reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Koronawirus: Pracodawcy najczęściej wysyłali pracowników na zaległe urlopy

Koronawirus: Pracodawcy najczęściej wysyłali pracowników na zaległe urlopy

Okazuje się, że w związku z epidemią koronawirusa pracodawcy najczęściej wysyłali pracowników na zaległe urlopy. Kolejnym działaniem podjętym w czasie kryzysu było zaprzestanie rekrutacji. Przedsiębiorcy chętnie korzystali też ze zwolnienia ze składek ZUS.

Odbiór zaległych urlopów przez pracowników - tak z przestojem spowodowanym koronawirusem radziła sobie większość firm

Ze zrealizowanego przez Instytut Badawczy Randstad na przełomie kwietnia i maja br. badania Plany Pracodawców wynika, że w związku z epidemią COVID-19, większość polskich przedsiębiorców wysłała swoich pracowników na zaległe urlopy oraz wstrzymała nowe rekrutacje. Część firm skorzystała też z rozwiązań rządowej tarczy antykryzysowej. Najpopularniejszym z zaproponowanych przez ustawodawcę świadczeń było czasowe zwolnienie z odprowadzania składek ZUS. W badaniu ponad połowa przedsiębiorców zadeklarowała też, że powrót do normalnego funkcjonowania zajmie im około pół roku.

Polecamy: Tarcza antykryzysowa – Prawo pracy i ZUS. Pakiet 5 ebooków

Odbiór zaległych urlopów w ponad połowie firm

Zdecydowana większość działań podejmowanych przez pracodawców, w związku z epidemią COVID-19 nie obejmuje zwolnień z pracy. 56% przedsiębiorstw wysłało swoich pracowników na zaległe urlopy. W 63% przypadków działania takie podejmowały firmy zatrudniające od 50 do 250 osób. Ponad połowa pracodawców (54%), głównie firm zatrudniających powyżej 250 osób, wstrzymała nowe rekrutacje.

Wśród innych rozwiązań stosowanych przez przedsiębiorców w Polsce znalazło się także wstrzymanie premii uznaniowych oraz tych za realizację celów, nieprzedłużenie zleceń osobom zatrudnionym na podstawie umów cywilnoprawnych oraz zmniejszenie wynagrodzenia w związku ze zmianą czasu pracy.

Możliwość czasowego zwolnienia z odprowadzania składek ZUS pozytywnie oceniona przez przedsiębiorców

Część z firm zdecydowała się również na wykorzystanie rozwiązań wprowadzonych przez rząd w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. To specustawa, której celem jest przede wszystkim ochrona miejsc pracy. Najpopularniejszym z zaproponowanych przez ustawodawcę świadczeń było czasowe zwolnienie z odprowadzania składek ZUS (39%). Zdecydowana większość (85%) przedsiębiorców oceniła taką możliwość jako pomocną. Najczęściej po takie rozwiązanie sięgają przedsiębiorcy zatrudniający do 50 pracowników (43%). 

Spośród wszystkich firm 31% skorzystało z dofinansowania wynagrodzeń pracowników oraz składek na ubezpieczenie społeczne. 82% uznało je za pomocne. Wśród przedsiębiorstw najczęściej takie dopłaty otrzymały firmy zatrudniające powyżej 250 osób. 19% ogółu badanych odroczyło płatność podatków, 13% wprowadziło świadczenia postojowe dla osób prowadzących działalność gospodarczą, 8% wzięło niskooprocentowaną pożyczkę dla mikroprzedsiębiorców, a 7% pożyczkę obrotową na finansowanie deficytu w kapitale obrotowym.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Randstad Polska

lider na polskim rynku doradztwa personalnego i pracy tymczasowej, jest częścią holenderskiego Randstad N.V.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pracodawcy w związku z przestojem z powodu koronawirusa wysyłali pracowników na zaległe urlopu wypoczynkowe. Zaprzestano prowadzenia rekrutacji i chętnie składano wnioski o zwolnienie ze składek ZUS z tarczy antykryzysowej. / fot. Shutterstock
Pracodawcy w związku z przestojem z powodu koronawirusa wysyłali pracowników na zaległe urlopu wypoczynkowe. Zaprzestano prowadzenia rekrutacji i chętnie składano wnioski o zwolnienie ze składek ZUS z tarczy antykryzysowej. / fot. Shutterstock

Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja69.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM)

(PCPM)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama