REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdzie znaleźć pracę w czasach pandemii koronawirusa?

Randstad Polska
lider na polskim rynku doradztwa personalnego i pracy tymczasowej, jest częścią holenderskiego Randstad N.V.
Gdzie znaleźć pracę w czasach pandemii koronawirusa? /fot. Shutterstock
Gdzie znaleźć pracę w czasach pandemii koronawirusa? /fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Koronawirus niemal z dnia na dzień zmienił sytuację na rynku pracy. Podczas gdy wiele z firm zastanawia się nad renegocjacją umów, czy nawet redukcją etatów, inne zgłaszają zwiększone zapotrzebowanie na pracowników. W zależności od tego, jak długo potrwają obecne obostrzenia w Polsce i na świecie, możemy być świadkami wielu zmian w dotychczasowej strukturze zatrudnionych. Co za tym idzie, duża część społeczeństwa może potrzebować wsparcia w przebranżowieniu się. Kto ma największe szanse na znalezienie nowego zatrudnienia w okresie pandemii? Gdzie można go szukać?

Widoczny pesymizm na rynku pracy

W ciągu ostatniego miesiąca rynek pracy zarówno w Polsce, jak i na świecie uległ diametralnej zmianie. Ze specjalnej 39. edycji raportu „Monitor Rynku Pracy” zrealizowanego przez Instytut Badawczy Randstad wynika, że 26 proc. pracowników ryzyko utraty posady ocenia jako duże. To blisko 1/5 więcej niż przez ogłoszeniem pandemii i jednocześnie najwięcej od 10 lat. Źródłem pesymizmu jest aktualna sytuacja gospodarki, ale również niepewność, co do przyszłości.

Autopromocja

W podziale na branże, największe obawy o utrzymanie zatrudnienia wskazują pracownicy hotelarstwa, gastronomii, szeroko rozumianej branży automotive oraz handlu detalicznego i hurtowego.

Polecamy: Kodeks pracy 2020 PREMIUM

Randstad obserwuje systematyczny wzrost liczby osób zainteresowanych podjęciem pracy, zarówno jeśli chodzi o kandydatów odwiedzających biura agencji z zapytaniem o oferty, jak i przesyłanych aplikacji za pomocą formularzy online. Firma szacuje, że obecnie jest ich o 25% więcej niż w okresie przed pandemią. Spodziewa się także, że wartości te będą rosły.

Poszczególne sektory zgłaszają większe zapotrzebowanie na pracowników

Nowe oferty pracy napływają zwłaszcza z dynamicznie rozwijającego się rynku e- commerce. Magazyny największych internetowych detalistów, odczuwają teraz wzmożone zapotrzebowanie na pracowników kompletacji zamówień. Wzrost zapotrzebowania na siłę roboczą widoczny jest również w branży farmaceutycznej, kosmetycznej, spożywczej oraz producentów środków czystości. Dużą dynamikę rynku pracy widać także w sektorze logistyki, w obszarze firm kurierskich.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rekrutują też firmy informatyczne, które nie sygnalizują zmniejszonego popytu na pracownika. Stabilna sytuacja w branży IT wynika z zapotrzebowania firm na sprzęt, narzędzia i rozwiązania do pracy zdalnej. Poszukiwani są także eksperci od bezpieczeństwa danych, utrzymania systemów oraz deweloperzy.

Wpływu pandemii koronawirusa na redukcję etatów nie widać również w branży finansowej i księgowości. Może to wynikać z konieczności zachowania dużej dyscypliny finansowej oraz przeprowadzenia zmian w wybranych pozycjach księgowych, w związku ze zmianami organizacji pracy w przedsiębiorstwach.

Konieczna pomoc w przebranżowieniu się

Zmiany na rynku pracy będą wymagać od wielu osób nabycia nowych umiejętności, niezbędnych do podjęcia nowego zatrudnienia. Zakłada się, że zjawisko przebranżowienia będzie narastać i stanie się powszechne, zwłaszcza w tych branżach, które aktualnie odczuwają nie tylko spadek produkcji, ale wręcz przestój wynikający z braku zbytu na towar, które w okresie pandemii nie są towarami tzw. pierwszej potrzeby.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdzie in vitro refundowane? W jakich miastach jest dofinansowanie do in vitro? [wykaz placówek]

Wreszcie! Wiele par na to czekało - wiadomo już gdzie in vitro jest refundowane. Jest szczegółowy wykaz miast i placówek. Tych miejsc jest łącznie 58! Najwięcej placówek jest w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i w Katowicach. Łączna suma przyznanych kwot na 2024 rok wynosi 359,135,885.00 zł. W latach 2024-2028” łącznie ma zostać przeznaczone 2,5 mld zł. 

Zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego

Czy jest zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Komu przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Kiedy przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Jak uzyskać zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego?

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem?

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem? W praktyce powstaje wiele wątpliwości jakie dane pracowników i do jakich celów może wykorzystywać pracodawca. Okazuje się, że przepisy nie są restrykcyjne, ale najważniejsza jest dobrowolna zgoda pracownika.

Wypłata świadczenia urlopowego w 2024 roku a wpłata na PPK

Czy od wypłacanego w 2024 roku pracownikom świadczenia urlopowego pracodawca ma obowiązek naliczać wpłaty do PPK?

REKLAMA

Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024?

Kiedy wybory do europarlamentu? W jakich godzinach są wybory do europarlamentu? Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024? Jak głosować w wyborach do europarlamentu? Czy członkom komisji przysługuje zwrot kosztów dojazdu?

Zasiłek opiekuńczy dla samotnego rodzica

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy? Przez ile przysługuje zasiłek opiekuńczy? Jakie są dodatki i zasiłki dla rodzica samotnie wychowującego dziecko? Ile w 2024 roku wynosi dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka?

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie

Boże Ciało kiedy wypada? Czy w Boże Ciało sklepy są otwarte? Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie? Czy przysługuje dzień wolny za pracę w niedzielę oraz święto?

Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

REKLAMA

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

REKLAMA