reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Jak postąpić, jeżeli w wypowiedzeniu podano błędny okres wypowiedzenia

Jak postąpić, jeżeli w wypowiedzeniu podano błędny okres wypowiedzenia

W styczniu 2012 r. wręczyliśmy pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Przez pomyłkę podaliśmy pracownikowi w tym wypowiedzeniu, że umowa o pracę rozwiąże się 29 lutego 2011 r., zamiast 29 lutego 2012 r. Kiedy rozwiąże się umowa o pracę w takiej sytuacji? Czy powinniśmy poinformować pracownika o błędzie w wypowiedzeniu?

We wskazanym przypadku umowa o pracę rozwiąże się 29 lutego 2012 r., natomiast pracownikowi będzie przysługiwało wynagrodzenie do czasu jej rozwiązania. Aby uchronić się przed roszczeniami pracownika, pracodawca powinien poinformować go na piśmie o zaistniałym błędzie.

Przepisy Kodeksu pracy nie odnoszą się wprost do sytuacji wskazanej w pytaniu. Regulują jedynie, że w razie zastosowania okresu wypowiedzenia krótszego niż wymagany, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem wymaganego okresu, a pracownikowi przysługuje wynagrodzenie do czasu rozwiązania umowy o pracę (art. 49 Kodeksu pracy). Zastosowanie krótszego niż wymagany okresu wypowiedzenia nie powoduje zatem bezskuteczności wypowiedzenia, lecz jedynie stanowi o przesunięciu momentu rozwiązania umowy o pracę do czasu upływu wymaganego okresu wypowiedzenia.

Wskazanie okresu wypowiedzenia krótszego niż wymagany może nastąpić w przypadku:

  • ustalenia okresu krótszego niż wymaga tego staż pracy pracownika,
  • niewłaściwego określenia terminu zakończenia stosunku pracy mimo uwzględnienia właściwego stażu pracy pracownika (jak miało to miejsce w podanym przypadku).

W związku z zaistniałą sytuacją niezbędne jest dokonanie korekty oczywistego błędu. Można to zrobić przez dobrowolną zmianę daty ustania stosunku pracy na obu egzemplarzach pisma wypowiadającego umowę o pracę lub przez wystawienie dodatkowego pisma uzupełniającego. Możliwe jest również cofnięcie oświadczenia o wypowiedzeniu umowy i dokonanie powtórnego wypowiedzenia. Jednak gdy oświadczenie o wypowiedzeniu doszło do wiadomości pracownika, skuteczne cofnięcie oświadczenia może być dokonane tylko za zgodą pracownika, wyrażoną choćby w sposób dorozumiany.

WAŻNE!

Cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę, które otrzymał pracownik, jest możliwe tylko za jego zgodą.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kaliciak

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama