REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wakacje to dobry moment na poszukiwanie pracy?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Czy wakacje to dobry moment na poszukiwanie pracy?/ fot. Shutterstock
Czy wakacje to dobry moment na poszukiwanie pracy?/ fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje to często okres sprzyjający pojawianiu się nowych pomysłów i zwiększonej motywacji, aby je realizować. Czy może być to także odpowiedni moment na poszukiwanie pracy? Jakie możliwości dają w tym okresie pracodawcy? Na te pytania odpowiadają Paweł Pełtak, IT Recruitment Manager oraz Ewelina Sumiec, Senior IT Recruitment Consultant w People.

Lato to czas, w którym pojawia się wiele ofert pracy, przede wszystkim tej sezonowej. Lokale usługowo-gastronomiczne z racji na obecność turystów zatrudniają dodatkową pomoc. Jednak nie tylko ten obszar rynku potrzebuje wsparcia. W okresie wakacyjnym wielu pracowników wykorzystuje urlop, co często ogranicza możliwość realizacji bieżących projektów w firmach. Nieobecność stałego zespołu, powoduje więc naturalną konsekwencję w postaci poszukiwania przez pracodawców tymczasowej pomocy. Pojawia się wiele możliwości podjęcia pracy na zastępstwo, co może być idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą zdobyć nowe doświadczenie w interesującej ich branży lub firmie.

REKLAMA

Autopromocja

Okres wakacyjny niewątpliwie wpływa na zmniejszenie się konkurencyjności oraz zainteresowanie kandydatów danym wakatem. Osoby, którym zależy na konkretnym stanowisku mają dzięki temu większe szanse na otrzymanie zaproszenia na rozmowę rekrutacyjną.

Należy jednak podkreślić, iż sezon urlopowy może spowodować także wydłużenie się procesu rekrutacyjnego. Z racji na nieobecność kluczowych i decyzyjnych osób kandydaci często muszą uzbroić się w cierpliwość, czasami nawet już od pierwszego etapu rekrutacji. Z drugiej strony, dla potencjalnych pracodawców oczywistym jest, że ze względu na specyfikę okresu letniego nowy kandydat może mieć wcześniej zaplanowany urlop, wypadający na początek współpracy lub nawet w pierwszych jej miesiącach, podczas okresu próbnego.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z racji na sezon wakacyjny pracodawcy starają się także podejść elastycznie do samego momentu objęcia przez kandydata nowego stanowiska. Kandydaci, nie muszą więc często skracać okresu wypowiedzenia u poprzedniego pracodawcy albo przed zmianą pracy mogą odbyć urlop wypoczynkowy – mówi Ewelina Sumiec, Senior IT Recruitment Consultant w People.

Wzrost liczby intensywnych kursów w wakacje powoduje, że jest to dobry moment na poszerzenie wiedzy i zdobycie lub podszlifowanie nowych umiejętności. Odświeżenie języka obcego, czy wybór kursu lub szkolenia podnoszącego dane kwalifikacje może pomóc otworzyć nowe możliwości na ścieżce rozwoju kariery zawodowej.

Oprócz kursów i szkoleń organizowane są branżowe spotkania, bootcampy czy meetupy, w których warto brać udział. Dzięki nim można poszerzyć swoją wiedzę, a także nawiązać kontakty, które pozwolą w przyszłości na pojawienie się kolejnych możliwości zawodowych – dodaje Paweł Pełtak, IT Recruitment Manager w People.

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami

Trudno wskazać czas, który będzie najbardziej odpowiedni na poszukiwanie pracy. Warto jednak stworzyć warunki, w których ze spokojem będzie można pozwolić sobie na wyszukanie interesujących ofert oraz przygotowanie się do rozmów rekrutacyjnych. Wakacje, mogą więc okazać się pod tym względem idealne.

Paweł Pełtak, IT Recruitment Manager w People

Od 7 lat związany z branżą outsourcingu i rekrutacji w IT. Doświadczenie zawodowe zdobywał w Polsce i na świecie. Współpracuje z firmami o różnych rozmiarach (od start-up’ów po najbardziej rozpoznawalne instytucje na świecie). W People jest odpowiedzialny za zespół rekrutacyjny i sprzedażowy. Doradza zarówno klientom jak i kandydatom. W swojej pracy skupia się na obszarach: Security, Development, QA, Analizy, PMO, stanowiska C-level, obszary niszowe. Jest absolwentem Akademii Leona Koźmińskiego, gdzie ukończył kierunki - Zarządzanie w Wirtualnym Środowisku oraz Psychologia Biznesu.

Ewelina Sumiec, Senior IT Recruitment Consultant w People

Studiowała psychologię społeczną w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Już w trakcie studiów interesowała się tematyką HR oraz IT. Od 4 lat zajmuje się rekrutacją specjalistów do branży IT, współpracując głównie z developerami PHP, .NET, JavaScript, Java, Python oraz specjalistami z takich obszarów jak SAP, Security czy HRIS. Portfolio klientów, dla których pracuje jest zróżnicowane, posiada doświadczenie z międzynarodowymi korporacjami, Software House, ale także z mniejszymi lokalnymi firmami czy StartUpami.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kododatkowe świadczenia. Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

Zmiany w przepisach BHP od 2026 czy 2027 roku? Temperatury progowe i czasowe wstrzymanie pracy

Będą zmiany w przepisach BHP. Dotyczą pracy w wysokich temperaturach. Wprowadza się temperatury progowe, po przekroczeniu których pracodawca ma obowiązek wprowadzenia działań ograniczających obciążenie cieplne, np. krótszy czas pracy, przerwy w pracy czy praca zdalna. Przy najwyższych temperaturach praca zostanie czasowo wstrzymana.

Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja?

Praca w wysokich temperaturach jest szczególnie uciążliwa, a nawet może zagrażać zdrowiu i życiu pracowników. Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja? Poznaj aktualnie obowiązujące przepisy BHP.

Sprzedaż w 2030 r. czyli kompetencje przyszłości. Jaki musi być handlowiec za 5 lat?

Sprzedaż dynamicznie się zmienia. Bywa, że klient kończy rozmowę z handlowcem w środku ofertowej formułki. Dziś, a jeszcze bardziej za 5 lat, klienci potrzebują rozmowy, zrozumienia, uważnego słuchania i pomocy. Coraz ważniejsza jest uczciwość i działanie zgodnie z wartościami. O czym dziś musi wiedzieć handlowiec, aby w 2030 r. posiadał wszystkie wymagane kompetencje?

REKLAMA

Przeniesienie pracownika do innego działu. Co z wypowiedzeniem zmieniającym i odprawą?

W praktyce może się zdarzyć, iż pracodawca przenosi pracownika do innego działu, aby uniknąć zwolnień. Jak dokonać tego zgodnie z prawem? Kiedy nie jest potrzebne wypowiedzenie zmieniające? Czy przenoszonemu pracownikowi trzeba wypłacić odprawę?

Ekstremalne temperatury zmniejszają wydajność pracy

Z powodu upałów w Chinach, Hiszpanii, Włoszech i Grecji PKB może spaść o blisko 1 pkt proc. - wynika z raportów ekspertów Allianz Trade. Ekstremalne temperatury maja duży wpływ na wydajność pracy.

Realia pracy tymczasowej. Co liczy się dziś dla firm i kandydatów? [Badanie]

Na rynku pracy, gdzie coraz trudniej o trwałość i przewidywalność, głos pracowników oraz pracodawców staje się jednym z najczulszych barometrów zmian. Job Impulse co roku bada poziom satysfakcji obu tych grup. Najnowsze wyniki wskazują, że oczekiwania wobec agencji dynamicznie rosną: firmy domagają się sprawnych, natychmiastowych rekrutacji, ale przy zachowaniu wysokiej jakości procesów i maksymalnym ograniczeniu rotacji. Z kolei pracownicy tymczasowi coraz wyraźniej sygnalizują potrzebę stabilności, poszerzania systemu benefitów, a także obsługi formalności online.

Lipiec 2025 – dni wolne, godziny pracy

Lipiec 2025 – dni wolne od pracy i godziny pracy. To najbardziej zapracowany miesiąc w roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w lipcu? Czy kalendarz dni wolnych od pracy przewiduje święta w tym miesiącu?

REKLAMA

Zmiany w umowach o pracę: dodatkowe koszty dla pracodawcy bo część umów musi przejść przez tłumacza przysięgłego

W III kwartale 2025 r. obowiązują już cztery istotne i nowe ustawy w obszarze prawa pracy. Przyglądamy się jednej z nich w zakresie zmian w zatrudnieniu jakie weszły na skutek tych nowych regulacji. Chodzi o istotną instytucję bo o umowę o pracę! To dokument, który ma kluczowe znaczenie dla stosunku pracy. Zmiany, które zaszły w umowach o pracę są naprawdę znaczące i co gorsza generują koszty dla pracodawców. Pocieszające jest jednak to, że zmiany dotyczą tylko wybranych grup pracowników, nie wszystkich zatrudnionych osób.

Wyzwania dla pracodawców w zakresie wynagrodzeń. Zmiany pomogą zmniejszyć rotację pracowników

Połowa polskich pracowników uważa, że zarabia za mało. To powód dużej rotacji pracowników. Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami? Co muszą zmienić, aby zmniejszyć rotację w firmie?

REKLAMA