REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Rekrutacja przez agencję pracy – co może zyskać kandydat?/fot. Shuttertosck
Rekrutacja przez agencję pracy – co może zyskać kandydat?/fot. Shuttertosck
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Możemy wyróżnić dwa rodzaje procesów rekrutacji: prowadzone bezpośrednio przez wewnętrzne działy HR w firmach oraz prowadzone przez agencje zatrudnienia. Czym różnią się te dwa procesy z perspektywy kandydata, który ubiega się o pracę?

Przeszukując portale z ofertami pracy, można trafić na ogłoszenia agencji zatrudnienia, zazwyczaj zaczynające się od słów Dla naszego klienta poszukujemy osoby na stanowisko...”. Wielu kandydatów już na wstępnie odrzuca takie oferty. Pojawia się obawa przed długim procesem rekrutacji ze względu na udział pośredników, którzy i tak nie do końca znają sytuację panującą w firmę, jej strukturę i problemy organizacyjne. Dowiedz się, jak jest naprawdę i jakie korzyści płyną z udziału w rekrutacji prowadzonej przez agencję pracy.

Autopromocja

Powodów, dlaczego przedsiębiorstwa decydują się na pomoc agencji zatrudnienia, jest wiele. Tym najczęstszym jest deficyt wykwalifikowanych kandydatów i brak narzędzi pozwalających do nich dotrzeć. Zlecenie procesu rekrutacji niejednokrotnie jest bardziej opłacalne niż poszukiwanie pracownika na własną rękę. To tyle na temat perspektywy pracodawcy. A na co może liczyć kandydat?

Agencja nie tylko prowadzi proces rekrutacji, ale pełni również rolę doradcy klienta (czyli firmy, dla której poszukuje pracowników). Specjaliści agencyjni świetnie znają aktualną sytuację na rynku pracy oraz oczekiwania kandydatów nie tylko na podstawie najnowszych raportów płacowych, ale też rozmów z kandydatami uczestniczącymi w podobnych procesach. Kandydat może zatem mieć pewność, że oferta pracy jest dostosowana do aktualnych stawek oraz pakietów pozapłacowych wymaganych w danej branży i w danym regionie.

Dodatkowo warto pamiętać, że rekruter ma obowiązek nie tylko poznać wymagania klienta, ale również sprawdzić, na jakie warunki może liczyć pracownik, a nawet zgłębić problemy występujące w organizacji (takie jak np. wysoka rotacja).

Jeśli agencja decyduje się przyjąć zlecenie od pracodawcy, najpierw określa dokładny profil poszukiwanego kandydata, zakres obowiązków na danym stanowisku i oczekiwania pracodawcy wobec nowej osoby. Dzięki temu kandydat może mieć pewność, że przekazane mu szczegóły oferty są zgodne z rzeczywistością – w końcu agencja jest zewnętrzną firmą i pozostaje bezstronna w całym procesie, mając na celu zarówno dobro klienta, jak i kandydata.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Owszem, sam proces rekrutacji prowadzony przez agencję jest trochę bardziej skomplikowany i składa się z przynajmniej dwóch etapów – przy sprawnej współpracy obu stron może jednak okazać się, że wcale nie będzie dłuższy.

Pierwsza rozmowa odbywa się z przedstawicielem agencji, a kolejna z pracodawcą. Ostatecznie to pracodawca podejmuje decyzję o zatrudnieniu. Oczywiście, jak w każdym procesie rekrutacji, zdarza się, że na którymś z etapów nie dochodzi do współpracy. W tej sytuacji rekrutacja przez agencję pracy ma jeszcze jedną korzyść: w przypadku chęci uczestnictwa w przyszłych procesach rekrutacyjnych, agencja zachowa twoje CV w bazie i może ponownie nawiązać kontakt, jak tylko pojawi się odpowiednia dla ciebie oferta.

Polecamy: Kodeks pracy 2019 – Nowe Wydanie. Praktyczny komentarz z przykładami

Dodatkowo agencja jest niejako pośrednikiem między kandydatem i pracodawcą i dba o sprawny przepływ informacji. Rekruterzy doskonale wiedzą, jak ważna jest przyjazna rekrutacja i utrzymywanie partnerskich stosunków z kandydatami. Specjaliści HR zwracają szczególną uwagę na stały kontakt z kandydatem i informowanie go na bieżąco, na jakim etapie znajduje się ich aplikacja oraz o ewentualnych zmianach w procesie. Agencja regularnie rozmawia z klientem o kolejnych krokach rekrutacji i zawsze chce poznać powody odrzucenia kandydatury, aby móc wrócić do swoich kandydatów z informacją zwrotną.

Nie da się ukryć, że współpraca z agencją zatrudnienia wiąże się z nieco bardziej skomplikowaną rekrutacją: w końcu kandydat musi odbyć minimum jedną dodatkową rozmowę z rekruterem agencyjnym. Warto jednak pamiętać, że ta forma gwarantuje, że oferta pracy odpowiada rynkowym standardom, a kandydat będzie traktowany po partnersku podczas całego procesu rekrutacji. Dodatkowo, nawet gdy nie dojdzie do zatrudnienia, aplikacja na ofertę agencji pracy może w przyszłości skutkować ponownym kontaktem i zaproszeniem do kolejnej rekrutacji.

Piotr Szczurek, Recruitment Specialist w Jobs Plus
Absolwent Zarządzania Zasobami Ludzkimi na Uniwersytecie Jagiellońskim, praktyk HR od blisko 3 lat. W agencji pracy Jobs Plus odpowiada głównie za rekrutacje pracowników tymczasowych. W codziennej pracy stawia na stały kontakt na każdym etapie procesu rekrutacji oraz już po zatrudnieniu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą nowe świadczenia dla rodziców. Brakuje tylko podpisu prezydenta

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" na ostatniej prostej. Brakuje tylko podpisu prezydenta.

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron - WZÓR PISMA

Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę jest jednym ze sposobów rozwiązania stosunku pracy. Ten sposób zakończenia zatrudnienia jest najmniej sformalizowany i dzięki temu najbardziej wygodny.

Wynagrodzenie lekarzy: Wkrótce będzie podwyżka. Ile i dla kogo?

Zwiększy się wynagrodzenie lekarzy odbywających specjalizację w ramach rezydentury. W ministerstwie zdrowia trwają prace nad nowym rozporządzeniem.

Urlop rodzicielski dla rodziców wcześniaków na nowych zasadach stanie się faktem?

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej przygotowało projekt ustawy wydłużającej urlopy macierzyńskie. Nowe przepisy będą dotyczyć rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach.

REKLAMA

Zasiłek macierzyński. Od czego zależy wysokość zasiłku i okres jego pobierania

Zaprzestanie pracy na wiele tygodni, by zająć się opieką nad dzieckiem, to dla wielu rodziców duże wyzwanie finansowe. Na jakie wsparcie z ZUS mogą liczyć ubezpieczone mamy, tuż po urodzeniu dziecka?

Skrócenia czasu pracy. Kiedy? Czy uda się w 2024 r.?

35 godzin czy 4 dni pracy w tygodniu? Trwa dyskusja nad skróceniem tygodnia pracy. Kiedy zmiany mogą wejść w życie? Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, chce, żeby zmiany weszły w życie jeszcze w tej kadencji Sejmu.

31 maja mija termin składania zaświadczeń do ZUS dla osób, które dorabiają do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego

Do 31 maja osoby, które dorabiają do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, muszą dostarczyć do ZUS-u zaświadczenie o osiągniętych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Informacja o przychodach jest niezbędna, aby ZUS mógł ustalić, czy wypłacał świadczenie w prawidłowej wysokości.

Dziemianowicz-Bąk: Proponujemy, żeby minimalne wynagrodzenie wynosiło 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Ustalanie wysokości wynagrodzenia minimalnego na nowych zasadach

Zmienią się zasady ustalania wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zmiana będzie zgodna z dyrektywą unijną w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej.

REKLAMA

Symbole religijne w miejscu pracy

Symbole religijne w miejscu pracy to temat bardzo kontrowersyjny. Z jednej strony mamy wolność do wyrażania i uzewnętrzniania swoich przekonań religijnych a pracodawca i współpracownicy nie mogą z tego powodu dyskryminować a z drugiej strony pracodawca może wprowadzić zakaz noszenia w miejscu pracy jakichkolwiek widocznych symboli wyrażających przekonania światopoglądowe lub religijne.

Wyższe emerytury i wynagrodzenia od lipca 2024 r. Dla kogo?

Od 1 lipca zwiększają się minimalne wynagrodzenie za pracę i minimalna stawka godzinowa. Jak to może wpłynąć na emeryturę?

REKLAMA