Pracownik może krócej chorować od drugiej połowy 2024 r.! Zmieniły się przepisy dotyczące wypłaty zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia

REKLAMA
REKLAMA
Pracownik może krócej chorować od drugiej połowy 2024 r.! Zmieniły się przepisy dotyczące wypłaty zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia. Zasiłek można pobierać do 91 dni. Od tej zasady są jednak wyjątki, sprawdź jakie.
- Ile można być na L4?
- Ustanie ubezpieczenia chorobowego
- Co zrobić, aby trzymać zasiłek chorobowy za okres po ustaniu ubezpieczenia?
- Świadczenie rehabilitacyjne
Ile można być na L4?
Zasiłek chorobowy przysługuje w dwóch okresach niezdolności do pracy, jednak są pewne limity czasowe i nie może to być dłużej niż: 182 dni czy też 270 dni - w przypadku, gdy niezdolność do pracy jest spowodowana gruźlicą lub przypada w trakcie ciąży. Jest to tak zwany jeden okres zasiłkowy, np. z tytułu jednej choroby. Po tym okresie można skorzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego czy też z kolejnego okresu zasiłkowego w zakresie innej choroby. Do jednego okresu zasiłkowego (182 lub 270 dni) wlicza się niezależnie od przyczyny niezdolności do pracy: okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, okresy poprzedniej niezdolności do pracy, jeżeli przerwa w tej niezdolności nie przekroczyła 60 dni. Jeżeli więc między jednym L4 a drugim minęło mniej niż 60 dni, to oba okresy pobierania zasiłku chorobowego sumują się, a co za tym idzie można wyczerpać szybciej niż się zakładało okres zasiłkowy.
Jak podaje ZUS, jako wniosek o zasiłek złóż jeden z następujących dokumentów:
wniosek o zasiłek chorobowy na druku ZAS-53 lub w innej formie (wniosek taki powinien zawierać Twoje imię i nazwisko, adres, okres niezdolności do pracy, jeśli znasz – to także serię i numer wystawionego Ci zaświadczenia lekarskiego, informację, jeśli Twoja niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, wypadkiem przy pracy albo choroba zawodową oraz wskazanie, czy okres tej niezdolności przypada w czasie ubezpieczenia, czy po jego ustaniu), albo wydruk zaświadczenia lekarskiego e-ZLA – jeśli otrzymałeś go od lekarza. Jeśli otrzymałeś pierwsze zaświadczenie lekarskie, które obejmuje okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia, wypełnij także i złóż razem z wnioskiem oświadczenie na druku Z-10.
Ustanie ubezpieczenia chorobowego
Pomimo tego, że ubezpieczenia chorobowe czy wypadkowe się skończyło (np. w związku z zakończeniem stosunku pracy) istnieje możliwość uzyskania zasiłku chorobowego. Każdy, kto spełnia poniższe warunki (co ważne wszystkie 3 niżej wymienione): ma zwolnienie od lekarza, nie może pracować z powodu choroby lub wypadku przez co najmniej 30 dni, zachorował: w ciągu 14 dni od zakończenia ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego, do 3 miesięcy od zakończenia ubezpieczenia chorobowego – jeśli objawy choroby (na przykład choroby zakaźnej, takiej jak różyczka) pojawią się dopiero po 14 dniach od jej rozpoczęcia - ma prawo do zasiłku.
Już jakiś czas temu zmienił się okres pobierania zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia chorobowego. Zasiłek można pobierać do 91 dni. Od tej zasady są jednak wyjątki. Od 1 stycznia 2022 r. zasiłek chorobowy po ustaniu ubezpieczenia chorobowego przysługuje maksymalnie przez 91 dni za okres:
niezdolności do pracy,
niemożności wykonywania pracy z powodu: decyzji wydanej przez właściwy organ albo uprawniony podmiot na podstawie przepisów o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi; poddania się obowiązkowi kwarantanny, izolacji w warunkach domowych albo izolacji, o której mowa w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi; przebywania w stacjonarnym zakładzie lecznictwa odwykowego w celu leczenia uzależnienia alkoholowego, szpitalu albo innym zakładzie leczniczym w celu leczenia uzależnienia od środków odurzających lub substancji psychotropowych.
spowodowanej gruźlicą, występującej w trakcie ciąży, powstałej wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów. W tych przypadkach zasiłek chorobowy można otrzymywać przez okres trwania niezdolności do pracy, ale nie dłużnej niż przez 182 albo 270 dni – gdy niezdolność do pracy jest spowodowana gruźlicą lub przypada w trakcie ciąży.
Co zrobić, aby trzymać zasiłek chorobowy za okres po ustaniu ubezpieczenia?
Aby otrzymać zasiłek chorobowy za okres po ustaniu ubezpieczenia, należy złożyć oświadczenie na druku Z-10.
Świadczenie rehabilitacyjne
Osoba, która wykorzysta zasiłek chorobowy przez maksymalny okres a nadal będzie niezdolna do pracy, będzie mogła tak jak obecnie, wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne. Można je otrzymywać maksymalnie przez 12 miesięcy.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA