REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rekrutacja, Bezrobocie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Teoria trzech kolorów mózgu pomaga w rekrutowaniu odpowiednich pracowników

Teoria trzech kolorów mózgu (pień mózgu - zielony, kresomózgowie - czerwony, międzymózgowie - niebieski) pomaga w rekrutowaniu pracowników. Należy stworzyć ogłoszenie o pracę w taki sposób, aby zgłosiły się osoby odpowiednie na dane stanowisko. Jak przydzielić zrekrutowanych ludzi do zespołów w firmie?

Jak często zmieniać pracę, aby nie było to negatywnie odbierane przez pracodawców?

Częsta zmiana pracy świadczy o chęci osiągnięcia wyższych zarobków czy rozwijania się zawodowo, pomaga zdobywać doświadczenie i umiejętność radzenia sobie w różnych sytuacjach. Czy zbyt częsta zmiana pracy nie jest jednak negatywnie odbierana przez potencjalnych nowych pracodawców? Ile czasu warto pracować w jednym miejscu?

Kto ma największą szansę na znalezienie nowej pracy w dobie koronawirusa?

Lęk Polaków o utratę pracy jest obecnie najwyższy od 10 lat. Okazuje się, że największe szanse na znalezienie nowej pracy w dobie koronawirusa ma inżynier i kierowca. Warto zwrócić uwagę na to, że to mężczyźni potrzebują mniej czasu na znalezienie zatrudnienia.

Jak rekrutować podczas epidemii koronawirusa?

Zwolnienia z powodu spowolnienia gospodarczego wywołanego epidemią koronawirusa spowodowały większą liczbę kandydatów do pracy. Trudniej jest wybrać spośród nich najlepszych pracowników. Jak rekrutować skutecznie i efektywnie w dobie pandemii?

Liczba ofert pracy zdalnej wzrosła o 30%

W czasie epidemii koronawirusa liczba ofert pracy zdalnej wzrosła o średnio 30%. Kandydaci do pracy chętniej wybierają te propozycje, które umożliwiają im częściowe lub całkowicie wykonywanie pracy w systemie home office.

RODO w kadrach – rekrutacja cz. 1

Jednym z ważniejszych zagadnień, z którym stykają się pracownicy związani z obszarem kadrowym jest przetwarzanie danych osobowych. Pozyskiwanie danych, ich gromadzenie odbywa się praktycznie na każdym etapie. Od rekrutacji, przez całe zatrudnienie, aż do zwolnienia pracownika.

Rekrutacja - jakich informacji może żądać pracodawca?

Kodeks pracy zawiera zamknięty katalog informacji, jakich pracodawca może żądać od kandydata do pracy. Jakie dane mogą więc być przetwarzane w procesie rekrutacji?

Bezrobocie w czerwcu 2020 r.

Bezrobocie w czerwcu 2020 r. nieznacznie wzrosło w porównaniu do maja. Wygląda na to, że sytuacja na rynku pracy się stabilizuje.

Ile razy można otrzymać dodatek solidarnościowy?

Ile razy można otrzymać dodatek solidarnościowy, jeśli przysługuje w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 r.? Wynosi 1400 zł netto i przysługuje osobom, które utraciły pracę po dniu 15 marca 2020 r. Dodatek solidarnościowy wypłaca ZUS.

Dodatek solidarnościowy - 1400 złotych dla osób, które straciły pracę po 15 marca

Wniosek o dodatek solidarnościowy już na portalu PUE ZUS. O pieniądze mogą wnioskować osoby, które po 15 marca 2020 roku straciły pracę lub ich umowa wygasła z powodu COVID-19. Wysokość dodatku wynosi 1400 zł i można go dostać maksymalnie 3 razy.

Koronawirus: Pracodawcy najczęściej wysyłali pracowników na zaległe urlopy

Okazuje się, że w związku z epidemią koronawirusa pracodawcy najczęściej wysyłali pracowników na zaległe urlopy. Kolejnym działaniem podjętym w czasie kryzysu było zaprzestanie rekrutacji. Przedsiębiorcy chętnie korzystali też ze zwolnienia ze składek ZUS.

Liczba ofert pracy w maju wyższa o 25%

Liczba ofert pracy w maju 2020 r. wzrosła w porównaniu do kwietnia o 25%. Pomimo epidemii koronawirusa są firmy poszukujące nowych pracowników.

Dokumenty kadrowe we wszystkich etapach zatrudnienia - zestawienie

Artykuł zawiera zestawienie najważniejszych dokumentów oraz informacji kadrowych we wszystkich etapach zatrudnienia, zaczynając od rekrutacji po rozwiązanie stosunku pracy.

Gdzie znaleźć pracę w czasach pandemii koronawirusa?

Koronawirus niemal z dnia na dzień zmienił sytuację na rynku pracy. Podczas gdy wiele z firm zastanawia się nad renegocjacją umów, czy nawet redukcją etatów, inne zgłaszają zwiększone zapotrzebowanie na pracowników. W zależności od tego, jak długo potrwają obecne obostrzenia w Polsce i na świecie, możemy być świadkami wielu zmian w dotychczasowej strukturze zatrudnionych. Co za tym idzie, duża część społeczeństwa może potrzebować wsparcia w przebranżowieniu się. Kto ma największe szanse na znalezienie nowego zatrudnienia w okresie pandemii? Gdzie można go szukać?

Rekrutacja online ma wiele atutów!

Okoliczności są motorem napędowym nowych potrzeb. Dlatego nawet te firmy, które do tej pory nie korzystały z możliwości rekrutacji online, teraz spoglądają na tę opcję o wiele bardziej przychylnym okiem. Ba! Już co czwarte ogłoszenie opublikowane na portalu pracuj.pl jest oznaczone informacją o tym sposobie rekrutacji. Można spodziewać się, że w najbliższym czasie te statystyki będą rosły.

Dane osobowe w rekrutacji – jak nie naruszać przepisów

Obawy przed RODO doprowadziły w niektórych firmach do zabawnych, ale czasem i kosztownych sytuacji. Kupowanie szaf dostosowanych do wymagań RODO czy usuwanie wszystkich kandydatów z bazy to tylko dwa przykłady nadinterpretacji przepisów. Są jednak też przypadki firm, które do tej pory nie spełniają części z wymogów.

Odmowa przyjęcia pracy przez bezrobotną matkę

Czy bezrobotna matka może odmówić przyjęcia skierowania do pracy z uwagi na opiekę nad dzieckiem? Czy i w jakich przypadkach starci status osoby bezrobotnej?

Najnowsze trendy w HR na 2020

Branża HR rozwija się bardzo dynamicznie i ma coraz większe znaczenie dla organizacji. Jakie są najnowsze trendy w obszarze HR w 2020 roku?

Program "Od wykluczenia do aktywizacji" – jakie zmiany w 2020 roku?

„Od wykluczenia do aktywizacji. Program pomocy osobom wykluczonym społecznie i zawodowo na lata 2020-2022” to program Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jakie zmiany w programie „Od wykluczenia do aktywizacji” czekają nas w tym roku?

Kadry i płace - podsumowanie 2019, co przyniesie 2020?

Jak wyglądała sytuacja na rynku pracy w 2019 roku? Co czeka rynek w 2020 roku?

W jaki sposób można zwiększyć zaufanie do wirtualnych pracowników?

Możliwość pracy zdalnej to coraz częstsze oczekiwanie wśród kandydatów do pracy, zwłaszcza tych z młodego pokolenia. Jednak polscy pracodawcy ciągle z dużą dozą nieufności podchodzą do tej formy współpracy. Czego obawia się pracodawca, którego pracownik chce wykonywać swoje obowiązki z poziomu domowego fotela, i jak można temu zapobiec?

Konieczne zmiany w aktywizacji osób długotrwale bezrobotnych

Resort pracy planuje w najbliższych miesiącach zająć się ich aktywizacją osób długotrwale bezrobotnych i biernych zawodowo. Liczba osób biernych zawodowo wynosi 13,3 mln.

Wzrost bezrobocia w 2020 r.

Według potwierdzonych danych GUS, stopa bezrobocia w grudniu 2019 roku wyniosła 5,2%. Zdaniem Konfederacji Lewiatan, w 2020 roku czeka nas znaczny wzrost bezrobocia.

Co powinien zrobić zarejestrowany bezrobotny, który planuje wyjazd?

Rejestrując się ze statusem osoby bezrobotnej należy podpisać oświadczenie, że jest się zdolnym i gotowym do podjęcia zatrudnienia. Co w przypadku, gdy bezrobotny planuje wyjazd?

Bezrobocie i rynek pracy w 2019 r.

Stopa bezrobocia w grudniu 2019 r. wyniosła 5,2 proc. - podało MRPiPS. Jak wyglądała sytuacja na rynku pracy w całym 2019 roku?

Zasiłek dla bezrobotnych - wysokość zasiłku w 2020 roku

Wysokość wypłacanego zasiłku dla bezrobotnych zależy od stażu pracy. Sprawdź, w jakiej wysokości będzie wypłacany zasiłek dla bezrobotnych w 2020 roku. Jakie warunki należy spełniać, aby uzyskać zasiłek dla bezrobotnych?

Adres zamieszkania kandydata do pracy w skierowaniu na badania lekarskie?

Od 4 maja 2019 r. obowiązuje nowy katalog danych, których może żądać pracodawca od kandydata do pracy oraz pracownika. Czy w skierowaniu na badania lekarskie można podać adres kandydata do pracy?

Rynek pracy - 2020 rokiem wyzwań

Odliczanie zostało rozpoczęte. Za moment rozpocznie się 2020 rok i wszystko wskazuje na to, że pod wieloma względami czeka nas trudny czas. Przede wszystkim przez wzgląd na zbyt małą liczbę pracobiorców w odniesieniu do wolnych etatów oraz liczne zadania, na które nie ma gotowych odpowiedzi.

Rynek pracy w 2019 r. - podsumowanie

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podsumowało zmiany na rynku pracy, które miały miejsce w 2019 roku.

HR w służbie efektywności sprzedażowej

Efektywność sprzedaży zależy od wielu czynników zewnętrznych jak sam produkt czy usługa, koniunktura, popyt w danym czasie oraz wewnętrznych jak strategia marketingowa, wsparcie w punkcie sprzedaży, tempo ofertowania. Mimo tych i wielu jeszcze innych składowych, czynnik ludzki waży najwięcej. Pozyskanie, rozwój i utrzymanie handlowców, którzy każdą minutę swojej pracy przeznaczą na czynności, które w największym stopniu przełożą się na wyniki jest zadaniem, z którego może wywiązać się menedżer sprzedaży, dzięki wsparciu profesjonalnego handlowca.

Zmiana miejsca zamieszkania a zasiłek dla bezrobotnych

Może się zdarzyć, że osoba bezrobotna, której urząd pracy przyznał zasiłek, zmienia miejsce zamieszkania. Czy w związku z tym traci prawo do posiadania statusu osoby bezrobotnej?

Assessment i Development Center - podobieństwa i różnice

Zasadniczą i podstawową różnicą między Assessment a Development Center jest cel zastosowania metody oraz sposób wykorzystania jej wyników. Sesję DC od sesji AC może różnić również zestaw wykorzystywanych narzędzi diagnostycznych.

Jak rekrutacja i rynek HR zmienią się w ciągu najbliższych 10 lat

Otaczający nas świat zmienia się w błyskawicznym tempie. Technologie zaczynają dominować w nowych obszarach życia. Będąc świadkami tych zmian demograficznych i społecznych, musimy nieustannie się dokształcać oraz zmieniać podejście, również w kwestii sposobów oraz jakości pracy. Już teraz możemy zauważyć znaczące przeobrażenia rynku rekrutacji oraz HR. O tym, czy za 10 lat rozmowy kwalifikacyjne będą przeprowadzane przez roboty opowiada specjalistka międzynarodowego portalu pracy Talinkme.pl, Beata Pisula.

Na co zwracają pracodawcy podczas rekrutacji

Terminowość, pracowitość i zaufanie to jedne z tych cech, które są najbardziej cenione na linii pracodawca-pracownik. Co jeszcze pomoże zwrócić uwagę pracodawcy?

Zasiłek dla bezrobotnych 2020 - kwota brutto/netto

Na jaką kwotę zasiłku mogą liczyć bezrobotni w 2020 r.? Jaka jest wysokość zasiłku netto (na rękę)?

Dodatkowe środki na aktywizację zawodową z Funduszu Pracy

Dodatkowe 29,2 mln zł – taka kwota środków Funduszu Pracy na aktywizację zawodową osób bezrobotnych w regionach wysokiego bezrobocia trafiła do 69 urzędów pracy z 12 województw - podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Jak aplikować, nie mając doświadczenia – poradnik początkującego kandydata

Potrzebujesz pracy, żeby zdobyć doświadczenie, jednak nikt nie chce zatrudniać osoby niedoświadczonej? W takim błędnym kole znajduje się bardzo wielu świeżo upieczonych absolwentów. Doświadczenie kandydata odgrywa coraz większe znaczenie w procesie rekrutacji. Praktyczne umiejętności ugruntowują posiadaną wiedzę i ukończone kursy. Boisz się, że brak doświadczenia wykluczy Cię z rynku pracy? Nie martw się, da się z tego wybrnąć! O sposobach i trikach na zdobycie wymarzonej posady opowiada specjalistka międzynarodowego portalu pracy Talinkme.pl, Monika Duda-Kawa.

Czy wakacje to dobry moment na poszukiwanie pracy?

Wakacje to często okres sprzyjający pojawianiu się nowych pomysłów i zwiększonej motywacji, aby je realizować. Czy może być to także odpowiedni moment na poszukiwanie pracy? Jakie możliwości dają w tym okresie pracodawcy? Na te pytania odpowiadają Paweł Pełtak, IT Recruitment Manager oraz Ewelina Sumiec, Senior IT Recruitment Consultant w People.

Świadczenia dla niepracujących mam

Jakie świadczenia przysługują niepracującym mamom? Co przysługuje mamom, których umowa o pracę została zawarta na bardzo krótki okres?

Bezrobocie w czerwcu 2019 r.

W czerwcu br. stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc. Bezrobocie spadło we wszystkich województwach.

Candidate Experience krok po kroku

Candidate Experience to pojęcie od wielu lat znane w branży HR, z powodzeniem wykorzystywane jest przy budowaniu wizerunku marek. Dlatego też w sytuacji silnej pozycji kandydata na runku pracy, stale wzrasta świadomość konieczności zadbania o obszar employer brandingowy firmy, który zaczyna się już na etapie zamieszczenia ogłoszenia o pracę. Jak wygląda Candidate Experience budowany przy współpracy z agencją doradztwa personalnego? Na to pytanie odpowiada Magdalena Kamińska, Finance & Professional Services Recruitment Manager w People.

Nowy katalog danych wymaganych od kandydata do pracy i pracownika od 4 maja 2019 r.

Od 4 maja 2019 r. obowiązują zmiany w Kodeksie pracy dotyczące danych osobowych, jakich może żądać pracodawca od osoby ubiegającej się o zatrudnienie i od pracownika.

Rekrutacja przez agencję pracy – co może zyskać kandydat?

Możemy wyróżnić dwa rodzaje procesów rekrutacji: prowadzone bezpośrednio przez wewnętrzne działy HR w firmach oraz prowadzone przez agencje zatrudnienia. Czym różnią się te dwa procesy z perspektywy kandydata, który ubiega się o pracę?

Sytuacja na polskim rynku IT

Obecnie panuje zwiększone zapotrzebowanie na specjalistów IT. Branża IT nieustannie poszerza się o nowe stanowiska i stanowi atrakcyjny kierunek rozwoju.

Rekrutacja pracowników z Ukrainy

Pod koniec 2018 roku w Polsce pracowało ponad 2 miliony Ukraińców. Liczba ta z miesiąca na miesiąc rośnie, a urzędy wydają coraz więcej zezwoleń na pobyt w naszym kraju. Pragnienie poprawy jakości życia pracowników z Ukrainy pokrywa się z potrzebami ekonomicznymi Polaków. Sytuację naszych sąsiadów zza wschodniej granicy na polskim rynku komentuje Beata Pisula, dyrektor zarządzająca portalu pracy Talinkme.pl.

Niskie bezrobocie w maju 2019 r.

Według danych Eurostatu Polska plasuje się na szóstym miejscu, jeśli chodzi o najniższe bezrobocie w całej Unii Europejskiej.

Czego unikać na rozmowie kwalifikacyjnej

Błędy, których należy unikać podczas rozmowy kwalifikacyjnej to między innymi nieodpowiedni strój czy krytyka byłego pracodawcy. Uniknięcie błędów może zwiększyć szanse na otrzymanie wymarzonej pracy.

Dlaczego pracownicy odchodzą z pracy - 5 najczęstszych powodów

Co sprawia, że pracownik decyduje się odejść z pracy? Jak zatrzymać dobrego pracownika w firmie - podpowiada ekspert.

Nowe wzory kwestionariuszy osobowych 2019

Pomocnicze wzory kwestionariuszy osobowych dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie oraz pracownika są zgodne z przepisami RODO, które weszły w życie 4 maja 2019 r. Pobierz aktualne wzory kwestionariuszy.

Zasiłek dla bezrobotnych brutto od 1 czerwca 2019 r. - nowa kwota

Od 1 czerwca 2019 r. zasiłek dla bezrobotnych zostanie podwyższony. Wskazane poniżej kwoty będą obowiązywały do 31 maja 2020 r.

REKLAMA