reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Czy należy wypłacić odprawę emerytalną byłemu pracownikowi

Czy należy wypłacić odprawę emerytalną byłemu pracownikowi

Z jednym z naszych pracowników 29 lutego br. została rozwiązana umowa o pracę z upływem czasu, na który została zawarta. Były pracownik wystąpił do nas 10 kwietnia br. z wnioskiem o wypłatę odprawy emerytalnej, przedstawiając decyzję ZUS o przyznaniu emerytury od 5 kwietnia br. Pracownik nie uprzedził nas, że ma prawo do emerytury, a także wcześniej nie deklarował, że ma zamiar przejść na emeryturę. Czy w takiej sytuacji musimy mu wypłacić odprawę emerytalną?

Jeżeli Państwa pracownik spełniał warunki uprawniające go do emerytury w dniu ustania stosunku pracy, tj. 29 lutego, a wyłącznie decyzja ZUS przyznająca mu to świadczenie została wydana później, muszą Państwo wypłacić pracownikowi odprawę emerytalną. Natomiast jeśli pracownik w chwili rozwiązania umowy o pracę nie osiągnął jeszcze wieku emerytalnego, nie nabędzie prawa do odprawy.

Warunkiem nabycia uprawnień do odprawy emerytalnej jest „ustanie” stosunku pracy. W związku z tym odprawę może nabyć także pracownik, którego umowa o pracę uległa rozwiązaniu na skutek upływu czasu, na który była zawarta. Odprawa jest należna pracownikowi spełniającemu warunki do nabycia emerytury, co oznacza, że w chwili ustania stosunku pracy pracownik musi spełnić określone wymagania, które pozwolą mu na ubieganie się o to świadczenie (art. 921 Kodeksu pracy).

Prawo do odprawy pracownik nabywa z chwilą nabycia uprawnień emerytalnych, ale dopiero po rozwiązaniu umowy o pracę w związku z przejściem na emeryturę. Sformułowanie „przejście na emeryturę” oznacza zmianę statusu pracownika na status wyłącznie emeryta, dlatego odprawa emerytalna przysługuje pracownikowi, jeżeli rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło w związku z tak rozumianym przejściem pracownika na emeryturę, chyba że pracownik już wcześniej otrzymał taką odprawę (art. 921 § 2 Kodeksu pracy). Przejście na emeryturę powinno być zatem interpretowane w kategoriach obiektywnych, czyli po stwierdzeniu, że pracownik faktycznie korzysta z emerytury po ustaniu zatrudnienia, a nie w subiektywnych tj. przez uznanie, że rozstrzygające dla uzyskania prawa do odprawy emerytalnej są deklaracje pracownika o zamiarze ubiegania się o emeryturę.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama