Czy byłemu pracownikowi należy się wyrównanie świadczeń chorobowych wypłaconych w zaniżonej wysokości
REKLAMA
Państwa pracownik ma rację. Zaniżenie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nastąpiło w wyniku Państwa błędu jako płatnika, w związku z tym byłemu pracownikowi przysługuje roszczenie o jego wyrównanie za okres 3 lat. Przeliczenie podstawy wymiaru polega na uwzględnieniu w obliczonej wcześniej podstawie kwot premii regulaminowych, które zostały pominięte przy jej obliczaniu. Zatem wysokość premii powinni Państwo przyjąć z tego samego okresu, za który wynagrodzenie stanowiło podstawę wymiaru. Następnie po przeliczeniu podstawy wymiaru świadczenia powinni Państwo obliczyć jego prawidłową wysokość i wypłacić różnicę pomiędzy kwotą należną a kwotą wypłaconą. Wypłacone wyrównania powinni Państwo wykazać w dokumentach rozliczeniowych kierowanych do ZUS za miesiąc, w którym wyrównania zostaną wypłacone. Szczegóły – w uzasadnieniu.
Jeżeli pracodawca uprawniony do wypłaty zasiłku popełnił błąd polegający m.in. na nieprawidłowym ustaleniu podstawy wymiaru i zaniżeniu wysokości wypłaconego zasiłku, wówczas pracownikowi (jak również byłemu pracownikowi) przysługuje roszczenie o wyrównanie zasiłku za okres do 3 lat (art. 67 ust. 4 ustawy zasiłkowej).
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat