reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Gdzie znaleźć pracę w czasach pandemii koronawirusa?

Gdzie znaleźć pracę w czasach pandemii koronawirusa?

Koronawirus niemal z dnia na dzień zmienił sytuację na rynku pracy. Podczas gdy wiele z firm zastanawia się nad renegocjacją umów, czy nawet redukcją etatów, inne zgłaszają zwiększone zapotrzebowanie na pracowników. W zależności od tego, jak długo potrwają obecne obostrzenia w Polsce i na świecie, możemy być świadkami wielu zmian w dotychczasowej strukturze zatrudnionych. Co za tym idzie, duża część społeczeństwa może potrzebować wsparcia w przebranżowieniu się. Kto ma największe szanse na znalezienie nowego zatrudnienia w okresie pandemii? Gdzie można go szukać?

Widoczny pesymizm na rynku pracy

W ciągu ostatniego miesiąca rynek pracy zarówno w Polsce, jak i na świecie uległ diametralnej zmianie. Ze specjalnej 39. edycji raportu „Monitor Rynku Pracy” zrealizowanego przez Instytut Badawczy Randstad wynika, że 26 proc. pracowników ryzyko utraty posady ocenia jako duże. To blisko 1/5 więcej niż przez ogłoszeniem pandemii i jednocześnie najwięcej od 10 lat. Źródłem pesymizmu jest aktualna sytuacja gospodarki, ale również niepewność, co do przyszłości.

W podziale na branże, największe obawy o utrzymanie zatrudnienia wskazują pracownicy hotelarstwa, gastronomii, szeroko rozumianej branży automotive oraz handlu detalicznego i hurtowego.

Polecamy: Kodeks pracy 2020 PREMIUM

Randstad obserwuje systematyczny wzrost liczby osób zainteresowanych podjęciem pracy, zarówno jeśli chodzi o kandydatów odwiedzających biura agencji z zapytaniem o oferty, jak i przesyłanych aplikacji za pomocą formularzy online. Firma szacuje, że obecnie jest ich o 25% więcej niż w okresie przed pandemią. Spodziewa się także, że wartości te będą rosły.

Poszczególne sektory zgłaszają większe zapotrzebowanie na pracowników

Nowe oferty pracy napływają zwłaszcza z dynamicznie rozwijającego się rynku e- commerce. Magazyny największych internetowych detalistów, odczuwają teraz wzmożone zapotrzebowanie na pracowników kompletacji zamówień. Wzrost zapotrzebowania na siłę roboczą widoczny jest również w branży farmaceutycznej, kosmetycznej, spożywczej oraz producentów środków czystości. Dużą dynamikę rynku pracy widać także w sektorze logistyki, w obszarze firm kurierskich.

Rekrutują też firmy informatyczne, które nie sygnalizują zmniejszonego popytu na pracownika. Stabilna sytuacja w branży IT wynika z zapotrzebowania firm na sprzęt, narzędzia i rozwiązania do pracy zdalnej. Poszukiwani są także eksperci od bezpieczeństwa danych, utrzymania systemów oraz deweloperzy.

Wpływu pandemii koronawirusa na redukcję etatów nie widać również w branży finansowej i księgowości. Może to wynikać z konieczności zachowania dużej dyscypliny finansowej oraz przeprowadzenia zmian w wybranych pozycjach księgowych, w związku ze zmianami organizacji pracy w przedsiębiorstwach.

Konieczna pomoc w przebranżowieniu się

Zmiany na rynku pracy będą wymagać od wielu osób nabycia nowych umiejętności, niezbędnych do podjęcia nowego zatrudnienia. Zakłada się, że zjawisko przebranżowienia będzie narastać i stanie się powszechne, zwłaszcza w tych branżach, które aktualnie odczuwają nie tylko spadek produkcji, ale wręcz przestój wynikający z braku zbytu na towar, które w okresie pandemii nie są towarami tzw. pierwszej potrzeby.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama