REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rekrutacja pracowników z Ukrainy

Beata Pisula
Beata Pisula
Rekrutacja pracowników z Ukrainy / fot. Shutterstock
Rekrutacja pracowników z Ukrainy / fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pod koniec 2018 roku w Polsce pracowało ponad 2 miliony Ukraińców. Liczba ta z miesiąca na miesiąc rośnie, a urzędy wydają coraz więcej zezwoleń na pobyt w naszym kraju. Pragnienie poprawy jakości życia pracowników z Ukrainy pokrywa się z potrzebami ekonomicznymi Polaków. Sytuację naszych sąsiadów zza wschodniej granicy na polskim rynku komentuje Beata Pisula, dyrektor zarządzająca portalu pracy Talinkme.pl.

Zatrudnianie Ukraińca – krok po kroku

Obywatele Ukrainy powinni posiadać dwa uprawnienia – do podjęcia zatrudnienia oraz do pobytu na terytorium naszego kraju. W przypadku przebywania w Polsce na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy bądź wizy, potrzebują także zezwolenia na pracę. Wymienione uprawnienia do podjęcia legalnej pracy wymagają też spełnienia kryteriów przewidzianych przepisami, w szczególności ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, aktach wykonawczych do tej ustawy oraz ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach. Najszybszą i najprostszą formą zatrudnienia Ukraińca jest po prostu powierzenie mu pracy na podstawie oświadczenia, zawierającego dane pracodawcy, pracownika oraz informacje o samej pracy. Dzięki temu obywatele Ukrainy w okresie do 6 miesięcy przez kolejny rok mogą pracować w Polsce bez konieczności uzyskiwania zezwolenia o pracę.

REKLAMA

Autopromocja

Po uiszczeniu opłaty w wysokości 30 zł, wypełniony dokument należy zarejestrować w Powiatowym Urzędzie Pracy, który wpisze go do ewidencji oświadczeń. Oryginał należy dać pracownikowi, a zarejestrowane oświadczenie może stanowić podstawę do uzyskania wizy w celu wykonywania pracy. W dniu objęcia danego stanowiska przez Ukraińca, pracodawca powinien zawiadomić o tym pisemnie urząd pracy. Zatrudniającego obowiązują w takim przypadku te same czynności co w przypadku zatrudniania obywatela polskiego.

Profity dla Ukraińców

Obywatele Ukrainy zarabiają w Polsce niemal 5 razy więcej niż we własnym kraju! Ponad połowa Ukraińców deklaruje, że ich pracodawca zapewnia im mieszkanie, ponad 1/3 dostaje wyżywienie. – Warunki, które oferują polscy przedsiębiorcy są bardzo atrakcyjne, szczególnie w branżach, w których istnieją spore luki kadrowe, jak budownictwo, produkcja czy IT – stwierdza Beata Pisula z Talinkme.pl. – Ponad 70% zatrudnionych Ukraińców wykonuje prace fizyczne. Pozostała część pracuje

w gastronomii, hotelarstwie, opiece nad dziećmi czy fryzjerstwie i kosmetyce. Jednak coraz większy odsetek obywateli Ukrainy podnosi swoje kwalifikacje, do perfekcji ucząc się języków i podejmując pracę w szkołach czy urzędach – dodaje ekspertka.

Polecamy: Kodeks pracy 2019 – Nowe Wydanie. Praktyczny komentarz z przykładami

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wbrew panującej opinii, w Polsce przebywa obecnie więcej Ukraińców niż Ukrainek. Najliczniej przybywają do nas ludzie młodzi, w wieku 21-30 lat (40%) i najchętniej lokują się w dużych miastach – Warszawie, Poznaniu, Gdyni, Krakowie, Rzeszowie, Lublinie czy Wrocławiu. Mimo, że pracodawcy chcą zatrudniać obcokrajowców na dłużej, spora część z nich po kilku miesiącach wraca do ojczyzny z z uwagi na zatrudnienie na podstawie oświadczenia, rośnie jednak liczba osób, które chcą zamieszkać w Polsce na stałe – obecnie deklaruje to już co piąty Ukrainiec.  – Obywatele Ukrainy najczęściej szukają pracy na dwa sposoby: przez portale pracy, ogłaszając na nich swoją dostępność, a także przez agencje zatrudnienia – wymienia ekspertka Talinkme.pl. – Na polskim rynku powstały specjalne firmy, które zajmują się pośrednictwem między pracodawcami z Polski a pracownikami zza wschodniej granicy. Poza tym zapewniają często obsługę formalno-prawną, przeglądają CV, weryfikują umiejętności kandydata oraz przeprowadzają rozmowy kwalifikacyjne. Pracodawca może zdecydować się na zatrudnienie na własną rękę. Jednak mimo oszczędzenia kosztów, jest to sposób bardziej czasochłonny i mniej pewny mówi Beata Pisula.

Generalne nastawienie przedsiębiorców do Ukraińców jest przyjazne – łatają oni całkiem spore braki kadrowe w niektórych branżach. Zgodnie z badaniem Havas Media Group, ponad 80% respondentów twierdzi, że nie ma problemu w pracowaniem z osobami z Ukrainy w tej samej firmie. Ponad połowa Polaków zgodziłaby się, aby obcokrajowiec był ich przełożonym. Czy ankietowani odpowiadali zgodnie z prawdą – ciężko powiedzieć, ponieważ aż 13,5% pracujących Ukraińców narzeka na nieprzyjazny stosunek do nich ze strony naszych rodaków, co zniechęca ich do podjęcia stałej pracy i pozostania na dłużej w naszym kraju. Mimo tego, ta grupa narodowa stanowi najliczniejszą mniejszość w Polsce. Tworzą bardzo ważną zbiorowość ekonomiczną i przyczyniają się do wzrostu polskiego PKB.

Beata Pisula

Beata Pisula

Beata Pisula

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA