Kategorie

Jak postąpić, jeżeli w wypowiedzeniu podano błędny okres wypowiedzenia

Beata Tofiluk
W styczniu 2012 r. wręczyliśmy pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Przez pomyłkę podaliśmy pracownikowi w tym wypowiedzeniu, że umowa o pracę rozwiąże się 29 lutego 2011 r., zamiast 29 lutego 2012 r. Kiedy rozwiąże się umowa o pracę w takiej sytuacji? Czy powinniśmy poinformować pracownika o błędzie w wypowiedzeniu?

We wskazanym przypadku umowa o pracę rozwiąże się 29 lutego 2012 r., natomiast pracownikowi będzie przysługiwało wynagrodzenie do czasu jej rozwiązania. Aby uchronić się przed roszczeniami pracownika, pracodawca powinien poinformować go na piśmie o zaistniałym błędzie.

Przepisy Kodeksu pracy nie odnoszą się wprost do sytuacji wskazanej w pytaniu. Regulują jedynie, że w razie zastosowania okresu wypowiedzenia krótszego niż wymagany, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem wymaganego okresu, a pracownikowi przysługuje wynagrodzenie do czasu rozwiązania umowy o pracę (art. 49 Kodeksu pracy). Zastosowanie krótszego niż wymagany okresu wypowiedzenia nie powoduje zatem bezskuteczności wypowiedzenia, lecz jedynie stanowi o przesunięciu momentu rozwiązania umowy o pracę do czasu upływu wymaganego okresu wypowiedzenia.

Wskazanie okresu wypowiedzenia krótszego niż wymagany może nastąpić w przypadku:

 • ustalenia okresu krótszego niż wymaga tego staż pracy pracownika,
 • niewłaściwego określenia terminu zakończenia stosunku pracy mimo uwzględnienia właściwego stażu pracy pracownika (jak miało to miejsce w podanym przypadku).

W związku z zaistniałą sytuacją niezbędne jest dokonanie korekty oczywistego błędu. Można to zrobić przez dobrowolną zmianę daty ustania stosunku pracy na obu egzemplarzach pisma wypowiadającego umowę o pracę lub przez wystawienie dodatkowego pisma uzupełniającego. Możliwe jest również cofnięcie oświadczenia o wypowiedzeniu umowy i dokonanie powtórnego wypowiedzenia. Jednak gdy oświadczenie o wypowiedzeniu doszło do wiadomości pracownika, skuteczne cofnięcie oświadczenia może być dokonane tylko za zgodą pracownika, wyrażoną choćby w sposób dorozumiany.

WAŻNE!

Cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę, które otrzymał pracownik, jest możliwe tylko za jego zgodą.


Reklama

Jednostronne „anulowanie wypowiedzenia” jest niedopuszczalne. W przypadku zastosowania okresu wypowiedzenia krótszego niż wymagany, przepisy (art. 49 Kodeksu pracy) wprowadzają określone skutki prawne z mocy samego prawa. Oznacza to, że termin rozwiązania stosunku pracy jest zależny wyłącznie od zaistniałych faktów, natomiast ustawodawca nie przewidział instytucji nieważności z mocy prawa błędnej czynności prawnej.

Konsekwencje niepodjęcia przez pracodawcę czynności zmierzających do usunięcia błędu w dokonanym wypowiedzeniu nie zostały jednoznacznie określone przepisami i w tym zakresie występuje kilka odmiennych stanowisk. Część ekspertów prawa pracy wskazuje, że może to skutkować odwołaniem się pracownika od wadliwie dokonanego wypowiedzenia, nawet jeśli z oczywistych względów wiadome jest, że umowa nie rozwiąże się z datą wsteczną. Natomiast niektórzy specjaliści prawa pracy wywodzą wprost z art. 49 Kodeksu pracy, że pracownikowi nie przysługuje prawo do odwołania się od błędnego wypowiedzenia. Pracownik może jedynie żądać w drodze pozwu określenia przez sąd rzeczywistego, zgodnego z przepisami momentu ustania stosunku pracy, jeżeli pracodawca dobrowolnie tego nie potwierdzi.

Bezspornie zatem pracodawca musi wypłacić pracownikowi wynagrodzenie do końca właściwego okresu wypowiedzenia. Ponadto w razie wskazania w świadectwie pracy przedwczesnego terminu rozwiązania stosunku pracy pracownikowi będzie przysługiwało roszczenie o jego sprostowanie (art. 97 § 21 Kodeksu pracy), a jeżeli poniesie z tej przyczyny szkodę – o odszkodowanie (art. 99 Kodeksu pracy).

Podstawa prawna:

 • art. 30, art. 49, art. 97, art. 99, art. 300 Kodeksu pracy,
 • art. 60, art. 61 Kodeksu cywilnego.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Zlecenie studenta do 26 r. życia i umowa o dzieło bez składek ZUS

  Zlecenie studenta do 26 r. życia i umowa o dzieło nie będą oskładkowane - MRiPS.

  Niedziela handlowa - lipiec 2021

  Niedziela handlowa - lipiec 2021 r. ma 4 niedziele. Czy 4 lipca, 11 lipca, 18 lipca albo 25 lipca to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  System kadrowo-płacowy - o co pytać dostawcę

  System kadrowo-płacowy - o co należy pytać dostawcę przy wyborze oprogramowania HR?

  Praca zdalna - Kodeks pracy [PROJEKT]

  Praca zdalna - Kodeks pracy będzie zawierał przepisy dotyczące pracy zdalnej. Jakie regulacje przewiduje projekt?

  Prace sezonowe a bezpieczeństwo pracowników

  Prace sezonowe zalewają portale z ofertami pracy. Co z bezpieczeństwem pracowników?

  Zmiana warunków pracy cudzoziemca a zezwolenie na pracę

  Czy zmiana warunków pracy cudzoziemca wiąże się z koniecznością zmiany zezwolenia na pracę lub uzyskania nowego?

  Ochrona danych przy pracy zdalnej - 5 wskazówek na wakacje

  Ochrona danych przy pracy zdalnej czyli jak nie narazić firmy na kradzież wrażliwych danych. Oto 5 wskazówek na wakacje dla pracowników zdalnych.

  Wyższe wynagrodzenia lekarzy rezydentów od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe wynagrodzenia lekarzy rezydentów od 1 lipca 2021 r. przewiduje projekt rozporządzenia ministra zdrowia o zasadniczych wynagrodzeniach dla rezydentów. Ile wyniosą?

  "Blaski i cienie PPK" - niezależne badanie naukowe

  PPK - jakie są opinie o programie? Poznaj wyniki niezależnego badania naukowego "Blaski i cienie PPK".

  Tata wybiera urlop ojcowski

  Urlop ojcowski to urlop najczęściej wykorzystywany przez ojców urlop po narodzinach dziecka. Najrzadziej korzystają z urlopu rodzicielskiego.

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika a przepisy

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika - jakie są przepisy prawne? Czy to nie narusza dóbr osobistych pracownika?

  Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

  Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy wniosek?

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020, styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. z tarczy 9.0?

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

  Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

  Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

  Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

  Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

  Pandemia lekcją dla HR-owców

  Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?