REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wakacje to dobry moment na poszukiwanie pracy?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Czy wakacje to dobry moment na poszukiwanie pracy?/ fot. Shutterstock
Czy wakacje to dobry moment na poszukiwanie pracy?/ fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje to często okres sprzyjający pojawianiu się nowych pomysłów i zwiększonej motywacji, aby je realizować. Czy może być to także odpowiedni moment na poszukiwanie pracy? Jakie możliwości dają w tym okresie pracodawcy? Na te pytania odpowiadają Paweł Pełtak, IT Recruitment Manager oraz Ewelina Sumiec, Senior IT Recruitment Consultant w People.

Lato to czas, w którym pojawia się wiele ofert pracy, przede wszystkim tej sezonowej. Lokale usługowo-gastronomiczne z racji na obecność turystów zatrudniają dodatkową pomoc. Jednak nie tylko ten obszar rynku potrzebuje wsparcia. W okresie wakacyjnym wielu pracowników wykorzystuje urlop, co często ogranicza możliwość realizacji bieżących projektów w firmach. Nieobecność stałego zespołu, powoduje więc naturalną konsekwencję w postaci poszukiwania przez pracodawców tymczasowej pomocy. Pojawia się wiele możliwości podjęcia pracy na zastępstwo, co może być idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą zdobyć nowe doświadczenie w interesującej ich branży lub firmie.

REKLAMA

Autopromocja

Okres wakacyjny niewątpliwie wpływa na zmniejszenie się konkurencyjności oraz zainteresowanie kandydatów danym wakatem. Osoby, którym zależy na konkretnym stanowisku mają dzięki temu większe szanse na otrzymanie zaproszenia na rozmowę rekrutacyjną.

Należy jednak podkreślić, iż sezon urlopowy może spowodować także wydłużenie się procesu rekrutacyjnego. Z racji na nieobecność kluczowych i decyzyjnych osób kandydaci często muszą uzbroić się w cierpliwość, czasami nawet już od pierwszego etapu rekrutacji. Z drugiej strony, dla potencjalnych pracodawców oczywistym jest, że ze względu na specyfikę okresu letniego nowy kandydat może mieć wcześniej zaplanowany urlop, wypadający na początek współpracy lub nawet w pierwszych jej miesiącach, podczas okresu próbnego.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z racji na sezon wakacyjny pracodawcy starają się także podejść elastycznie do samego momentu objęcia przez kandydata nowego stanowiska. Kandydaci, nie muszą więc często skracać okresu wypowiedzenia u poprzedniego pracodawcy albo przed zmianą pracy mogą odbyć urlop wypoczynkowy – mówi Ewelina Sumiec, Senior IT Recruitment Consultant w People.

Wzrost liczby intensywnych kursów w wakacje powoduje, że jest to dobry moment na poszerzenie wiedzy i zdobycie lub podszlifowanie nowych umiejętności. Odświeżenie języka obcego, czy wybór kursu lub szkolenia podnoszącego dane kwalifikacje może pomóc otworzyć nowe możliwości na ścieżce rozwoju kariery zawodowej.

Oprócz kursów i szkoleń organizowane są branżowe spotkania, bootcampy czy meetupy, w których warto brać udział. Dzięki nim można poszerzyć swoją wiedzę, a także nawiązać kontakty, które pozwolą w przyszłości na pojawienie się kolejnych możliwości zawodowych – dodaje Paweł Pełtak, IT Recruitment Manager w People.

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami

Trudno wskazać czas, który będzie najbardziej odpowiedni na poszukiwanie pracy. Warto jednak stworzyć warunki, w których ze spokojem będzie można pozwolić sobie na wyszukanie interesujących ofert oraz przygotowanie się do rozmów rekrutacyjnych. Wakacje, mogą więc okazać się pod tym względem idealne.

Paweł Pełtak, IT Recruitment Manager w People

Od 7 lat związany z branżą outsourcingu i rekrutacji w IT. Doświadczenie zawodowe zdobywał w Polsce i na świecie. Współpracuje z firmami o różnych rozmiarach (od start-up’ów po najbardziej rozpoznawalne instytucje na świecie). W People jest odpowiedzialny za zespół rekrutacyjny i sprzedażowy. Doradza zarówno klientom jak i kandydatom. W swojej pracy skupia się na obszarach: Security, Development, QA, Analizy, PMO, stanowiska C-level, obszary niszowe. Jest absolwentem Akademii Leona Koźmińskiego, gdzie ukończył kierunki - Zarządzanie w Wirtualnym Środowisku oraz Psychologia Biznesu.

Ewelina Sumiec, Senior IT Recruitment Consultant w People

Studiowała psychologię społeczną w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Już w trakcie studiów interesowała się tematyką HR oraz IT. Od 4 lat zajmuje się rekrutacją specjalistów do branży IT, współpracując głównie z developerami PHP, .NET, JavaScript, Java, Python oraz specjalistami z takich obszarów jak SAP, Security czy HRIS. Portfolio klientów, dla których pracuje jest zróżnicowane, posiada doświadczenie z międzynarodowymi korporacjami, Software House, ale także z mniejszymi lokalnymi firmami czy StartUpami.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracujesz na własnym laptopie? Co to oznacza dla ciebie i dla twojego pracodawcy

Jeszcze kilka lat temu strategia Bring Your Own Device - BYOD, polegająca na tym, że pracownik wykonuje swoje zadania na prywatnym komputerze, laptopie lub telefonie, była postrzegana jako nowoczesne podejście do organizacji pracy. Cyberzagrożenia w ostatnim czasie zasadniczo zmieniają tę optykę.

Od 1 lipca 2025 r. farmaceuci zarobią nawet 10 554 zł brutto. Nowa siatka płac w ochronie zdrowia

Od 1 lipca 2025 r. obowiązywać będą nowe minimalne wynagrodzenia dla farmaceutów zatrudnionych w placówkach ochrony zdrowia. Wzrost płac wyniesie nawet 1 300 zł brutto miesięcznie. To efekt corocznej waloryzacji stawek wynikającej z ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, powiązanej ze wzrostem przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

4 dni pracy i 35 dni urlopu? Tak może wyglądać 2026 rok!

Rząd zapowiada gruntowną reformę Kodeksu pracy. W centrum zmian są: skrócenie tygodnia pracy do czterech dni lub 35 godzin oraz wydłużenie urlopu wypoczynkowego do 35 dni. Nowe przepisy mogą wejść w życie już od 2026 roku. Choć projekt budzi entuzjazm wielu pracowników, jego wdrożenie wymaga kompromisów z pracodawcami i szczegółowych analiz kosztów.

Jaki stopień niepełnosprawności uprawnia do... ? [Przykłady 2025]

To pytanie często zadają osoby z niepełnosprawnościami. Z jakim stopniem można ubiegać się o określone ulgi i świadczenia? Co przysługuje ze stopniem lekkim, umiarkowanym, a co ze znacznym? Prezentujemy kilka ważnych przykładów.

REKLAMA

Zatrudniasz Ukraińców w 2025? Sprawdź nowe obowiązki, kary do 30 tys. zł i możliwe dofinansowania

Zatrudnianie obywateli Ukrainy w Polsce to temat, który nie traci na aktualności. W 2025 roku, po wejściu w życie nowych przepisów z 1 czerwca, pracodawcy muszą szczególnie uważać na formalności, terminy i obowiązki. Jednocześnie mogą skorzystać z atrakcyjnych form wsparcia finansowego. Sprawdź, jak legalnie zatrudnić obywatela Ukrainy i jakie dokumenty są potrzebne.

Autyzm lub ADHD przemilczany w rekrutacji. Dlaczego kandydaci o tym nie mówią

Osoby z autyzmem, ADHD czy inną formą neuroatypową nie mówią o tym fakcie podczas procesu rekrutacyjnego. Dlaczego? Okazuje się, że większy odsetek osób neuroatypowych częściej szuka pracy niż osób neuronormatywnych.

Working and living in Poland: nowa platforma dla cudzoziemców i pracodawców

„Working and living in Poland” to miejsce, w którym cudzoziemcy z całego świata będą mogli znaleźć sprawdzone i kompleksowe informacje na temat życia i pracy w Polsce. Ponadto możliwe będzie zadawanie pytań konsultantom w trakcie rozmowy telefonicznej lub rozmowy na czacie. Można będzie również napisać mail z pytaniem.

Dodatkowy urlop pracownika z niepełnosprawnością do zmiany

Czy pracownicy ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności będą mogli korzystać z dodatkowego urlopu już w pierwszym roku, w którym wydano orzeczenie? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie wyklucza wprowadzenia zmian. Chce jednak, by taki dodatkowy urlop był przyznawany proporcjonalnie, na podobnych zasadach jak „zwykły” urlop wypoczynkowy.

REKLAMA

Czerwiec 2025: dni wolne, godziny pracy

Czerwiec w 2025 roku – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Controlling personalny a prawo – gdzie kończy się analiza, a zaczyna odpowiedzialność

W epoce cyfrowej, gdzie dane pracownicze są coraz bardziej dostępne i kuszące do analizy, controlling personalny staje przed zadaniem nie tylko liczenia, ale także… rozumienia granic, których nie wolno przekroczyć. Odpowiednie systemy controllingowe (BI i EPM/CPM) mogą tu być nie tylko narzędziem, ale też gwarantem zgodności z prawem – o ile są mądrze skonfigurowane i używane.

REKLAMA