REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niskie bezrobocie w maju 2019 r.

Niskie bezrobocie w maju 2019 r./ Fot. Fotolia
Niskie bezrobocie w maju 2019 r./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Według danych Eurostatu Polska plasuje się na szóstym miejscu, jeśli chodzi o najniższe bezrobocie w całej Unii Europejskiej.

Z najnowszego badania Eurostatu wynika, że w kwietniu br. stopa bezrobocia w Polsce wynosiła 3,7 proc. – o 0,1 pkt proc. mniej niż w miesiącu poprzednim. To znacznie poniżej średniej europejskiej, która w kwietniu, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła w strefie euro 7,6 proc., a w całej UE – 6,4 proc. – To bardzo dobry wynik i świetna wiadomość – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.

REKLAMA

Autopromocja

Polska znalazła się na 6. miejscu jeśli chodzi o najniższe bezrobocie w krajach Unii Europejskiej. Ranking ten otwierają Czechy ze stopą bezrobocia na poziomie 2,1 proc., a zamyka Grecja (18,5 proc. w kwietniu br.). Średnia dla strefy euro to w kwietniu br., po uwzględnieniu czynników sezonowych, 7,6 proc. (wobec 7,7 proc. w poprzednim miesiącu). To mniej niż przewidywali analitycy (szacowany wynik to 7,7 proc.), jest to też najniższy wskaźnik odnotowany w strefie euro od sierpnia 2008 r. Stopa bezrobocia w całej Unii Europejskiej wyniosła w kwietniu br. 6,4 proc. 

W kwietniu 2019 r. według Eurostatu w Polsce było 638 tys. bezrobotnych, o tysiąc mniej niż miesiąc wcześniej. W marcu 2019 r. było ich 639 tys., a stopa bezrobocia wynosiła 3,8 proc.

– Co ważne, w porównaniu z rokiem ubiegłym zmniejszyła się również liczba młodych bezrobotnych.  W kwietniu 2018 r. bezrobotnych w wieku poniżej 25 lat było 147 tys. (stopa bezrobocia na poziomie 11,3 proc.) W kwietniu br. było ich 130 tys. (10,6 proc.). Bardzo nas to cieszy – mówi minister Bożena Borys-Szopa.

Według Eurostatu bezrobotni to osoby w wieku od 15 do 74 lat pozostające bez pracy, będące w stanie podjąć zatrudnienie w ciągu najbliższych dwóch tygodni i poszukujące pracy w ciągu ostatnich 4 tygodni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Kodeks pracy 2019 – Nowe Wydanie. Praktyczny komentarz z przykładami

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy mogę wziąć urlop na okresie próbnym? Umowa od 1 stycznia 2025 [GIP]

Pytanie: Po wielu latach pracy zmieniłem pracodawcę. Zgodnie ze stażem pracy miałem prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym. Umowę na okres próbny zawarłem od 1 stycznia 2025 roku na trzy miesiące. Ile dni urlopu mi przysługuje? Kiedy mogę wziąć urlop u nowego pracodawcy?

Mały ZUS Plus a przerwa - interpretacja Rzecznika MŚP poparta wyrokami sądów

Mały ZUS Plus - ile przerwy? Spór trwający ponad rok pomiędzy Rzecznikiem MŚP i ZUSem rozstrzygają sądy. Zdaniem Rzecznika MŚP przedsiębiorca po 2 latach może znowu skorzystać z Małego ZUSu. Natomiast ZUS uważa, że po 3 latach. Jak orzekają sądy?

Dla kogo renta rodzinna w 2025 r. i w jakiej wysokości

Renta rodzinna to comiesięczne świadczenie wypłacane najbliższym krewnym osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Jakie warunki należy spełnić, żeby otrzymać rentę rodzinną? Jest to istotne zagadnienie, bowiem posiadanie prawa do renty rodzinnej jest niezbędne do uzyskania nowego świadczenia – renty wdowiej.

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2025 i 2026

W bieżącym roku minimalne wynagrodzenie wynosi 4666 zł brutto dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy. Od przyszłego roku radykalnie zmieni się sposób obliczania minimalnej pensji. Trwają bowiem prace nad nową ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

REKLAMA

Nawet 5000 zł na wózek inwalidzki w 2025 r. Dla kogo i kiedy?

W 2025 r. można uzyskać spore dofinansowanie na wyroby medyczne. Można ubiegać się o dodatkowe pieniądze na okulary, na protezy czy nawet na wózek inwalidzki.

Świadczenie specjalne na 2025 r. [dla kogo, kiedy, od kogo i ile]

Świadczenie specjalne będzie również przyznawane w 2025 r. Ma ono szczególny tryb, ale wciąż wiele osób je otrzymuje. Najpóźniej do 31 stycznia 2025 r., poznamy oficjalną rządową informacje na temat tego, jakie świadczenia specjalne były przyznane za 2024 r. Zatem: dla kogo, kiedy, od kogo i ile?

ZUS zmienia zasady doręczania pism do klientów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o zmianach w zakresie doręczania pism do klientów.

Tajny raport ZUS niepublikowany od czerwca: Polakom grozi emerytalne ubóstwo

O co chodzi z tajnym raportem ZUS? Powstał na zlecenie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Podobno wynika z niego, że wielu Polakom grozi emerytalne ubóstwo, a obecny system sprzyja patologiom rynku pracy, np. fikcyjnemu zatrudnieniu.

REKLAMA

Trzynastka. Ile trzeba przepracować? Kiedy nie przysługuje?

Trzynastka – jak potocznie nazywa się dodatkowe wynagrodzenie roczne – wypłacana jest pracownikom budżetówki. Warunkiem nabycia prawa do trzynastki jest przepracowanie u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Mimo spełnienia tego warunku pracownik może stracić prawo do dodatkowego wynagrodzenia. Kiedy to może nastąpić?

Raty ZUS – wniosek, dokumenty i uzasadnienie [Poradnik]

Wiele przedsiębiorców ma długi w ZUS. Zakład pomaga w spłacaniu należności z tytułu składek na kilka sposobów. Jednym z nich jest rozłożenie długu na raty za pomocą tzw. układy ratalnego. Można też wnioskować o odroczenie terminu płatności składek.

REKLAMA