Kategorie

Rekrutacja online ma wiele atutów!

Plusy rekrutacji zdalnej, rozmowy kwalifikacyjnej online w dobie koronawirusa. / fot. Shutterstock
Plusy rekrutacji zdalnej, rozmowy kwalifikacyjnej online w dobie koronawirusa. / fot. Shutterstock
Okoliczności są motorem napędowym nowych potrzeb. Dlatego nawet te firmy, które do tej pory nie korzystały z możliwości rekrutacji online, teraz spoglądają na tę opcję o wiele bardziej przychylnym okiem. Ba! Już co czwarte ogłoszenie opublikowane na portalu pracuj.pl jest oznaczone informacją o tym sposobie rekrutacji. Można spodziewać się, że w najbliższym czasie te statystyki będą rosły.

Rekrutacja online w dobie koronawirusa

Kolejne tygodnie będą dla wielu branż ogromnym wyzwaniem. Biznes musi sprawnie funkcjonować, a to może wymagać licznych przekształceń. Każda z zainteresowanych stron bez wątpienia chce, by dynamikę procesów rekrutacyjnych utrzymać na podobnym poziomie, jak wcześniej. W nowej rzeczywistości, w której obecnie królują zmagania z koronwirusem, dbałość o zdrowie i komfort psychiczny są priorytetowe. Stąd też wielu kandydatów nie chce spotykać się z rekruterami, preferując możliwość rozmowy online.

Polecamy: Kodeks pracy 2020 PREMIUM

Darmowe komunikatory

Od strony technicznej nie jest to skomplikowane, ponieważ w sieci jest dostępnych multum darmowych i zarazem bardzo sprawnych komunikatorów. Należą do nich m.in. Skype, WhatsApp, Facebook Messenger, Google Hangouts, Viber Messenger i Microsoft Teams. Co istotne, część z wymienionych działa również na smartfonach, co zwiększa komfort planowania i prowadzenia rozmowy, gdy z jakichś względów nie możemy skorzystać z komputerów lub laptopów.

Nowość dla kandydatów do pracy

Rekrutacja zdalna dotychczas była najbardziej popularna wśród firm, które wyszukiwały kandydatów zza granicy albo tych ukierunkowanych na relokację. Doświadczenie wyniesione z tych procesów z całą pewnością może być obecnie wyjątkowo cenne. - Rozmowy online dla rekruterów nie są nowością, ale dla niektórych kandydatów mogą już być. Dlatego chyba najważniejszą rzeczą, na jaką zwracamy uwagę podczas takich kontaktów jest odpowiednie przygotowanie osoby starającej się o pracę. Robimy wszystko to, co zrobilibyśmy szykując się na spotkanie rekrutacyjne face to face, ponieważ oprócz mniejszego komfortu i być może większego stresu te formy niewiele się od siebie różnią – uważa Paulina Milczanowska – Stećków, specjalista ds. rekrutacji LSJ HR Group. - Na początku obawiałam się rozmów rekrutacyjnych online. Bałam się o kwestie techniczne, czyli choćby o to, czy nie będę traciła czasu na rozwiązywanie problemu słabego połączenia, co też niekorzystnie wypadnie w oczach kandydatów. Pierwsza rozmowa wypadła bez żadnych przeszkód! Co więcej, widzę w tej sytuacji też plusy - kandydaci mają po prostu więcej czasu. Nie muszą już wliczać chwili na dojazd po pracy do naszego biura, nie muszą zastanawiać się, kto odbierze dziecko z przedszkola, gdy oni będą na rozmowie – uzupełniła Karolina Wojtacha, specjalista ds. rekrutacji LSJ HR Group.

Plusy rekrutacji zdalnej

Można założyć, że rekrutacja online w stosunku 1 do 1 nie zastąpi rozmowy podczas realnego spotkania. Lepiej jednak spoglądać na atuty rozmowy zdalnej, ponieważ w obecnej sytuacji kilka wartości jest nieocenionych. Online jest szybsze, sprawniejsze, sprawia że oszczędzamy czas poświęcony na dojazdy oraz możemy jednego dnia porozmawiać z większą liczbą osób. Już teraz przewiduje się, że po zakończeniu pandemii wzrośnie procent firm, które zaczną na stałe stosować formę dialogów rekrutacyjnych na odległość. Na co więc powinni zwracać uwagę potencjalni kandydaci do pracy, by rozmowa przebiegła po ich myśli? - W zaciszu domowym pamiętajmy o schludnym ubiorze, zamiast piżamy oraz stworzeniu sobie odpowiednich warunków do rozmowy. Uwielbiamy dzieci i zwierzaki domowe, jednakże w czasie odpowiadania na pytania rekrutera może być to odrobinę rozpraszające i kłopotliwe. Ważne jest również, aby zadbać o sprawność sprzętu, aby zacinający się ekran nie przysporzył nam dodatkowego stresu. Bądź sobą, a nawet rekrutacja online wyjdzie fantastycznie – dodaje Paulina Milczanowska-Stećków.

Wcześniejsza próba połączenia z kimś bliskim

Chcesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów technicznych i jednocześnie poczuć się pewniej? Postaraj się, by rozmowa kwalifikacyjna nie była pierwszą, którą przeprowadzisz poprzez narzędzia internetowe. Zadzwoń wcześniej do kogoś bliskiego i sprawdź możliwości danego komunikatora. To ten moment, by m.in. zweryfikować, czy potrafisz włączyć i wyłączyć głos oraz kamerę. Nawet jeśli wydaje ci się to proste, to nie zlekceważ tego elementu przygotowania do wirtualnego spotkania. Wyobraź sobie, że w trakcie dialogu nagle coś przestaje ci działać, a ty tracisz całą pewność siebie, zapominasz, co chciałeś powiedzieć i tracisz pozytywną energię. Bądź przygotowany i nie pozwól na to!

Zadbaj o wygląd zewnętrzny, dobre tło i ciszę (w miarę możliwości)

Pamiętaj również, że warunki domowe nie zwalniają cię z obowiązku zadbania o swój wygląd zewnętrzny. Ubierz się tak, jakby to była rozmowa w biurze. Ważne jest również tło rozmowy. Najlepiej, gdyby było neutralne, czyli np. ściana i nic poza tym. Postaraj o tym, by nie było widać resztek jedzenia, zlewu pełnego niewymytych naczyń i wszystkich innych rzeczy, które mogą odciągać wzrok i budować niekorzystny obraz twojej osoby. Pod żadnym pozorem nie rozmawiaj w łóżku, na leżąco, ponieważ rekruter może to odebrać jako lekceważenie powagi rozmowy o pracę. Poproś domowników, by na czas połączenia nikt ci nie przeszkadzał. Osoby pojawiające się w kadrze, piski i krzyki dzieci czy głośno włączony telewizor są niemile widziane. Owszem, czasami zadbanie o to jest awykonalne, szczególnie w sytuacji, kiedy ma się małe potomstwo, ale warto uczynić wszystko co w naszej mocy, aby uniknąć ryzyka pojawiania się czegoś nieoczekiwanego. Nie martw się jednak. Rekruter jest również człowiekiem i zdaje sobie sprawę, że dialog online jest specyficzny z wielu względów. Jeśli więc waszą rozmową przerwie na moment machająca do kamery córeczka, to na pewno nie skreślą ci z tego powodu, tylko zareagują ze zrozumieniem.

Cierpliwość i zrozumienie

Ten czas jest trudny dla wszystkich, dlatego też cierpliwość i zrozumienie muszą iść w parze z każdym procesem rekrutacyjnym. Rozmowy online mają wiele atutów, które szybko docenimy, jeśli tylko damy im szansę. Bezpieczeństwo zdrowotne, możliwość zaoszczędzenia czasu, ewentualność pozostania blisko rodziny, a także domowe środowisko, które może zwiększyć pewność siebie podczas dialogu. Zadbajmy przy tym o to, by profesjonalizm był zawsze na pierwszym miejscu. Przygotowanie merytoryczne to oczywista kwestia. Do tego dołóżmy odpowiedni ubiór, scenerię rozmowy i rodzinę, która rozumie, że to nie zabawa, lecz starania o pracę. Wtedy już wszystko musi pójść dobrze!

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Potrącenie zaległości ZUS z emerytury od 2022 r.

  Potrącenie zaległości składkowych z emerytury, renty i zasiłku będzie możliwe od 2022 r. ZUS odliczy składkę zdrowotną, podatek i należności składkowe nieopłacone w terminie. Do jakiej wysokości?

  Niemcy: niezaszczepieni bez rekompensaty za czas kwarantanny

  Niezaszczepieni nie otrzymają rekompensaty za czas kwarantanny. Nowe przepisy w Niemczech zaczną obowiązywać od 1 listopada 2021 r.

  Praca zdalna a work-life balance

  Praca zdalna a work-life balance - za dużo work i za mało life? Z badania "Candidate Pulse" wynika, ze praca zdalna zachwiała balansem między życiem prywatnym i zawodowym. Pracownicy odczuwają również więcej presji ze strony pracodawców.

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid [VIDEO]

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid? Najpewniej tak, ale na zasadzie dobrowolności. Co to oznacza? Na to i inne pytania odpowiada Stanisław Szwed, wiceminister pracy, polityki społecznej i rodziny.

  Obniżenie wieku emerytalnego jako fatalna decyzja [VIDEO]

  Obniżenie wieku emerytalnego było fatalną decyzją. Ekonomiści negatywnie oceniają niższy i zróżnicowany dla kobiet i mężczyzn wiek emerytalny w Polsce.

  Co pandemia uświadomiła menadżerom? [VIDEO]

  Pandemia a zarządzanie - co kryzys wywołany pandemią uświadomił menadżerom? Okazało się, że kapitał ludzki jest niezwykle ważny. Duże znaczenie ma także zdolność do szybkich zmian.

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.