Odmowa przyjęcia pracy przez bezrobotną matkę

REKLAMA
Sprawdź, czy zarejestrowana w urzędzie pracy matka, opiekująca się dzieckiem, ma prawo odmówić przyjęcia oferty pracy!
Otrzymujemy zapytania od młodych mam, czy posiadanie dzieci zwalnia je z obowiązku zdolności i gotowości do podjęcia zatrudnienia. Pani Agata pisze, że ma roczne dziecko i jest w drugiej ciąży. Chce zarejestrować się w urzędzie pracy i zastanawia się, czy będzie mogła odmówić przyjęcia skierowania do pracy?
Odpowiedź uzależniona jest od tego, kiedy konkretnie odmowa będzie miała miejsce i na opiekę nad którym dzieckiem powoła się pani Agata.
Dzieci urodzone przed rejestracją nie są usprawiedliwieniem
Rejestrując się ze statusem osoby bezrobotnej, pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, poświadcza się o zdolności i gotowości do podjęcia zatrudnienia. Jeśli rejestrujący się ma małe dziecko i wie, że nie będzie mógł podjąć pracy ze względu na obowiązek sprawowania opieki nad potomkiem, która uniemożliwia podjęcie pracy, nie powinien się rejestrować. Oświadczając, że jest zdolny i gotowy podjąć zatrudnienie, oświadcza bowiem nieprawdę. Należy mieć na uwadze, że rejestracja w urzędzie pracy ma na celu poszukiwanie zatrudnienia. Nie można zarejestrować się dla samego ubezpieczenia zdrowotnego.
Jeśli więc osoba bezrobotna, która już w trakcie rejestracji posiadała dziecko, odmówi przyjęcia skierowania do pracy, tłumacząc się posiadaniem małego dziecka, którego nie ma z kim zostawić, straci status osoby bezrobotnej.
Urodzenie dziecka w trakcie figurowania w rejestrze osób bezrobotnych
W przypadku, gdy kobieta urodzi dziecko w trakcie figurowania w rejestrze osób bezrobotnych, jej odmowa przyjęcia skierowania zostanie potraktowana inaczej. Zgodnie z przepisami, w okresie za który przysługiwałby zasiłek macierzyński, starosta nie może pozbawić statusu osoby bezrobotnej ze względu na brak zdolności i gotowości do podjęcia zatrudnienia. Przez rok od porodu kobieta chroniona jest przed wyrejestrowaniem.
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online
Kup książkę:
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów onlinePolecamy: Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami
Reasumując, usprawiedliwiona przed wyrejestrowaniem z powodu odmowy przyjęcia oferty pracy jest tylko ta kobieta, która urodziła dziecko w trakcie figurowania w rejestrze osób bezrobotnych i tylko przez okres, przez który zgodnie z odrębnymi przepisami, przysługiwałby jej zasiłek macierzyński.
Termin na przejście z telepracy na pracę zdalną wygasa 7 października 2023 r.
Pracodawcy dotychczas zatrudniający pracowników na podstawie umów o telepracę powinni wdrożyć wobec nich nowe zasady.
Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów onlineŹródło: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: