniem jest np. nagroda jubileuszowa.

Ekwiwalent za niewykorzystany w całości lub w części urlop wypoczynkowy pracodawca jest zobowiązany wypłacić pracownikowi w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop ustala się, stosując zasady obowiązujące przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego. Wyjątki od tych zasad określa rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop – zwane dalej rozporządzeniem.

Podstawa wymiaru ekwiwalentu

Ustalając podstawę wymiaru ekwiwalentu stosownie do § 15–17 rozporządzenia:

 • stałe miesięczne składniki wynagrodzenia uwzględnia się w wysokości należnej w miesiącu nabycia prawa do tego ekwiwalentu,
 • składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc, w zmiennej wysokości, wypłacone w okresie 3 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu, uwzględnia się w średniej wysokości z tego okresu,
 • jeżeli pracownik nie przepracował pełnego okresu, o którym mowa powyżej, wynagrodzenie faktycznie wypłacone w tym okresie dzieli się przez liczbę dni pracy, za które przysługiwało to wynagrodzenie, a otrzymany wynik mnoży się przez liczbę dni, jakie pracownik przepracowałby w ramach normalnego czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
 • składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okresy dłuższe niż 1 miesiąc, wypłacone w okresie 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu, uwzględnia się w średniej wysokości z tego okresu.

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy, z wyłączeniem świadczeń, o których mowa w § 6 rozporządzenia. Do podstawy nie wlicza się m.in. wynagrodzenia za czas gotowości do pracy oraz za czas niezawinionego przez pracownika przestoju, gratyfikacji (nagród) jubileuszowych, nagród z zakładowego funduszu nagród, dodatkowego wynagrodzenia rocznego, należności przysługujących z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej, odpraw emerytalnych lub rentowych albo innych odpraw pieniężnych.

Autopromocja

ZFŚS 2023. Komentarz

Kup książkę:

ZFŚS 2023. Komentarz

Zobacz także: Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy nauczyciela akademickiego - orzecznictwo

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Współczynnik urlopowy

Sumę miesięcznych wynagrodzeń ustaloną zgodnie z § 15–17 rozporządzenia należy podzielić przez współczynnik urlopowy, służący do ustalenia ekwiwalentu za 1 dzień urlopu. Stosownie do § 19 rozporządzenia współczynnik ten ustala się odrębnie w każdym roku kalendarzowym, odejmując od liczby dni w danym roku kalendarzowym łączną liczbę przypadających w tym roku niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy, a otrzymany wynik dzieli się przez 12.

W 2012 r. współczynnik ten wynosi 21 (dotyczy to pracowników pracujących od poniedziałku do piątku, którzy mają wolne soboty z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy). Wskazaną wartość współczynnika stosuje się przy obliczaniu ekwiwalentu dla pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy. Dla pracowników zatrudnionych na część etatu wartość współczynnika obniża się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika.

Autopromocja

Szkolenie: Wdrożenie KSeF w firmie lub biurze – krok po kroku

Zapisz się na

Szkolenie: Wdrożenie KSeF w firmie lub biurze – krok po kroku

W 2012 r. współczynnik urlopowy dla osoby zatrudnionej w niepełnym wymiarze czasu pracy wyniesie:

 • 1/2 etatu – 10,50 (21 x 1/2),
 • 3/4 etatu – 15,75 (21 x 3/4),
 • 1/3 etatu – 7 (21 x 1/3),
 • 1/4 etatu – 5,25 (21 x 1/4).

Jaka kwota ekwiwalentu do wypłaty

Otrzymaną kwotę ekwiwalentu za jeden dzień urlopu (po podzieleniu sumy miesięcznych wynagrodzeń przez współczynnik urlopowy) dzielimy przez liczbę odpowiadającą dobowej normie czasu pracy obowiązującej pracownika (ogólna dzienna norma czasu pracy wynosi 8 niezależnie od wymiaru etatu pracownika).

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK

W ten sposób obliczyliśmy ekwiwalent za 1 godzinę urlopu. Następnie należy pomnożyć ekwiwalent za 1 godzinę urlopu przez liczbę godzin niewykorzystanego przez pracownika urlopu wypoczynkowego.

Otrzymana kwota jest kwotą ekwiwalentu, jaką należy wypłacić pracownikowi.

Zadaj pytanie: Forum Kadry - ZUS i Płace

Przykłady

Umowa o pracę z pracownikiem rozwiąże się 29 lutego 2012 r. Pracownik jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, pobiera stałe miesięczne wynagrodzenie w wysokości 3200 zł, premię regulaminową w wysokości 15% wynagrodzenia zasadniczego. W lutym wykonywał również pracę w godzinach nadliczbowych i przysługuje mu za to wynagrodzenie w wysokości 265 zł (normalne wynagrodzenie + dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych). Pracownik nie wykorzystał 5 dni urlopu, co oznacza, że pracodawca jest zobowiązany do wypłaty ekwiwalentu za 40 godzin.

Obliczając wysokość należnego ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, w pierwszej kolejności ustalamy podstawę obliczania ekwiwalentu:

3200 zł + 480 zł (premia regulaminowa) + 265 zł (normalne wynagrodzenie + dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych) = 3945 zł.

Następnie podstawę ekwiwalentu dzielimy przez współczynnik urlopowy:

3945 zł : 21 = 187,86 zł.

Otrzymaną kwotę ekwiwalentu za 1 dzień urlopu należy podzielić przez 8 godzin:

187,86 zł : 8 = 23,48 zł (ekwiwalent za 1 godzinę urlopu).

Kwotę ekwiwalentu, jaką należy wypłacić pracownikowi, otrzymujemy mnożąc kwotę ekwiwalentu za jedną godzinę urlopu przez liczbę godzin niewykorzystanego urlopu:

23,48 zł x 40 godz. = 939,20 zł.

Pracownikowi za niewykorzystany urlop pracodawca wypłaci kwotę: 939,20 zł.

***

Umowa o pracę z pracownikiem wynagradzanym wg stawki akordowej rozwiąże się 29 lutego 2012 r. Pracownik nie wykorzystał 10 dni urlopu wypoczynkowego, dlatego pracodawca jest zobowiązany do wypłacenia mu ekwiwalentu pieniężnego za 80 godzin. Pracownik w styczniu 2012 r. otrzymał również nagrodę jubileuszową w wysokości 3150 zł.

Pracownik w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu uzyskał wynagrodzenie w wysokości:

 • w styczniu – 3200 zł (168 godz. pracy),
 • w grudniu – 3400 zł (168 godz. pracy),
 • w listopadzie – 2900 zł (160 godz. pracy).

Kwoty nagrody jubileuszowej nie uwzględnia się w podstawie ekwiwalentu za urlop.

W pierwszej kolejności obliczamy podstawę ekwiwalentu za urlop:

3200 zł + 3400 zł + 2900 zł = 9500 zł,

9500 zł : 3 miesiące = 3166,67 zł.

Następnie ustalamy kwotę ekwiwalentu za 1 dzień urlopu i za 1 godz. urlopu:

3166,67 zł : 21 = 150,79 zł.

Ekwiwalent za 1 godzinę urlopu:

150,79 zł : 8 = 18,85 zł.

Kwotę ekwiwalentu, jaką należy wypłacić pracownikowi, otrzymujemy, mnożąc kwotę ekwiwalentu za jedną godzinę urlopu przez liczbę godzin niewykorzystanego urlopu:

18,85 zł x 80 godz. = 1508 zł.

Pracownikowi należy wypłacić ekwiwalent w kwocie 1508 zł.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • ADA
  2021-07-15 11:19:43
  Dzień dobry, a ta podstawa naliczenia ekwiwalentu to są zarobki brutto czy netto?? A potem wynik tzw "do wypłaty" to brutto czy netto?
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mutligeneracje na rynku pracy. Czego potrzebują?

Czego potrzebują mutligeneracje na rynku pracy? 6 na 10 zgodnie twierdzi, że stabilnego zatrudnienia.

Jak powinno wyglądać CV w Polsce?

Szukając pracy, musisz być przygotowany, że zostaniesz poproszony o dostarczenie Curriculum Vitae. Jest to obowiązkowy dokument w procesie rekrutacji. Dzięki niemu, pracodawca ma możliwość wstępnego przyjrzenia się sylwetkom kandydatów na stanowisko pracy, bez konieczności osobistego spotkania.

RPO: W mentalności pracodawców funkcjonują stereotypy, które powodują dyskryminację

W mentalności pracodawców funkcjonują stereotypy dotyczące osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, czy cudzoziemców – wskazał rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek podczas debaty eksperckiej poprzedzającej III Kongres ESG. RPO uwagę, że osoby te mają często trudności ze znalezieniem pracy, mimo wyższego wykształcenia.

Praca zdalna znacząco zmniejsza ślad węglowy, ale tylko w określonych warunkach

Pracownicy zdalni mogą zostawiać aż o 54 proc. mniejszy ślad węglowy niż osoby pracujące stacjonarnie, jednak tylko przy spełnieniu pewnych warunków - informuje „Proceedings of the National Academy of Sciences”. Kluczowe są ich prywatne wybory dotyczące stylu życia i organizacja pracy.

REKLAMA

Centralna Informacja Emerytalna - już od 5 października 2023

Co to jest Centralna Informacja Emerytalna? Okazuje się, że niebawem będzie można szybko sprawdzić jaką w przyszłości otrzyma się emeryturę i ile zgromadziło się oszczędności w ZUS, KRUS, OFE, PPK czy IKZE. Nowe przepisy to prawdziwa rewolucja dla ubezpieczeń społecznych!

Odjechane wyjazdy integracyjne – klucz do zgranego i efektywnego zespołu

W obliczu narastających wyzwań konkurencyjnych i szybkiego tempa zmian nowoczesne przedsiębiorstwa zdają sobie sprawę, jak ważne jest budowanie zespołów pracowników, które są w stanie skutecznie współpracować i dążyć do osiągnięcia wspólnych celów. Wyjazdy integracyjne stanowią jedną z nieocenionych metod kształtowania więzi między pracownikami. Ich organizacja weszła na inny poziom, gdzie ważne są kreatywne pomysły zabaw i sposoby na budowanie więzi w zespole. 

Workation czyli pracowakacje. Sposób na przedłużenie wakacji?

Jesień, nawet jeśli przysłowiowo złota, jest początkiem mało przyjaznej części roku. Krótkie dni, brak słońca, deszcz, chłód... Dla wielu osób jest to trudny okres, w czasie którego zmagają się z brakiem energii do pracy. Na szczęście mogą to zmienić, decydując się na pracowakacje. 

Przemoc w miejscu pracy. Jak się przed nią bronić

Przemoc w miejscu pracy to poważny problem, który dotyka wiele osób na całym świecie. Jest to zachowanie nieakceptowalne, które może prowadzić do poważnych konsekwencji zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Dlatego też istnieje konieczność wprowadzenia odpowiednich środków ochrony mających na celu zapobieganie przemocy w miejscu pracy oraz reagowanie na nią w przypadku jej wystąpienia. 

REKLAMA

Przemoc seksualna w miejscu pracy

Przemoc seksualna w miejscu pracy to poważne naruszenie praw pracowniczych oraz zagrożenie ich zdrowiu i bezpieczeństwu. Jest to problem o rosnącym znaczeniu, który wymaga szczególnej uwagi ze strony pracodawców i społeczeństwa. 

Jak pokolenie Z buduje swoje kariery. Badanie Pracuj.pl

Dwadzieścia siedem procent przedstawicieli pokolenia Z zmieniło pracę w ciągu ostatnich trzech miesięcy. W silver generation takiej zmiany dokonało tylko 2% respondentów. W ciągu ostatniego roku wśród najstarszej aktywnej zawodowo grupy wynik ten osiąga 7%, a wśród najmłodszej aż 62%. Jak wynika z badania Pracuj.pl, generacja Z pod kątem mobilności zawodowej znacznie przewyższa wszystkie pozostałe grupy wiekowe. Czy to oznacza, że na rynek wchodzą niepewni pracownicy? 

REKLAMA