REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wakacje to dobry moment na poszukiwanie pracy?

Czy wakacje to dobry moment na poszukiwanie pracy?/ fot. Shutterstock
Czy wakacje to dobry moment na poszukiwanie pracy?/ fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje to często okres sprzyjający pojawianiu się nowych pomysłów i zwiększonej motywacji, aby je realizować. Czy może być to także odpowiedni moment na poszukiwanie pracy? Jakie możliwości dają w tym okresie pracodawcy? Na te pytania odpowiadają Paweł Pełtak, IT Recruitment Manager oraz Ewelina Sumiec, Senior IT Recruitment Consultant w People.

Lato to czas, w którym pojawia się wiele ofert pracy, przede wszystkim tej sezonowej. Lokale usługowo-gastronomiczne z racji na obecność turystów zatrudniają dodatkową pomoc. Jednak nie tylko ten obszar rynku potrzebuje wsparcia. W okresie wakacyjnym wielu pracowników wykorzystuje urlop, co często ogranicza możliwość realizacji bieżących projektów w firmach. Nieobecność stałego zespołu, powoduje więc naturalną konsekwencję w postaci poszukiwania przez pracodawców tymczasowej pomocy. Pojawia się wiele możliwości podjęcia pracy na zastępstwo, co może być idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą zdobyć nowe doświadczenie w interesującej ich branży lub firmie.

REKLAMA

Autopromocja

Okres wakacyjny niewątpliwie wpływa na zmniejszenie się konkurencyjności oraz zainteresowanie kandydatów danym wakatem. Osoby, którym zależy na konkretnym stanowisku mają dzięki temu większe szanse na otrzymanie zaproszenia na rozmowę rekrutacyjną.

Należy jednak podkreślić, iż sezon urlopowy może spowodować także wydłużenie się procesu rekrutacyjnego. Z racji na nieobecność kluczowych i decyzyjnych osób kandydaci często muszą uzbroić się w cierpliwość, czasami nawet już od pierwszego etapu rekrutacji. Z drugiej strony, dla potencjalnych pracodawców oczywistym jest, że ze względu na specyfikę okresu letniego nowy kandydat może mieć wcześniej zaplanowany urlop, wypadający na początek współpracy lub nawet w pierwszych jej miesiącach, podczas okresu próbnego.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z racji na sezon wakacyjny pracodawcy starają się także podejść elastycznie do samego momentu objęcia przez kandydata nowego stanowiska. Kandydaci, nie muszą więc często skracać okresu wypowiedzenia u poprzedniego pracodawcy albo przed zmianą pracy mogą odbyć urlop wypoczynkowy – mówi Ewelina Sumiec, Senior IT Recruitment Consultant w People.

Wzrost liczby intensywnych kursów w wakacje powoduje, że jest to dobry moment na poszerzenie wiedzy i zdobycie lub podszlifowanie nowych umiejętności. Odświeżenie języka obcego, czy wybór kursu lub szkolenia podnoszącego dane kwalifikacje może pomóc otworzyć nowe możliwości na ścieżce rozwoju kariery zawodowej.

Oprócz kursów i szkoleń organizowane są branżowe spotkania, bootcampy czy meetupy, w których warto brać udział. Dzięki nim można poszerzyć swoją wiedzę, a także nawiązać kontakty, które pozwolą w przyszłości na pojawienie się kolejnych możliwości zawodowych – dodaje Paweł Pełtak, IT Recruitment Manager w People.

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami

Trudno wskazać czas, który będzie najbardziej odpowiedni na poszukiwanie pracy. Warto jednak stworzyć warunki, w których ze spokojem będzie można pozwolić sobie na wyszukanie interesujących ofert oraz przygotowanie się do rozmów rekrutacyjnych. Wakacje, mogą więc okazać się pod tym względem idealne.

Paweł Pełtak, IT Recruitment Manager w People

Od 7 lat związany z branżą outsourcingu i rekrutacji w IT. Doświadczenie zawodowe zdobywał w Polsce i na świecie. Współpracuje z firmami o różnych rozmiarach (od start-up’ów po najbardziej rozpoznawalne instytucje na świecie). W People jest odpowiedzialny za zespół rekrutacyjny i sprzedażowy. Doradza zarówno klientom jak i kandydatom. W swojej pracy skupia się na obszarach: Security, Development, QA, Analizy, PMO, stanowiska C-level, obszary niszowe. Jest absolwentem Akademii Leona Koźmińskiego, gdzie ukończył kierunki - Zarządzanie w Wirtualnym Środowisku oraz Psychologia Biznesu.

Ewelina Sumiec, Senior IT Recruitment Consultant w People

Studiowała psychologię społeczną w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Już w trakcie studiów interesowała się tematyką HR oraz IT. Od 4 lat zajmuje się rekrutacją specjalistów do branży IT, współpracując głównie z developerami PHP, .NET, JavaScript, Java, Python oraz specjalistami z takich obszarów jak SAP, Security czy HRIS. Portfolio klientów, dla których pracuje jest zróżnicowane, posiada doświadczenie z międzynarodowymi korporacjami, Software House, ale także z mniejszymi lokalnymi firmami czy StartUpami.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA