Skutki spóźnionego odwołania pracownika od wypowiedzenia umowy o pracę
REKLAMA
Powód był zatrudniony w pozwanej spółce na stanowisku doradcy zarządu ds. restrukturyzacji na czas nieokreślony, pełniąc jednocześnie funkcję członka zarządu pozwanej. Po powołaniu w pozwanej spółce nowego zarządu 22 września 2008 r. nowa prezes zarządu pozwanej spółki wręczyła powodowi oświadczenie o rozwiązaniu z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem ze skutkiem na 31 grudnia 2008 r. W oświadczeniu tym jako przyczynę podano wygaśnięcie 27 sierpnia 2008 r. mandatu członka zarządu i niepowołanie powoda do zarządu na następną kadencję. Powód nie odwołał się od wypowiedzenia mu umowy o pracę w terminie 7 dni od doręczenia mu oświadczenia pracodawcy, ponieważ uważał, że dalsza współpraca stron nie byłaby możliwa, a ponadto zatrudnił się u innego pracodawcy, gdzie świadczył pracę do końca lipca 2009 r. 21 października 2009 r. powód wniósł odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę do sądu pracy, żądając m.in. 30 000 zł tytułem odszkodowania, dowodząc, że wypowiedzenie było niezgodne z prawem. W piśmie z 5 marca 2010 r. powód wniósł o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania od niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę.
Sąd rejonowy oddalił powództwo. Sąd uznał, że powód był prawidłowo pouczony o terminie i sposobie odwołania, w związku z tym z upływem zawitego terminu z art. 264 § 1 k.p. wygasło jego materialnoprawne roszczenie o odszkodowanie z tytułu niezgodnego z prawem wypowiedzenia przedmiotowej umowy o pracę, w tym możliwość dochodzenia tego roszczenia na drodze sądowej.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat