Koronawirus: Pracodawcy najczęściej wysyłali pracowników na zaległe urlopy
REKLAMA
REKLAMA
Odbiór zaległych urlopów przez pracowników - tak z przestojem spowodowanym koronawirusem radziła sobie większość firm
Ze zrealizowanego przez Instytut Badawczy Randstad na przełomie kwietnia i maja br. badania Plany Pracodawców wynika, że w związku z epidemią COVID-19, większość polskich przedsiębiorców wysłała swoich pracowników na zaległe urlopy oraz wstrzymała nowe rekrutacje. Część firm skorzystała też z rozwiązań rządowej tarczy antykryzysowej. Najpopularniejszym z zaproponowanych przez ustawodawcę świadczeń było czasowe zwolnienie z odprowadzania składek ZUS. W badaniu ponad połowa przedsiębiorców zadeklarowała też, że powrót do normalnego funkcjonowania zajmie im około pół roku.
REKLAMA
Polecamy: Tarcza antykryzysowa – Prawo pracy i ZUS. Pakiet 5 ebooków
Odbiór zaległych urlopów w ponad połowie firm
Zdecydowana większość działań podejmowanych przez pracodawców, w związku z epidemią COVID-19 nie obejmuje zwolnień z pracy. 56% przedsiębiorstw wysłało swoich pracowników na zaległe urlopy. W 63% przypadków działania takie podejmowały firmy zatrudniające od 50 do 250 osób. Ponad połowa pracodawców (54%), głównie firm zatrudniających powyżej 250 osób, wstrzymała nowe rekrutacje.
Wśród innych rozwiązań stosowanych przez przedsiębiorców w Polsce znalazło się także wstrzymanie premii uznaniowych oraz tych za realizację celów, nieprzedłużenie zleceń osobom zatrudnionym na podstawie umów cywilnoprawnych oraz zmniejszenie wynagrodzenia w związku ze zmianą czasu pracy.
Możliwość czasowego zwolnienia z odprowadzania składek ZUS pozytywnie oceniona przez przedsiębiorców
REKLAMA
Część z firm zdecydowała się również na wykorzystanie rozwiązań wprowadzonych przez rząd w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. To specustawa, której celem jest przede wszystkim ochrona miejsc pracy. Najpopularniejszym z zaproponowanych przez ustawodawcę świadczeń było czasowe zwolnienie z odprowadzania składek ZUS (39%). Zdecydowana większość (85%) przedsiębiorców oceniła taką możliwość jako pomocną. Najczęściej po takie rozwiązanie sięgają przedsiębiorcy zatrudniający do 50 pracowników (43%).
Spośród wszystkich firm 31% skorzystało z dofinansowania wynagrodzeń pracowników oraz składek na ubezpieczenie społeczne. 82% uznało je za pomocne. Wśród przedsiębiorstw najczęściej takie dopłaty otrzymały firmy zatrudniające powyżej 250 osób. 19% ogółu badanych odroczyło płatność podatków, 13% wprowadziło świadczenia postojowe dla osób prowadzących działalność gospodarczą, 8% wzięło niskooprocentowaną pożyczkę dla mikroprzedsiębiorców, a 7% pożyczkę obrotową na finansowanie deficytu w kapitale obrotowym.
32% wszystkich firm pozytywnie ocenia działania rządu w związku z epidemią. O propozycjach regulatora najlepiej wypowiadają się przedstawiciele przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 250 osób. 44% z nich ocenia je jako bardzo dobre i dość dobre. Najgorzej działania rządu oceniają firmy zatrudniające do 50 pracowników. 37% z nich uważa je za raczej złe i bardzo złe. Może to wynikać z faktu, że czym większe przedsiębiorstwo, tym łatwiej mu pokonać bariery biurokratyczne. Dużym firmom często łatwiej też wyodrębnić grupę pracowników, których mogą wysłać na postojowe lub zmniejszyć im wymiar czasu pracy.
Powrót do normalnego funkcjonowania zajmie nam około pół roku
Co drugi pracodawca deklaruje, że okres potrzebny do powrotu do normalnego funkcjonowania firmy wyniesie do 6 miesięcy, przy czym nawet 31% szacuje, że będzie to mniej niż 3 miesiące. Największymi optymistami są przedsiębiorstwa zatrudniające do 50 osób – 58% liczy, że sytuacja organizacji unormuje się w pół roku.
Optymizm związany z powrotem do normalności może być związany z normowaniem się sytuacji na rynku pracy. Fala zaniepokojenia przeszła, a pracodawcy coraz częściej wracają do funkcjonowania, choć w zupełnie nowych warunkach, do których musieli się dostosować. Nie jest to łatwy proces, bo oznacza szereg działań, które z jednej strony zapewnią produkcję i zbyt towarów, a z drugiej strony stworzą bezpieczne warunki dla zatrudnionych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat